• Register

Developed in conjunction with Ext-Joom.com

      
      
 
Zwracamy się do policji i wszystkich mieszkańców gminy Bogatynia z apelem o podjęcie działań, które uniemożliwią powtórzenie się procederu handlu głosami w wyborach samorządowych.
 
 
Jak podaje profil FB „Bogatynia jakiej nie znacie”, wniosek jednego z mieszkańców o udzielenie informacji publicznej burmistrz potraktował w stylu godnym Monty Pythona.
 
 
Według rankingu samorządowego pisma „Wspólnota” Bogatynia w roku 2017 znalazła się pod względem dochodów na 10 miejscu w kategorii obejmującej „miasta inne”.
 
 
Na profilu FB „Bogatynia jakiej nie znacie” pojawiła się informacja, że do inspektora nadzoru budowlanego wpłynęło zawiadomienie dotyczące mostu na ulicy Kościuszki w Bogatyni.
 
 
Zważywszy wzrastające koszty budowy bogatyńskiego basenu należy postawić pytanie: czy nie bardziej sensowna była rewitalizacja zalewu i stworzenie tam ośrodka rekreacji?
 
 
W pewną konsternację wprawiły nas słowa burmistrza Grzmielewicza o domach przysłupowych, wypowiedziane w relacji Telewizji Bogatynia „Przysłupy coraz ładniejsze”.
 
 
Po zaznaczeniu na popularnej stronie zinfo.pl wiadomości lokalnych z Bogatyni pojawiają się artykuły dobitnie ukazujące zasługi obecnej władzy w promocji naszej gminy.
 
 
Zdjęcie pokazujące, w jaki sposób niektórzy mieszkańcy rozumieją segregację odpadów, zostało wykonane w niedzielę 29 lipca po południu na ulicy Styki w Bogatyni.
 
wtorek, 15 maj 2018 19:24

Dzień Otwartych Domów Przysłupowych

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

27 maja podczas kolejnego Dnia Otwartych Domów Przysłupowych można będzie zwiedzić dwanaście obiektów z Bogatyni oraz dwa obiekty z Działoszyna.

Domy zgłoszone do zwiedzania za pośrednictwem Stowarzyszenia DOM KOŁODZIEJA (na marginesie – ulica Ludwika Waryńskiego uchwałą Rady Miejskiej 19 stycznia 2017 r. została podzielona na dwie części, przemianowane na Aleję Żytawską i ulicę Generała Władysława Andersa): w Bogatyni ul. Waryńskiego 17 „Dom Zegarmistrza”, ul. Waryńskiego 18, ul. Waryńskiego 30, ul. Waryńskiego 32, ul. Słowackiego 7 – translokacja domu, ul. Turowska 75, ul. Pastwiskowa 3, Plac Bohaterów Warszawy 4, ul.1 Maja 1, ul.1 Maja 8, ul. Armii Krajowej 13, ul. Nadbrzeżna 18, w Działoszynie 163 oraz 167 Kuźnia.

Domy przysłupowe powstawały jedynie na obszarze między Saksońską Szwajcarią a Karkonoszami. Mniej znaną rzeczą jest, iż można je spotkać także w okolicach Rzeszowa i Łańcuta, dokąd ten styl budownictwa prawdopodobnie został przeniesiony przez osadników z Łużyc.

Z kilkunastu tysięcy domów przysłupowych, zachowanych na Trójstyku, kilkaset znajduje się po stronie polskiej. Ich cechą szczególną są drewniane słupy, które okalają mieszczącą się na parterze izbę zrębową (dawna część gospodarcza jest murowana). Słupy podtrzymują górne partie budynku, których ściany są zbudowane w konstrukcji szachulcowej (drewniany szkielet wypełniony gliną zmieszaną z materiałem roślinnym), której nie należy mylić z murem pruskim (którego konstrukcję wypełniają cegły).

W gminie Bogatynia budynków przysłupowych jest dwieście kilkadziesiąt, choć jeszcze czterdzieści lat temu było ich około siedmiuset. Zapewne warto w tym kontekście przywołać słowa p. Elżbiety Lech – Gotthardt, bardzo zasłużonej w dziele propagowania tych zabytków. Po powodzi z sierpnia 2010 roku pisała ona m.in.: „To co innych zachwyca w Krainie Domów Przysłupowych, dla wielu bogatynian jest starymi i nic nie wartymi ruderami. A przecież naszym sąsiadom za Nysy, którzy zamknęli podobną do bogatyńskiej kopalnię, przekształcenie terenu z przemysłowego na turystyczny się udało. (…) Bazą turystyczną dla całej okolicy stały się właśnie domy przysłupowe, w których funkcjonują pensjonaty, schroniska, restauracje. Co się stanie z Bogatynią za 35 lat, kiedy nie będzie kopalni i elektrowni? (…) Bogatynia niestety wciąż nie dostrzega potencjału, jaki posiada w postaci danego jej dziedzictwa kulturowego”.

Czytany 297 razy
  • Brak komentarzy

Skomentuj

0
warunki użytkowania.
SmartNews.Com