• Register

Developed in conjunction with Ext-Joom.com

      
      
 
Burmistrz informując, że na oświatę Bogatynia przeznacza połowę budżetu, choć w rzeczywistości przeznacza jedną czwartą, podważył wiarygodność swojego wyborczego przesłania.
 
 
Jerzy Stachyra na profilu FB swojego komitetu ostrzegł pracowników obsługi i administracji w oświacie, aby nie ufali obietnicom w sprawie podwyżek, które mieliby otrzymać.
 
 
W książeczce, która trafiła do bogatyńskich domów, burmistrz informuje, iż gmina przeznacza na oświatę 50% budżetu. To gruba pomyłka – trudno rządzić gminą nie znając wydatków.
 
 
Powyższe zdjęcie zostało wykonane 18 października na rogu ulic Styki i Zamoyskiego w Bogatyni – 100 metrów od siedziby Straży Miejskiej i blisko domu, gdzie mieszka burmistrz.
 
 
Już się martwiliśmy, że przed wyborami urząd nie zdąży wydać kolorowej książeczki z bajeczkami – ale jest. Trafiła wreszcie do skrzynek pocztowych, żeby nie powiedzieć pod strzechy.
 
 
Władze samorządowe mają mnóstwo sposobów, które pozwalają wpływać na opinię publiczną. Z tego powodu mieszkańcy nie zawsze wiedzą, w jakim stanie jest faktycznie gmina.
 
 
Oceniając dwunastoletnią epokę rządów obecnego burmistrza nie zaszkodzi mieć na uwadze, że poprzednie władze Bogatyni miały na koncie całkiem sporo osiągnięć.
 
 
Nieco obraźliwie i lekceważąco wobec innych kandydatów zabrzmiały słowa obecnego burmistrza, który na antenie ArtRadia określił kampanię wyborczą jako „ściemę”.
 
wtorek, 15 maj 2018 19:24

Dzień Otwartych Domów Przysłupowych

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

27 maja podczas kolejnego Dnia Otwartych Domów Przysłupowych można będzie zwiedzić dwanaście obiektów z Bogatyni oraz dwa obiekty z Działoszyna.

Domy zgłoszone do zwiedzania za pośrednictwem Stowarzyszenia DOM KOŁODZIEJA (na marginesie – ulica Ludwika Waryńskiego uchwałą Rady Miejskiej 19 stycznia 2017 r. została podzielona na dwie części, przemianowane na Aleję Żytawską i ulicę Generała Władysława Andersa): w Bogatyni ul. Waryńskiego 17 „Dom Zegarmistrza”, ul. Waryńskiego 18, ul. Waryńskiego 30, ul. Waryńskiego 32, ul. Słowackiego 7 – translokacja domu, ul. Turowska 75, ul. Pastwiskowa 3, Plac Bohaterów Warszawy 4, ul.1 Maja 1, ul.1 Maja 8, ul. Armii Krajowej 13, ul. Nadbrzeżna 18, w Działoszynie 163 oraz 167 Kuźnia.

Domy przysłupowe powstawały jedynie na obszarze między Saksońską Szwajcarią a Karkonoszami. Mniej znaną rzeczą jest, iż można je spotkać także w okolicach Rzeszowa i Łańcuta, dokąd ten styl budownictwa prawdopodobnie został przeniesiony przez osadników z Łużyc.

Z kilkunastu tysięcy domów przysłupowych, zachowanych na Trójstyku, kilkaset znajduje się po stronie polskiej. Ich cechą szczególną są drewniane słupy, które okalają mieszczącą się na parterze izbę zrębową (dawna część gospodarcza jest murowana). Słupy podtrzymują górne partie budynku, których ściany są zbudowane w konstrukcji szachulcowej (drewniany szkielet wypełniony gliną zmieszaną z materiałem roślinnym), której nie należy mylić z murem pruskim (którego konstrukcję wypełniają cegły).

W gminie Bogatynia budynków przysłupowych jest dwieście kilkadziesiąt, choć jeszcze czterdzieści lat temu było ich około siedmiuset. Zapewne warto w tym kontekście przywołać słowa p. Elżbiety Lech – Gotthardt, bardzo zasłużonej w dziele propagowania tych zabytków. Po powodzi z sierpnia 2010 roku pisała ona m.in.: „To co innych zachwyca w Krainie Domów Przysłupowych, dla wielu bogatynian jest starymi i nic nie wartymi ruderami. A przecież naszym sąsiadom za Nysy, którzy zamknęli podobną do bogatyńskiej kopalnię, przekształcenie terenu z przemysłowego na turystyczny się udało. (…) Bazą turystyczną dla całej okolicy stały się właśnie domy przysłupowe, w których funkcjonują pensjonaty, schroniska, restauracje. Co się stanie z Bogatynią za 35 lat, kiedy nie będzie kopalni i elektrowni? (…) Bogatynia niestety wciąż nie dostrzega potencjału, jaki posiada w postaci danego jej dziedzictwa kulturowego”.

Czytany 359 razy
  • Brak komentarzy

Skomentuj

0
warunki użytkowania.
SmartNews.Com