• Register

Developed in conjunction with Ext-Joom.com

      
      
 
Podczas sesji Rady Miejskiej w Bogatyni 9 marca wybrano drugiego wiceprzewodniczącego, którym został p. Jakub Biniasz, otrzymując poparcie 9 radnych z 16 obecnych.
 
 
„Kurczak żywcem skubany” – pod takim tytułem w Gazecie Wyborczej (Duży Format, 9 marca) ukazał się artykuł p. Karoliny Kijek, dotyczący rozszerzenia odkrywki w Opolnie-Zdroju.
 
 
Na 9 marca na godz. 9.00 została zwołana sesja Rady Miejskiej w Bogatyni – w porządku obrad przewidziano m.in. sprawozdania z działalności burmistrza oraz rady i jej komisji w 2019 roku.
 
 
Podczas sesji Rady Miejskiej w Bogatyni 24 lutego wywiązała się dość ostra dyskusja dotycząca obecnej sytuacji Gminnego Zarządu Mienia Komunalnego Sp. z o.o.
 
 
Na 24 lutego na godz. 15.00 została zwołana sesja Rady Miejskiej w Bogatyni, poświęcona wyłącznie sytuacji Gminnego Zarządu Mienia Komunalnego Sp. z o.o.
 
 
10 lutego burmistrz Błasiak poinformował o ogłoszeniu nowego konkursu na stanowisko Dyrektora Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Bogatyni.
 
 
30 stycznia na stronie internetowej UMiG ukazała się informacja burmistrza Błasiaka dotycząca wspólnot zarządzanych dotąd przez Gminny Zarząd Mienia Komunalnego.
 
 
„Zabierzemy Czechom wodę” – pod takim tytułem Gazeta Wyborcza z 29 stycznia opublikowała tekst Gabrieli Łazarczyk i Mateusza Kokoszkiewicza na temat KWB Turów.
 
wtorek, 02 lipiec 2019 18:14

Jak to było z podwyżką ceny wody

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Kiedy na sesjach Rady Miejskiej w Bogatyni przywoływana jest podwyżka ceny wody, nie należy zapominać, że nastąpiła ona podczas poprzedniej kadencji samorządu.

Przypomnijmy podstawowe fakty. W kwietniu 2018 roku na wniosek BWiO wszczęto postępowanie w sprawie nowej taryfy. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej zatwierdził tę taryfę w maju 2018 roku, a w następnym miesiącu nowe ceny weszły w życie.

Według poprzedniej taryfy cena brutto dla gospodarstw domowych za metr3 wody (uwzględniająca zaopatrzenie w wodę i odprowadzenie ścieków) wynosiła 17,24 zł. Dla pozostałych odbiorców – 18,57 zł. Dzięki dopłatom z budżetu gminy gospodarstwa domowe płaciły 13,42 zł.

Nowa taryfa przewiduje jedną cenę dla gospodarstw domowych oraz pozostałych odbiorców. W pierwszym roku obowiązywania taryfy cenę ustalono na 23,99 zł.

Do poprzedniej ceny wody (17,24 zł) gmina dopłacała rocznie kwotę rzędu 2 do 3 mln zł. W ten sposób cenę dla mieszkańców utrzymywano na poziomie 13,42 zł za metr3 – tym samym do metra3 wody gmina dopłacała niespełna 4 zł.

Nowa cena wody (23,99 zł) oznaczała, że utrzymanie ceny dla mieszkańców w wysokości 13,42 zł za metr3 wymagałoby dopłaty w wysokości ponad 10,5 zł do metra3. Tak więc z budżetu gminy trzeba by wydawać nie 2 do 3 mln zł, lecz kwotę rzędu 6 - 7 mln zł, jeśli nie więcej.

Po wyborach władze gminy stanęły przed trudnym dylematem. Na początku bieżącego roku przyjęto wersję kompromisową – cenę wody dla mieszkańców ustalono w wysokości 16,89 zł za metr3. Zauważmy, że tak czy owak oznaczało to zwiększenie dopłat do ceny wody, które oszacowano na około 5 mln zł.

Podsumowując: faktyczna cena wody wzrosła w czerwcu 2018 roku o około 40%. Natomiast wzrost ceny wody dla mieszkańców w roku bieżącym został dzięki dopłatom złagodzony, gdyż wyniósł około 27%.

Czytany 1676 razy

Biorą udział w konwersacji

Skomentuj

0
warunki użytkowania.
SmartNews.Com