• Register

Developed in conjunction with Ext-Joom.com

      
      
 
22 maja wojewoda dolnośląski podał informację o przyznaniu przez MSWiA kolejnych promes na zapobieganie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych na Dolnym Śląsku.
 
 
21 maja na portalu Radia Elka ukazała się informacja „Roszczenia wobec byłego wykonawcy. Gmina wygrywa ws. Delfinka” – może ona zainteresować mieszkańców gminy Bogatynia.
 
 
Pod nazwą „Narkomania nie zna granic” gmina Bogatynia chce zorganizować w dniach 5-6 czerwca międzynarodową konferencję, której celem jest ukazanie problemu narkomanii w regionie.
 
 
„Wymagany termin wykonania robót budowlanych wraz z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie obiektu – do dnia 30 maja 2018 r.” – oczywiście chodzi o bogatyńskie kąpielisko.
 
 
21 maja zostały ogłoszone konkursy na stanowiska dyrektorów w trzech placówkach oświaty prowadzonych przez gminę Bogatynia – w jednej ze szkół oraz w dwóch przedszkolach.
 
 
14 maja portal Radia Kielce poinformował o trwającym procesie byłego burmistrza Bodzentyna, oskarżonego za zlecenie budowy wodociągu bez wymaganych pozwoleń.
 
 
17 maja portal zinfo.pl opublikował tekst „Karbonalia ostatnią deską ratunku? Horrendalne koszty imprezy”, oceniając, iż wpływ na rozmach tegorocznej edycji mają zbliżające się wybory.
 
 
W roku wyborów samorządowych wypada przypomnieć, że obiektywny ranking z 2014 roku pozwala określić gminę Bogatynia jako najgorzej zarządzaną gminę w Polsce.
 
wtorek, 15 maj 2018 19:24

Dzień Otwartych Domów Przysłupowych

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

27 maja podczas kolejnego Dnia Otwartych Domów Przysłupowych można będzie zwiedzić dwanaście obiektów z Bogatyni oraz dwa obiekty z Działoszyna.

Domy zgłoszone do zwiedzania za pośrednictwem Stowarzyszenia DOM KOŁODZIEJA (na marginesie – ulica Ludwika Waryńskiego uchwałą Rady Miejskiej 19 stycznia 2017 r. została podzielona na dwie części, przemianowane na Aleję Żytawską i ulicę Generała Władysława Andersa): w Bogatyni ul. Waryńskiego 17 „Dom Zegarmistrza”, ul. Waryńskiego 18, ul. Waryńskiego 30, ul. Waryńskiego 32, ul. Słowackiego 7 – translokacja domu, ul. Turowska 75, ul. Pastwiskowa 3, Plac Bohaterów Warszawy 4, ul.1 Maja 1, ul.1 Maja 8, ul. Armii Krajowej 13, ul. Nadbrzeżna 18, w Działoszynie 163 oraz 167 Kuźnia.

Domy przysłupowe powstawały jedynie na obszarze między Saksońską Szwajcarią a Karkonoszami. Mniej znaną rzeczą jest, iż można je spotkać także w okolicach Rzeszowa i Łańcuta, dokąd ten styl budownictwa prawdopodobnie został przeniesiony przez osadników z Łużyc.

Z kilkunastu tysięcy domów przysłupowych, zachowanych na Trójstyku, kilkaset znajduje się po stronie polskiej. Ich cechą szczególną są drewniane słupy, które okalają mieszczącą się na parterze izbę zrębową (dawna część gospodarcza jest murowana). Słupy podtrzymują górne partie budynku, których ściany są zbudowane w konstrukcji szachulcowej (drewniany szkielet wypełniony gliną zmieszaną z materiałem roślinnym), której nie należy mylić z murem pruskim (którego konstrukcję wypełniają cegły).

W gminie Bogatynia budynków przysłupowych jest dwieście kilkadziesiąt, choć jeszcze czterdzieści lat temu było ich około siedmiuset. Zapewne warto w tym kontekście przywołać słowa p. Elżbiety Lech – Gotthardt, bardzo zasłużonej w dziele propagowania tych zabytków. Po powodzi z sierpnia 2010 roku pisała ona m.in.: „To co innych zachwyca w Krainie Domów Przysłupowych, dla wielu bogatynian jest starymi i nic nie wartymi ruderami. A przecież naszym sąsiadom za Nysy, którzy zamknęli podobną do bogatyńskiej kopalnię, przekształcenie terenu z przemysłowego na turystyczny się udało. (…) Bazą turystyczną dla całej okolicy stały się właśnie domy przysłupowe, w których funkcjonują pensjonaty, schroniska, restauracje. Co się stanie z Bogatynią za 35 lat, kiedy nie będzie kopalni i elektrowni? (…) Bogatynia niestety wciąż nie dostrzega potencjału, jaki posiada w postaci danego jej dziedzictwa kulturowego”.

Czytany 159 razy
Więcej w tej kategorii: « Dzień Tańca z KLANZĄ
  • Brak komentarzy

Skomentuj

0
warunki użytkowania.
SmartNews.Com