• Register

Developed in conjunction with Ext-Joom.com

      
      
 
Dziwny jest ten świat, gdzie jeszcze wciąż mieści się wiele zła. I dziwne jest to, że od tylu lat człowiekiem gardzi człowiek.
 
 
Rada Miejska w Bogatyni obecnej kadencji jest w trudniejszej sytuacji niż rada poprzednia – choćby dlatego, że sesje są teraz znacznie chętniej oglądane i żywo komentowane.
 
 
Przedstawiamy najważniejsze ustalenia Komisji Rewizyjnej, dotyczące modernizacji obiektu przy ulicy Skłodowskiej w Bogatyni z przeznaczeniem na świetlicę osiedlową.
 
 
Jak można się było spodziewać, podczas sesji Rady Miejskiej w Bogatyni 15 stycznia ożywioną dyskusję wywołał projekt uchwały o dopłatach do ceny wody dla gospodarstw domowych.
 
 
Na sesji Rady Miejskiej w Bogatyni 15 stycznia uchwalono dopłaty do ceny wody w wysokości 5 mln zł – więcej informacji na ten temat podajemy w osobnym artykule.
 
 
Jesteśmy głęboko poruszeni śmiercią prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, śmiertelnie ranionego przez napastnika podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
 
 
Na sesji Rady Miejskiej w Bogatyni 15 stycznia radni podejmą kwestię ceny wody dla mieszkańców – chociaż planuje się wyższe dopłaty, to cena zapewne nieco wzrośnie.
 
 
Na sesji Rady Miejskiej w Bogatyni wiceburmistrz Sawicki przedstawi stan budowy otwartego basenu – warto spojrzeć na problemy z tą inwestycją w szerszym kontekście.
 
wtorek, 15 maj 2018 19:24

Dzień Otwartych Domów Przysłupowych

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

27 maja podczas kolejnego Dnia Otwartych Domów Przysłupowych można będzie zwiedzić dwanaście obiektów z Bogatyni oraz dwa obiekty z Działoszyna.

Domy zgłoszone do zwiedzania za pośrednictwem Stowarzyszenia DOM KOŁODZIEJA (na marginesie – ulica Ludwika Waryńskiego uchwałą Rady Miejskiej 19 stycznia 2017 r. została podzielona na dwie części, przemianowane na Aleję Żytawską i ulicę Generała Władysława Andersa): w Bogatyni ul. Waryńskiego 17 „Dom Zegarmistrza”, ul. Waryńskiego 18, ul. Waryńskiego 30, ul. Waryńskiego 32, ul. Słowackiego 7 – translokacja domu, ul. Turowska 75, ul. Pastwiskowa 3, Plac Bohaterów Warszawy 4, ul.1 Maja 1, ul.1 Maja 8, ul. Armii Krajowej 13, ul. Nadbrzeżna 18, w Działoszynie 163 oraz 167 Kuźnia.

Domy przysłupowe powstawały jedynie na obszarze między Saksońską Szwajcarią a Karkonoszami. Mniej znaną rzeczą jest, iż można je spotkać także w okolicach Rzeszowa i Łańcuta, dokąd ten styl budownictwa prawdopodobnie został przeniesiony przez osadników z Łużyc.

Z kilkunastu tysięcy domów przysłupowych, zachowanych na Trójstyku, kilkaset znajduje się po stronie polskiej. Ich cechą szczególną są drewniane słupy, które okalają mieszczącą się na parterze izbę zrębową (dawna część gospodarcza jest murowana). Słupy podtrzymują górne partie budynku, których ściany są zbudowane w konstrukcji szachulcowej (drewniany szkielet wypełniony gliną zmieszaną z materiałem roślinnym), której nie należy mylić z murem pruskim (którego konstrukcję wypełniają cegły).

W gminie Bogatynia budynków przysłupowych jest dwieście kilkadziesiąt, choć jeszcze czterdzieści lat temu było ich około siedmiuset. Zapewne warto w tym kontekście przywołać słowa p. Elżbiety Lech – Gotthardt, bardzo zasłużonej w dziele propagowania tych zabytków. Po powodzi z sierpnia 2010 roku pisała ona m.in.: „To co innych zachwyca w Krainie Domów Przysłupowych, dla wielu bogatynian jest starymi i nic nie wartymi ruderami. A przecież naszym sąsiadom za Nysy, którzy zamknęli podobną do bogatyńskiej kopalnię, przekształcenie terenu z przemysłowego na turystyczny się udało. (…) Bazą turystyczną dla całej okolicy stały się właśnie domy przysłupowe, w których funkcjonują pensjonaty, schroniska, restauracje. Co się stanie z Bogatynią za 35 lat, kiedy nie będzie kopalni i elektrowni? (…) Bogatynia niestety wciąż nie dostrzega potencjału, jaki posiada w postaci danego jej dziedzictwa kulturowego”.

Czytany 489 razy
  • Brak komentarzy

Skomentuj

0
warunki użytkowania.
SmartNews.Com