• Register

Developed in conjunction with Ext-Joom.com

      
      
 
Na sesji Rady Miejskiej w Bogatyni 11 lipca poruszono kwestię profili, jakie może zaoferować w roku szkolnym 2019-2020 Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie.
 
 
Sesja Rady Miejskiej w Bogatyni 11 lipca miała spokojny przebieg, zapewne nie bez związku z przypomnieniem przez przewodniczącą rady Dorotę Bojakowską zasad właściwego zachowania.
 
 
10 lipca o godz. 13.30 spółka Bogatyńskie Wodociągi i Oczyszczalnia opublikowała kolejny komunikat dotyczący jakości wody na ulicy Krakowskiej w Bogatyni.
 
 
8 lipca o godz. 13.30 spółka Bogatyńskie Wodociągi i Oczyszczalnia ogłosiła komunikat dotyczący ulicy Krakowskiej w Bogatyni – poniżej pełny tekst informacji.
 
 
Ponieważ docierają do nas pytania, związane z przewidzianą na sesji Rady Miejskiej 11 lipca informacją o jakości wody – odnosimy się krótko do parametrów żelaza i manganu.
 
 
Na stronie internetowej UMiG Bogatynia podana została informacja w sprawie naboru wniosków o dofinansowanie zmiany systemu ogrzewania – pełny tekst poniżej.
 
 
5 lipca na stronie internetowej UMiG Bogatynia ukazała się informacja o wyniku naboru na wolne stanowisko urzędnicze Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 
 
Na 11 lipca na godz. 10.00 zwołana została sesja Rady Miejskiej w Bogatyni, podczas której radni zajmą się m.in. projektem uchwały w sprawie opłat za wychowanie przedszkolne.
 
wtorek, 05 luty 2019 19:07

Otwieranie oczu mieszkańcom

Oceń ten artykuł
(1 Głos)

W wywiadzie udzielonym Telewizji Bogatynia burmistrz Błasiak stwierdził, że sytuacja gminy, jaką zastał, jest gorsza niż się spodziewał. Nie spodziewali się tego pewnie także inni mieszkańcy.

Szczerze mówiąc, nie dziwią nas wątpliwości i niedowierzanie sygnalizowane czasem przez mieszkańców. Od lat utwierdzano ich przecież w przekonaniu, że mieszkają w bogatej gminie, do tego najlepiej zarządzanej w Polsce.

Owszem, gmina Bogatynia jest jedną z najbogatszych gmin polskich. Niestety dopiero od niedawna ujawniana jest prawda o tym, jak fatalnie była ona zarządzana. Nie powinno to być wszakże zaskoczeniem dla naszych Czytelniczek i Czytelników. Od wielu lat informowaliśmy o dziwnych kosztach inwestycji, takich chociażby jak mosty na Miedziance, budynki komunalne przy ulicy Skłodowskiej czy ostatnio – otwartego kąpieliska.

Informowaliśmy także o zastrzeżeniach ze strony Najwyższej Izby Kontroli i Regionalnej Izby Obrachunkowej, dotyczących choćby naruszeń dyscypliny finansowej, pisaliśmy również o niezrozumiałych wydatkach urzędu. Ale nikt nie ma obowiązku zaglądania na naszą stronę, nikt też nie ma obowiązku nam wierzyć. Wierzyć trzeba liczbom – one nie kłamią.

Liczby są jednak dla wielu ludzi zbytnią abstrakcją, zwłaszcza kiedy w grę wchodzą miliony złotych. Nie każdy lubi się w nie zagłębiać, chociaż bez liczb trudno naprawdę zrozumieć istotę finansowych problemów.

Najlepszym przykładem jest cena wody, jaką płacą mieszkańcy. Powtórzmy: nie dziwią nas wątpliwości i niedowierzanie choćby w kwestii dopłat. Mało kto przecież wiedział, że cenę metra3 wody podniesiono do 24 zł w czerwcu ubiegłego roku. Mieszkańcy wciąż jednak płacili 13,42 zł, chociaż gmina już nie miała wystarczających pieniędzy na dopłaty.

Tak więc w tym roku gmina – po pierwsze – musi uregulować brakujące dopłaty za ubiegły rok. Po drugie – musi znaleźć 5 mln zł na dopłaty z roku bieżącego. Przypominamy: gmina na dopłaty do ceny wody zużywanej w roku bieżącym wyda dwa razy więcej niż w roku 2017. Ale nawet to nie wystarczyło na utrzymanie dotychczasowej ceny, jaką płacili mieszkańcy.

Każda władza stoi przed wyborem – czy za wszelką cenę zabiegać o popularność, czy traktować społeczeństwo poważnie i podejmować trudne decyzje? Ukrywać trudności czy też o nich mówić? Liczyć, że jakoś to będzie, czy szukać rozwiązań i nie zawsze łatwych kompromisów?

Jesteśmy pewni, że większość mieszkańców woli spojrzeć prawdzie w oczy.

Czytany 2178 razy

Biorą udział w konwersacji

Skomentuj

0
warunki użytkowania.
SmartNews.Com