• Register

Developed in conjunction with Ext-Joom.com

      
      
 
Na sesji Rady Miejskiej w Bogatyni 11 lipca poruszono kwestię profili, jakie może zaoferować w roku szkolnym 2019-2020 Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie.
 
 
Sesja Rady Miejskiej w Bogatyni 11 lipca miała spokojny przebieg, zapewne nie bez związku z przypomnieniem przez przewodniczącą rady Dorotę Bojakowską zasad właściwego zachowania.
 
 
10 lipca o godz. 13.30 spółka Bogatyńskie Wodociągi i Oczyszczalnia opublikowała kolejny komunikat dotyczący jakości wody na ulicy Krakowskiej w Bogatyni.
 
 
8 lipca o godz. 13.30 spółka Bogatyńskie Wodociągi i Oczyszczalnia ogłosiła komunikat dotyczący ulicy Krakowskiej w Bogatyni – poniżej pełny tekst informacji.
 
 
Ponieważ docierają do nas pytania, związane z przewidzianą na sesji Rady Miejskiej 11 lipca informacją o jakości wody – odnosimy się krótko do parametrów żelaza i manganu.
 
 
Na stronie internetowej UMiG Bogatynia podana została informacja w sprawie naboru wniosków o dofinansowanie zmiany systemu ogrzewania – pełny tekst poniżej.
 
 
5 lipca na stronie internetowej UMiG Bogatynia ukazała się informacja o wyniku naboru na wolne stanowisko urzędnicze Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 
 
Na 11 lipca na godz. 10.00 zwołana została sesja Rady Miejskiej w Bogatyni, podczas której radni zajmą się m.in. projektem uchwały w sprawie opłat za wychowanie przedszkolne.
 
wtorek, 02 lipiec 2019 18:14

Jak to było z podwyżką ceny wody

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Kiedy na sesjach Rady Miejskiej w Bogatyni przywoływana jest podwyżka ceny wody, nie należy zapominać, że nastąpiła ona podczas poprzedniej kadencji samorządu.

Przypomnijmy podstawowe fakty. W kwietniu 2018 roku na wniosek BWiO wszczęto postępowanie w sprawie nowej taryfy. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej zatwierdził tę taryfę w maju 2018 roku, a w następnym miesiącu nowe ceny weszły w życie.

Według poprzedniej taryfy cena brutto dla gospodarstw domowych za metr3 wody (uwzględniająca zaopatrzenie w wodę i odprowadzenie ścieków) wynosiła 17,24 zł. Dla pozostałych odbiorców – 18,57 zł. Dzięki dopłatom z budżetu gminy gospodarstwa domowe płaciły 13,42 zł.

Nowa taryfa przewiduje jedną cenę dla gospodarstw domowych oraz pozostałych odbiorców. W pierwszym roku obowiązywania taryfy cenę ustalono na 23,99 zł.

Do poprzedniej ceny wody (17,24 zł) gmina dopłacała rocznie kwotę rzędu 2 do 3 mln zł. W ten sposób cenę dla mieszkańców utrzymywano na poziomie 13,42 zł za metr3 – tym samym do metra3 wody gmina dopłacała niespełna 4 zł.

Nowa cena wody (23,99 zł) oznaczała, że utrzymanie ceny dla mieszkańców w wysokości 13,42 zł za metr3 wymagałoby dopłaty w wysokości ponad 10,5 zł do metra3. Tak więc z budżetu gminy trzeba by wydawać nie 2 do 3 mln zł, lecz kwotę rzędu 6 - 7 mln zł, jeśli nie więcej.

Po wyborach władze gminy stanęły przed trudnym dylematem. Na początku bieżącego roku przyjęto wersję kompromisową – cenę wody dla mieszkańców ustalono w wysokości 16,89 zł za metr3. Zauważmy, że tak czy owak oznaczało to zwiększenie dopłat do ceny wody, które oszacowano na około 5 mln zł.

Podsumowując: faktyczna cena wody wzrosła w czerwcu 2018 roku o około 40%. Natomiast wzrost ceny wody dla mieszkańców w roku bieżącym został dzięki dopłatom złagodzony, gdyż wyniósł około 27%.

Czytany 503 razy

Biorą udział w konwersacji

Skomentuj

0
warunki użytkowania.
SmartNews.Com