• Register

Developed in conjunction with Ext-Joom.com

      
      
 
Podczas sesji Rady Miejskiej w Bogatyni 9 marca wybrano drugiego wiceprzewodniczącego, którym został p. Jakub Biniasz, otrzymując poparcie 9 radnych z 16 obecnych.
 
 
„Kurczak żywcem skubany” – pod takim tytułem w Gazecie Wyborczej (Duży Format, 9 marca) ukazał się artykuł p. Karoliny Kijek, dotyczący rozszerzenia odkrywki w Opolnie-Zdroju.
 
 
Na 9 marca na godz. 9.00 została zwołana sesja Rady Miejskiej w Bogatyni – w porządku obrad przewidziano m.in. sprawozdania z działalności burmistrza oraz rady i jej komisji w 2019 roku.
 
 
Podczas sesji Rady Miejskiej w Bogatyni 24 lutego wywiązała się dość ostra dyskusja dotycząca obecnej sytuacji Gminnego Zarządu Mienia Komunalnego Sp. z o.o.
 
 
Na 24 lutego na godz. 15.00 została zwołana sesja Rady Miejskiej w Bogatyni, poświęcona wyłącznie sytuacji Gminnego Zarządu Mienia Komunalnego Sp. z o.o.
 
 
10 lutego burmistrz Błasiak poinformował o ogłoszeniu nowego konkursu na stanowisko Dyrektora Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Bogatyni.
 
 
30 stycznia na stronie internetowej UMiG ukazała się informacja burmistrza Błasiaka dotycząca wspólnot zarządzanych dotąd przez Gminny Zarząd Mienia Komunalnego.
 
 
„Zabierzemy Czechom wodę” – pod takim tytułem Gazeta Wyborcza z 29 stycznia opublikowała tekst Gabrieli Łazarczyk i Mateusza Kokoszkiewicza na temat KWB Turów.
 
wtorek, 07 maj 2019 19:34

Dzień Otwartych Domów Przysłupowych

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Dzień Otwartych Domów Przysłupowych, zaplanowany na 26 maja, skłania do refleksji nad smutnym losem wielu z tych unikalnych obiektów – co ilustruje powyższe zdjęcie.

Już tradycyjnie w ostatnią niedzielę maja będzie można zwiedzać te unikalne domy, typowe dla „Trójkąta” Polski, Czech i Niemiec. W naszej gminie udostępnionych zostanie kilkanaście obiektów – w samej Bogatyni domy przy Alei Żytawskiej 17, 18, 24, 30, 32, ul. Słowackiego 7 (translokacja domu), ul. Turowskiej 75, ul. Pastwiskowej 3, Placu Bohaterów Warszawy 4, ul. 1 Maja 1,8, ul. Armii Krajowej 13 oraz ul. Nadbrzeżnej 18. Dwa obiekty będą udostępnione w Działoszynie – nr 163 i nr 167 (Kuźnia).

Łącznie w regionie można będzie zwiedzić około 200 obiektów, z czego 45 w Polsce (poza naszą gminą w Zgorzelcu i w Sulikowie, jak też na terenie powiatów bolesławieckiego, jeleniogórskiego, kamiennogórskiego, lubańskiego, lwóweckiego i złotoryjskiego).

Jak przypominają organizatorzy, domy przysłupowo-zrębowe są dla naszego pogranicza tak charakterystyczne, jak domy podhalańskie w rejonie Zakopanego czy budownictwo tyrolskie w Alpach. Nazwa tych domów bierze się stąd, że ich konstrukcja (dolna część z belek łączonych „na zrąb” i górna część ryglowa, wypełniona szachulcem) opiera się na przypominających arkady drewnianych podporach – tzw. przysłupach. Budynki te łączą tradycje budownictwa słowiańskiego i niemieckiego.

Szacuje się, że do naszych czasów dotrwało ok. 19 tysięcy domów przysłupowo-zrębowych, z czego ok. 600 na terenie Polski. Nadają one niepowtarzalny charakter gminie Bogatynia, chociaż wiele z tych obiektów bezpowrotnie zniknęło. I wciąż znikają – czy to wskutek powodzi, czy też braku środków finansowych na remont.

Tym bardziej cieszą udane przykłady przywrócenia architekturze łużyckiej dawnego blasku, często związane z nadaniem domom nowej funkcji. Już od kilkunastu lat możemy je podziwiać podczas Dni Otwartych Domów Przysłupowych.

Czytany 1472 razy
  • Brak komentarzy

Skomentuj

0
warunki użytkowania.
SmartNews.Com