• Register

Developed in conjunction with Ext-Joom.com

      
      
 
Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA, Szkoła Podstawowa nr 1 w Bogatyni serdecznie zapraszają miłośników gier umysłowych i rozrywki intelektualnej na pierwsze w nowym roku szkolnym spotkanie z "PLANSZOMANIĄ".
 
 
W okręgu wyborczym nr 1 (Legnica), do którego należy gmina Bogatynia, do Sejmu wybrano sześcioro posłów z listy PiS, troje z listy KO, dwoje z listy SLD i jednego posła z listy PSL.
 
 
Na zlecenie gminy zostały opracowane założenia restrukturyzacji SPZOZ w Bogatyni – proponowane zmiany w funkcjonowaniu zespołu zmniejszyłyby koszty o niemal 5 mln zł.
 
 
Przeprowadzony niedawno audyt funkcjonowania SPZOZ w Bogatyni stanowi dobry punkt wyjścia do zastanowienia się nad przyszłością zespołu i podjęcia stosownych działań.
 
 
Na 17 października na godz. 9.00 zwołana została sesja Rady Miejskiej w Bogatyni, podczas której radni zajmą się m.in. realizacją budżetu gminy w I półroczu 2019 r.
 
 
Pod koniec września na Portalu Samorządowym ukazał się tekst informujący, że sporo samorządów podjęło decyzję o likwidacji albo o przekształceniu zakładu budżetowego.
 
 
Cztery lata temu prawie połowa uprawnionych zrezygnowała z udziału w wyborze posłów i senatorów – zbyt łatwo szuka się usprawiedliwienia dla takiej decyzji.
 
 
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, opublikowana na geoportalu ma za zadanie zwiększyć poczucie bezpieczeństwa społeczeństwa.
 
wtorek, 07 maj 2019 19:34

Dzień Otwartych Domów Przysłupowych

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Dzień Otwartych Domów Przysłupowych, zaplanowany na 26 maja, skłania do refleksji nad smutnym losem wielu z tych unikalnych obiektów – co ilustruje powyższe zdjęcie.

Już tradycyjnie w ostatnią niedzielę maja będzie można zwiedzać te unikalne domy, typowe dla „Trójkąta” Polski, Czech i Niemiec. W naszej gminie udostępnionych zostanie kilkanaście obiektów – w samej Bogatyni domy przy Alei Żytawskiej 17, 18, 24, 30, 32, ul. Słowackiego 7 (translokacja domu), ul. Turowskiej 75, ul. Pastwiskowej 3, Placu Bohaterów Warszawy 4, ul. 1 Maja 1,8, ul. Armii Krajowej 13 oraz ul. Nadbrzeżnej 18. Dwa obiekty będą udostępnione w Działoszynie – nr 163 i nr 167 (Kuźnia).

Łącznie w regionie można będzie zwiedzić około 200 obiektów, z czego 45 w Polsce (poza naszą gminą w Zgorzelcu i w Sulikowie, jak też na terenie powiatów bolesławieckiego, jeleniogórskiego, kamiennogórskiego, lubańskiego, lwóweckiego i złotoryjskiego).

Jak przypominają organizatorzy, domy przysłupowo-zrębowe są dla naszego pogranicza tak charakterystyczne, jak domy podhalańskie w rejonie Zakopanego czy budownictwo tyrolskie w Alpach. Nazwa tych domów bierze się stąd, że ich konstrukcja (dolna część z belek łączonych „na zrąb” i górna część ryglowa, wypełniona szachulcem) opiera się na przypominających arkady drewnianych podporach – tzw. przysłupach. Budynki te łączą tradycje budownictwa słowiańskiego i niemieckiego.

Szacuje się, że do naszych czasów dotrwało ok. 19 tysięcy domów przysłupowo-zrębowych, z czego ok. 600 na terenie Polski. Nadają one niepowtarzalny charakter gminie Bogatynia, chociaż wiele z tych obiektów bezpowrotnie zniknęło. I wciąż znikają – czy to wskutek powodzi, czy też braku środków finansowych na remont.

Tym bardziej cieszą udane przykłady przywrócenia architekturze łużyckiej dawnego blasku, często związane z nadaniem domom nowej funkcji. Już od kilkunastu lat możemy je podziwiać podczas Dni Otwartych Domów Przysłupowych.

Czytany 760 razy
  • Brak komentarzy

Skomentuj

0
warunki użytkowania.
SmartNews.Com