• Register

Developed in conjunction with Ext-Joom.com

      
      
 
Na sesji Rady Miejskiej w Bogatyni 11 lipca poruszono kwestię profili, jakie może zaoferować w roku szkolnym 2019-2020 Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie.
 
 
Sesja Rady Miejskiej w Bogatyni 11 lipca miała spokojny przebieg, zapewne nie bez związku z przypomnieniem przez przewodniczącą rady Dorotę Bojakowską zasad właściwego zachowania.
 
 
10 lipca o godz. 13.30 spółka Bogatyńskie Wodociągi i Oczyszczalnia opublikowała kolejny komunikat dotyczący jakości wody na ulicy Krakowskiej w Bogatyni.
 
 
8 lipca o godz. 13.30 spółka Bogatyńskie Wodociągi i Oczyszczalnia ogłosiła komunikat dotyczący ulicy Krakowskiej w Bogatyni – poniżej pełny tekst informacji.
 
 
Ponieważ docierają do nas pytania, związane z przewidzianą na sesji Rady Miejskiej 11 lipca informacją o jakości wody – odnosimy się krótko do parametrów żelaza i manganu.
 
 
Na stronie internetowej UMiG Bogatynia podana została informacja w sprawie naboru wniosków o dofinansowanie zmiany systemu ogrzewania – pełny tekst poniżej.
 
 
5 lipca na stronie internetowej UMiG Bogatynia ukazała się informacja o wyniku naboru na wolne stanowisko urzędnicze Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 
 
Na 11 lipca na godz. 10.00 zwołana została sesja Rady Miejskiej w Bogatyni, podczas której radni zajmą się m.in. projektem uchwały w sprawie opłat za wychowanie przedszkolne.
 
wtorek, 07 maj 2019 19:34

Dzień Otwartych Domów Przysłupowych

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Dzień Otwartych Domów Przysłupowych, zaplanowany na 26 maja, skłania do refleksji nad smutnym losem wielu z tych unikalnych obiektów – co ilustruje powyższe zdjęcie.

Już tradycyjnie w ostatnią niedzielę maja będzie można zwiedzać te unikalne domy, typowe dla „Trójkąta” Polski, Czech i Niemiec. W naszej gminie udostępnionych zostanie kilkanaście obiektów – w samej Bogatyni domy przy Alei Żytawskiej 17, 18, 24, 30, 32, ul. Słowackiego 7 (translokacja domu), ul. Turowskiej 75, ul. Pastwiskowej 3, Placu Bohaterów Warszawy 4, ul. 1 Maja 1,8, ul. Armii Krajowej 13 oraz ul. Nadbrzeżnej 18. Dwa obiekty będą udostępnione w Działoszynie – nr 163 i nr 167 (Kuźnia).

Łącznie w regionie można będzie zwiedzić około 200 obiektów, z czego 45 w Polsce (poza naszą gminą w Zgorzelcu i w Sulikowie, jak też na terenie powiatów bolesławieckiego, jeleniogórskiego, kamiennogórskiego, lubańskiego, lwóweckiego i złotoryjskiego).

Jak przypominają organizatorzy, domy przysłupowo-zrębowe są dla naszego pogranicza tak charakterystyczne, jak domy podhalańskie w rejonie Zakopanego czy budownictwo tyrolskie w Alpach. Nazwa tych domów bierze się stąd, że ich konstrukcja (dolna część z belek łączonych „na zrąb” i górna część ryglowa, wypełniona szachulcem) opiera się na przypominających arkady drewnianych podporach – tzw. przysłupach. Budynki te łączą tradycje budownictwa słowiańskiego i niemieckiego.

Szacuje się, że do naszych czasów dotrwało ok. 19 tysięcy domów przysłupowo-zrębowych, z czego ok. 600 na terenie Polski. Nadają one niepowtarzalny charakter gminie Bogatynia, chociaż wiele z tych obiektów bezpowrotnie zniknęło. I wciąż znikają – czy to wskutek powodzi, czy też braku środków finansowych na remont.

Tym bardziej cieszą udane przykłady przywrócenia architekturze łużyckiej dawnego blasku, często związane z nadaniem domom nowej funkcji. Już od kilkunastu lat możemy je podziwiać podczas Dni Otwartych Domów Przysłupowych.

Czytany 423 razy
  • Brak komentarzy

Skomentuj

0
warunki użytkowania.
SmartNews.Com