• Register

Developed in conjunction with Ext-Joom.com

      
      
 
Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA, Szkoła Podstawowa nr 1 w Bogatyni serdecznie zapraszają miłośników gier umysłowych i rozrywki intelektualnej na pierwsze w nowym roku szkolnym spotkanie z "PLANSZOMANIĄ".
 
 
W okręgu wyborczym nr 1 (Legnica), do którego należy gmina Bogatynia, do Sejmu wybrano sześcioro posłów z listy PiS, troje z listy KO, dwoje z listy SLD i jednego posła z listy PSL.
 
 
Na zlecenie gminy zostały opracowane założenia restrukturyzacji SPZOZ w Bogatyni – proponowane zmiany w funkcjonowaniu zespołu zmniejszyłyby koszty o niemal 5 mln zł.
 
 
Przeprowadzony niedawno audyt funkcjonowania SPZOZ w Bogatyni stanowi dobry punkt wyjścia do zastanowienia się nad przyszłością zespołu i podjęcia stosownych działań.
 
 
Na 17 października na godz. 9.00 zwołana została sesja Rady Miejskiej w Bogatyni, podczas której radni zajmą się m.in. realizacją budżetu gminy w I półroczu 2019 r.
 
 
Pod koniec września na Portalu Samorządowym ukazał się tekst informujący, że sporo samorządów podjęło decyzję o likwidacji albo o przekształceniu zakładu budżetowego.
 
 
Cztery lata temu prawie połowa uprawnionych zrezygnowała z udziału w wyborze posłów i senatorów – zbyt łatwo szuka się usprawiedliwienia dla takiej decyzji.
 
 
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, opublikowana na geoportalu ma za zadanie zwiększyć poczucie bezpieczeństwa społeczeństwa.
 
wtorek, 05 luty 2019 19:07

Otwieranie oczu mieszkańcom

Oceń ten artykuł
(1 Głos)

W wywiadzie udzielonym Telewizji Bogatynia burmistrz Błasiak stwierdził, że sytuacja gminy, jaką zastał, jest gorsza niż się spodziewał. Nie spodziewali się tego pewnie także inni mieszkańcy.

Szczerze mówiąc, nie dziwią nas wątpliwości i niedowierzanie sygnalizowane czasem przez mieszkańców. Od lat utwierdzano ich przecież w przekonaniu, że mieszkają w bogatej gminie, do tego najlepiej zarządzanej w Polsce.

Owszem, gmina Bogatynia jest jedną z najbogatszych gmin polskich. Niestety dopiero od niedawna ujawniana jest prawda o tym, jak fatalnie była ona zarządzana. Nie powinno to być wszakże zaskoczeniem dla naszych Czytelniczek i Czytelników. Od wielu lat informowaliśmy o dziwnych kosztach inwestycji, takich chociażby jak mosty na Miedziance, budynki komunalne przy ulicy Skłodowskiej czy ostatnio – otwartego kąpieliska.

Informowaliśmy także o zastrzeżeniach ze strony Najwyższej Izby Kontroli i Regionalnej Izby Obrachunkowej, dotyczących choćby naruszeń dyscypliny finansowej, pisaliśmy również o niezrozumiałych wydatkach urzędu. Ale nikt nie ma obowiązku zaglądania na naszą stronę, nikt też nie ma obowiązku nam wierzyć. Wierzyć trzeba liczbom – one nie kłamią.

Liczby są jednak dla wielu ludzi zbytnią abstrakcją, zwłaszcza kiedy w grę wchodzą miliony złotych. Nie każdy lubi się w nie zagłębiać, chociaż bez liczb trudno naprawdę zrozumieć istotę finansowych problemów.

Najlepszym przykładem jest cena wody, jaką płacą mieszkańcy. Powtórzmy: nie dziwią nas wątpliwości i niedowierzanie choćby w kwestii dopłat. Mało kto przecież wiedział, że cenę metra3 wody podniesiono do 24 zł w czerwcu ubiegłego roku. Mieszkańcy wciąż jednak płacili 13,42 zł, chociaż gmina już nie miała wystarczających pieniędzy na dopłaty.

Tak więc w tym roku gmina – po pierwsze – musi uregulować brakujące dopłaty za ubiegły rok. Po drugie – musi znaleźć 5 mln zł na dopłaty z roku bieżącego. Przypominamy: gmina na dopłaty do ceny wody zużywanej w roku bieżącym wyda dwa razy więcej niż w roku 2017. Ale nawet to nie wystarczyło na utrzymanie dotychczasowej ceny, jaką płacili mieszkańcy.

Każda władza stoi przed wyborem – czy za wszelką cenę zabiegać o popularność, czy traktować społeczeństwo poważnie i podejmować trudne decyzje? Ukrywać trudności czy też o nich mówić? Liczyć, że jakoś to będzie, czy szukać rozwiązań i nie zawsze łatwych kompromisów?

Jesteśmy pewni, że większość mieszkańców woli spojrzeć prawdzie w oczy.

Czytany 2594 razy

Biorą udział w konwersacji

Skomentuj

0
warunki użytkowania.
SmartNews.Com