• Register

Developed in conjunction with Ext-Joom.com

      
      
 
Bogatynia zamierza poprzeć starania miasta Zittau przy ubieganiu się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2025 – taką informację podano 23 maja na stronie internetowej UMiG Bogatynia.
 
 
Na 28 maja na godz. 10.00 została zwołana nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Bogatyni – w porządku obrad jest tylko jeden projekt uchwały dotyczący KWB Turów.
 
 
Może to drobna sprawa, niemniej czujemy się w obowiązku poinformować, że dzikie wysypisko obok boiska LO w Bogatyni zostało usunięte – jak widać na powyższym zdjęciu.
 
 
Jak już informowaliśmy 24 i 25 maja na boisku LO w Bogatyni odbędzie się 1 Festiwal Młodych – to okazja, aby przypomnieć o dzikim składowisku odpadów w sąsiedztwie obiektu.
 
 
24 i 25 maja w Bogatyni na terenie boiska Liceum Ogólnokształcącego odbędzie się Pierwszy Festiwal Młodych, zorganizowany pod egidą Młodych dla Gminy Bogatynia.
 
 
16 maja na stronie internetowej zgorzeleckiej policji pojawiła się informacja o zarekwirowaniu na terenie Bogatyni kilku nielegalnych automatów do gier hazardowych.
 
 
16 maja odbyła się sesja Rady Miejskiej w Bogatyni, na której przedstawiono m.in. funkcjonowanie SPZOZ, jak też zarządzenie w sprawie częściowego zablokowania wydatków gminy.
 
 
Powyższe zdjęcie wykonano 16 maja na ulicy Styki – ledwie z sąsiedztwa „dzwonów” usunięto dzikie składowisko odpadów, a już ktoś podrzuca kolejne śmieci.
 
wtorek, 07 maj 2019 19:34

Dzień Otwartych Domów Przysłupowych

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Dzień Otwartych Domów Przysłupowych, zaplanowany na 26 maja, skłania do refleksji nad smutnym losem wielu z tych unikalnych obiektów – co ilustruje powyższe zdjęcie.

Już tradycyjnie w ostatnią niedzielę maja będzie można zwiedzać te unikalne domy, typowe dla „Trójkąta” Polski, Czech i Niemiec. W naszej gminie udostępnionych zostanie kilkanaście obiektów – w samej Bogatyni domy przy Alei Żytawskiej 17, 18, 24, 30, 32, ul. Słowackiego 7 (translokacja domu), ul. Turowskiej 75, ul. Pastwiskowej 3, Placu Bohaterów Warszawy 4, ul. 1 Maja 1,8, ul. Armii Krajowej 13 oraz ul. Nadbrzeżnej 18. Dwa obiekty będą udostępnione w Działoszynie – nr 163 i nr 167 (Kuźnia).

Łącznie w regionie można będzie zwiedzić około 200 obiektów, z czego 45 w Polsce (poza naszą gminą w Zgorzelcu i w Sulikowie, jak też na terenie powiatów bolesławieckiego, jeleniogórskiego, kamiennogórskiego, lubańskiego, lwóweckiego i złotoryjskiego).

Jak przypominają organizatorzy, domy przysłupowo-zrębowe są dla naszego pogranicza tak charakterystyczne, jak domy podhalańskie w rejonie Zakopanego czy budownictwo tyrolskie w Alpach. Nazwa tych domów bierze się stąd, że ich konstrukcja (dolna część z belek łączonych „na zrąb” i górna część ryglowa, wypełniona szachulcem) opiera się na przypominających arkady drewnianych podporach – tzw. przysłupach. Budynki te łączą tradycje budownictwa słowiańskiego i niemieckiego.

Szacuje się, że do naszych czasów dotrwało ok. 19 tysięcy domów przysłupowo-zrębowych, z czego ok. 600 na terenie Polski. Nadają one niepowtarzalny charakter gminie Bogatynia, chociaż wiele z tych obiektów bezpowrotnie zniknęło. I wciąż znikają – czy to wskutek powodzi, czy też braku środków finansowych na remont.

Tym bardziej cieszą udane przykłady przywrócenia architekturze łużyckiej dawnego blasku, często związane z nadaniem domom nowej funkcji. Już od kilkunastu lat możemy je podziwiać podczas Dni Otwartych Domów Przysłupowych.

Czytany 211 razy
Więcej w tej kategorii: « Otwieranie oczu mieszkańcom
  • Brak komentarzy

Skomentuj

0
warunki użytkowania.
SmartNews.Com