• Register

Developed in conjunction with Ext-Joom.com

      
      
 
Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA, Szkoła Podstawowa nr 1 w Bogatyni serdecznie zapraszają miłośników gier umysłowych i rozrywki intelektualnej na pierwsze w nowym roku szkolnym spotkanie z "PLANSZOMANIĄ".
 
 
W okręgu wyborczym nr 1 (Legnica), do którego należy gmina Bogatynia, do Sejmu wybrano sześcioro posłów z listy PiS, troje z listy KO, dwoje z listy SLD i jednego posła z listy PSL.
 
 
Na zlecenie gminy zostały opracowane założenia restrukturyzacji SPZOZ w Bogatyni – proponowane zmiany w funkcjonowaniu zespołu zmniejszyłyby koszty o niemal 5 mln zł.
 
 
Przeprowadzony niedawno audyt funkcjonowania SPZOZ w Bogatyni stanowi dobry punkt wyjścia do zastanowienia się nad przyszłością zespołu i podjęcia stosownych działań.
 
 
Na 17 października na godz. 9.00 zwołana została sesja Rady Miejskiej w Bogatyni, podczas której radni zajmą się m.in. realizacją budżetu gminy w I półroczu 2019 r.
 
 
Pod koniec września na Portalu Samorządowym ukazał się tekst informujący, że sporo samorządów podjęło decyzję o likwidacji albo o przekształceniu zakładu budżetowego.
 
 
Cztery lata temu prawie połowa uprawnionych zrezygnowała z udziału w wyborze posłów i senatorów – zbyt łatwo szuka się usprawiedliwienia dla takiej decyzji.
 
 
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, opublikowana na geoportalu ma za zadanie zwiększyć poczucie bezpieczeństwa społeczeństwa.
 
niedziela, 28 październik 2018 17:27

Mamy prawo znać prawdę

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Mamy prawo znać prawdę o stanie naszej gminy, o kosztach inwestycji, jak też o zobowiązaniach. Na przykład mieszkańcy gminy Wolsztyn otrzymali przed wyborami rzetelny raport.

Gmina Wolsztyn jest podobnie jak Bogatynia gminą miejsko wiejską. Mieszka w niej 30 tysięcy osób, podczas gdy w gminie Bogatynia niespełna 24 tysiące. Za to Bogatynia jest znacznie bogatsza – w roku 2016 jej wydatki wyniosły około 150 mln zł, a Wolsztyna o ponad 40 mln zł mniej.

I teraz uwaga. Z raportu dotyczącego kadencji 2014 – 2018 wynika, iż Wolsztyn stale zwiększa wydatki inwestycyjne, które w sumie wyniosły około 60 mln zł. Natomiast wydatki Bogatyni na inwestycje w tym okresie można oszacować na około 40 mln zł.

To kwota zaskakująco niska, zważywszy bogactwo Bogatyni. Co gorsza, wydatki Bogatyni na inwestycje w latach 2014 – 2017 systematycznie się zmniejszały. Wzrosły jedynie w roku 2018 z powodu budowy basenu miejskiego, znacznie droższego niż to wynikało z umowy.

Zauważmy: przykładowo w roku 2016 Wolsztyn wydał na inwestycje niemal 15% budżetu, a Bogatynia zaledwie około 4%. Dodajmy, że Wolsztyn na utrzymanie oświaty wydaje jedną trzecią budżetu, a Bogatynia jedną czwartą. A jednak zadłużenie Wolsztyna jest znacznie mniejsze niż w przypadku Bogatyni.

Co się dzieje z naszym bogactwem? To jedno z pytań, na które może odpowiedzieć nowy burmistrz.

Czytany 2351 razy
  • Brak komentarzy

Skomentuj

0
warunki użytkowania.
SmartNews.Com