• Register

Developed in conjunction with Ext-Joom.com

      
      
 
Niewiele ponad trzy tygodnie dzieli nas od 13 października – od wyborów do Sejmu i Senatu. Spośród wielu powodów, dla których powinniśmy głosować, chcemy zwrócić uwagę na jeden.
 
 
Ponieważ w debacie publicznej pojawia się pytanie o przyszłość bogatyńskiego szpitala, przedstawiamy sytuację finansową Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej.
 
 
Na stronie UMiG Bogatynia opublikowano informację o wynikach doraźnej kontroli zamówienia na budowę kąpieliska, przeprowadzonej przez Urząd Zamówień Publicznych.
 
 
Sesja Rady Miejskiej w Bogatyni z 9 września poświęcona była m.in. zmianom w budżecie (patrz „Sesja Rady Miejskiej 9 września”) oraz informacji o spółce TBS (omówiliśmy to w osobnym tekście).
 
 
Jednym z punktów sesji Rady Miejskiej w Bogatyni 9 września była informacja o sytuacji Towarzystwa Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. według stanu na 29 lipca 2019 r.
 
 
6 września Telewizja Bogatynia opublikowała wywiad z burmistrzem Wojciechem Błasiakiem oraz wiceburmistrzem Wojciechem Sawickim i skarbnikiem Moniką Niklas.
 
 
Na 9 września na godz. 10.00 została zwołana sesja Rady Miejskiej w Bogatyni – jednym z punktów będzie informacja o stanie Towarzystwa Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. na dzień 29 lipca 2019 r.
 
 
Z przyjemnością informujemy nasze Czytelniczki i naszych Czytelników, że od pewnego czasu w Bogatyni przy ul. Kossaka 51 działa EkoKawiarnia z bawialnią dla dzieci.
 
wtorek, 02 lipiec 2019 18:14

Jak to było z podwyżką ceny wody

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Kiedy na sesjach Rady Miejskiej w Bogatyni przywoływana jest podwyżka ceny wody, nie należy zapominać, że nastąpiła ona podczas poprzedniej kadencji samorządu.

Przypomnijmy podstawowe fakty. W kwietniu 2018 roku na wniosek BWiO wszczęto postępowanie w sprawie nowej taryfy. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej zatwierdził tę taryfę w maju 2018 roku, a w następnym miesiącu nowe ceny weszły w życie.

Według poprzedniej taryfy cena brutto dla gospodarstw domowych za metr3 wody (uwzględniająca zaopatrzenie w wodę i odprowadzenie ścieków) wynosiła 17,24 zł. Dla pozostałych odbiorców – 18,57 zł. Dzięki dopłatom z budżetu gminy gospodarstwa domowe płaciły 13,42 zł.

Nowa taryfa przewiduje jedną cenę dla gospodarstw domowych oraz pozostałych odbiorców. W pierwszym roku obowiązywania taryfy cenę ustalono na 23,99 zł.

Do poprzedniej ceny wody (17,24 zł) gmina dopłacała rocznie kwotę rzędu 2 do 3 mln zł. W ten sposób cenę dla mieszkańców utrzymywano na poziomie 13,42 zł za metr3 – tym samym do metra3 wody gmina dopłacała niespełna 4 zł.

Nowa cena wody (23,99 zł) oznaczała, że utrzymanie ceny dla mieszkańców w wysokości 13,42 zł za metr3 wymagałoby dopłaty w wysokości ponad 10,5 zł do metra3. Tak więc z budżetu gminy trzeba by wydawać nie 2 do 3 mln zł, lecz kwotę rzędu 6 - 7 mln zł, jeśli nie więcej.

Po wyborach władze gminy stanęły przed trudnym dylematem. Na początku bieżącego roku przyjęto wersję kompromisową – cenę wody dla mieszkańców ustalono w wysokości 16,89 zł za metr3. Zauważmy, że tak czy owak oznaczało to zwiększenie dopłat do ceny wody, które oszacowano na około 5 mln zł.

Podsumowując: faktyczna cena wody wzrosła w czerwcu 2018 roku o około 40%. Natomiast wzrost ceny wody dla mieszkańców w roku bieżącym został dzięki dopłatom złagodzony, gdyż wyniósł około 27%.

Czytany 841 razy

Biorą udział w konwersacji

Skomentuj

0
warunki użytkowania.
SmartNews.Com