• Register

Developed in conjunction with Ext-Joom.com

      
      
 
Na 26 marca na godz. 11.00 zwołano sesję Rady Miejskiej w Bogatyni – radni zajmą się między innymi kwestią wyodrębnienia w budżecie gminy funduszu sołeckiego.
 
 
18 marca zostały przeprowadzone wybory do Rady Osiedla nr 1 – w pierwszym terminie nie odbyły się z uwagi na zbyt niską frekwencję. Tym samym wybrano wszystkie osiem rad osiedli.
 
 
13 marca odbyło się zebranie mieszkańców, na którym wybrano Radę Osiedla nr 5. Wybrano już siedem rad – ostatnie wybory (Rady Osiedla nr 1) przewidziano na 18 marca.
 
 
Jedna z uchwał podjętych na sesji Rady Miejskiej w Bogatyni 7 marca dotyczyła ustalenia składu Rady Społecznej Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej.
 
 
Już wkrótce, bo 19 marca, miłośnicy gier z naszej gminy będą mogli się wziąć udział w kolejnej Planszomanii – z dokładniejszymi informacjami można się zapoznać poniżej.
 
 
Telewizja Bogatynia opublikowała materiał dotyczący informacji o zamknięciu biura bezpłatnych porad dla mieszkańców gminy Bogatynia, zatrudnionych w Czechach i w Niemczech.
 
 
11 marca przeprowadzono zebrania mieszkańców osiedla nr 3 i nr 7, których celem było przeprowadzenie wyborów do rad osiedli – wybory w osiedlu nr 1 odbędą się 18 marca o 16.30.
 
 
Gminne Przedsiębiorstwo Oczyszczania 8 marca zamieściło na stronie UMiG Bogatynia zaproszenie do udziału we wiosennych porządkach – poniżej treść apelu i nasz komentarz.
 
wtorek, 05 luty 2019 19:07

Otwieranie oczu mieszkańcom

Oceń ten artykuł
(1 Głos)

W wywiadzie udzielonym Telewizji Bogatynia burmistrz Błasiak stwierdził, że sytuacja gminy, jaką zastał, jest gorsza niż się spodziewał. Nie spodziewali się tego pewnie także inni mieszkańcy.

Szczerze mówiąc, nie dziwią nas wątpliwości i niedowierzanie sygnalizowane czasem przez mieszkańców. Od lat utwierdzano ich przecież w przekonaniu, że mieszkają w bogatej gminie, do tego najlepiej zarządzanej w Polsce.

Owszem, gmina Bogatynia jest jedną z najbogatszych gmin polskich. Niestety dopiero od niedawna ujawniana jest prawda o tym, jak fatalnie była ona zarządzana. Nie powinno to być wszakże zaskoczeniem dla naszych Czytelniczek i Czytelników. Od wielu lat informowaliśmy o dziwnych kosztach inwestycji, takich chociażby jak mosty na Miedziance, budynki komunalne przy ulicy Skłodowskiej czy ostatnio – otwartego kąpieliska.

Informowaliśmy także o zastrzeżeniach ze strony Najwyższej Izby Kontroli i Regionalnej Izby Obrachunkowej, dotyczących choćby naruszeń dyscypliny finansowej, pisaliśmy również o niezrozumiałych wydatkach urzędu. Ale nikt nie ma obowiązku zaglądania na naszą stronę, nikt też nie ma obowiązku nam wierzyć. Wierzyć trzeba liczbom – one nie kłamią.

Liczby są jednak dla wielu ludzi zbytnią abstrakcją, zwłaszcza kiedy w grę wchodzą miliony złotych. Nie każdy lubi się w nie zagłębiać, chociaż bez liczb trudno naprawdę zrozumieć istotę finansowych problemów.

Najlepszym przykładem jest cena wody, jaką płacą mieszkańcy. Powtórzmy: nie dziwią nas wątpliwości i niedowierzanie choćby w kwestii dopłat. Mało kto przecież wiedział, że cenę metra3 wody podniesiono do 24 zł w czerwcu ubiegłego roku. Mieszkańcy wciąż jednak płacili 13,42 zł, chociaż gmina już nie miała wystarczających pieniędzy na dopłaty.

Tak więc w tym roku gmina – po pierwsze – musi uregulować brakujące dopłaty za ubiegły rok. Po drugie – musi znaleźć 5 mln zł na dopłaty z roku bieżącego. Przypominamy: gmina na dopłaty do ceny wody zużywanej w roku bieżącym wyda dwa razy więcej niż w roku 2017. Ale nawet to nie wystarczyło na utrzymanie dotychczasowej ceny, jaką płacili mieszkańcy.

Każda władza stoi przed wyborem – czy za wszelką cenę zabiegać o popularność, czy traktować społeczeństwo poważnie i podejmować trudne decyzje? Ukrywać trudności czy też o nich mówić? Liczyć, że jakoś to będzie, czy szukać rozwiązań i nie zawsze łatwych kompromisów?

Jesteśmy pewni, że większość mieszkańców woli spojrzeć prawdzie w oczy.

Czytany 1626 razy
Więcej w tej kategorii: « Jesienne porządki na Kossaka

Biorą udział w konwersacji

Skomentuj

0
warunki użytkowania.
SmartNews.Com