• Register

Developed in conjunction with Ext-Joom.com

      
      
 
Podczas sesji Rady Miejskiej w Bogatyni 9 marca wybrano drugiego wiceprzewodniczącego, którym został p. Jakub Biniasz, otrzymując poparcie 9 radnych z 16 obecnych.
 
 
„Kurczak żywcem skubany” – pod takim tytułem w Gazecie Wyborczej (Duży Format, 9 marca) ukazał się artykuł p. Karoliny Kijek, dotyczący rozszerzenia odkrywki w Opolnie-Zdroju.
 
 
Na 9 marca na godz. 9.00 została zwołana sesja Rady Miejskiej w Bogatyni – w porządku obrad przewidziano m.in. sprawozdania z działalności burmistrza oraz rady i jej komisji w 2019 roku.
 
 
Podczas sesji Rady Miejskiej w Bogatyni 24 lutego wywiązała się dość ostra dyskusja dotycząca obecnej sytuacji Gminnego Zarządu Mienia Komunalnego Sp. z o.o.
 
 
Na 24 lutego na godz. 15.00 została zwołana sesja Rady Miejskiej w Bogatyni, poświęcona wyłącznie sytuacji Gminnego Zarządu Mienia Komunalnego Sp. z o.o.
 
 
10 lutego burmistrz Błasiak poinformował o ogłoszeniu nowego konkursu na stanowisko Dyrektora Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Bogatyni.
 
 
30 stycznia na stronie internetowej UMiG ukazała się informacja burmistrza Błasiaka dotycząca wspólnot zarządzanych dotąd przez Gminny Zarząd Mienia Komunalnego.
 
 
„Zabierzemy Czechom wodę” – pod takim tytułem Gazeta Wyborcza z 29 stycznia opublikowała tekst Gabrieli Łazarczyk i Mateusza Kokoszkiewicza na temat KWB Turów.
 
piątek, 10 maj 2019 21:28

Jak Nakło uczyło się segregować odpady

Oceń ten artykuł
(1 Głos)

Kiedy w 2013 roku zaczynała się „rewolucja śmieciowa”, Nakło nad Notecią wprowadziło system odbioru odpadów, dzięki któremu gminę wielokrotnie nagradzano za innowacyjność.

Istotą tego systemu jest dziesięć tzw. MINIPSZOK-ów, w których zbiera się odpady na terenie zabudowy wielorodzinnej – w Nakle nie ma tzw. dzwonów (w zabudowie jednorodzinnej stosowany jest tradycyjny system workowy). Wzorem było rozwiązanie, jakie zastosowano w spółdzielni Eko-Maz w Płocku.

Pięć z MINIPSZOK-ów należy do przedsiębiorstwa zajmującego się odbiorem odpadów (co ciekawe, to komunalne przedsiębiorstwo wodociągowo – kanalizacyjne). Pozostałych pięć (znajdujących się na terenie spółdzielni mieszkaniowej) przedsiębiorstwo dzierżawi. Osiem obiektów to zakupione kontenery, a na dwa pozostałe zaadaptowano istniejące budyneczki.

W MINIPSZOK-ach zaczęto przyjmować odpady przeznaczone do recyklingu, natomiast na odpady zmieszane pozostawiono pojemniki znajdujące się w tradycyjnej wiacie śmietnikowej. To rozwiązanie pozwoliło mieszkańcom osiedla na gromadzenie odpadów tylko w dwóch workach: jednym na odpady do segregacji, a drugim na odpady zmieszane.

Dokładną segregację odpadów powierzono osobom zatrudnionym w MINIPSZOK-ach na dwie zmiany. Według władz miasta oznacza to koszty, ale też około 20 osób ma tam stałą pracę. Samorządowcy podkreślają, że system elektronicznej ewidencji odpadów spowodował wzrost ich ilości i zwiększył dyscyplinę wśród mieszkańców, jeżeli chodzi o korzystanie z minisortowni. Można do nich oddać elektrośmieci oraz odpady stwarzające problem, kiedy trzeba je wyrzucić, jak żarówki, baterie, termometry czy lekarstwa.

Stworzenie systemu kosztowało ok. 2 mln zł. Elementem, który go domyka, jest centralny PSZOK, odległy kilka kilometrów od centrum miasta. Tam przywozi się opony, odpady o dużych gabarytach, jak też budowlane i rozbiórkowe.W 2017 roku Nakło osiągnęło wskaźnik 30% recyklingu (średni wskaźnik w Polsce wynosił 26%. Opłaty, jakie do tego roku ponosili miesięcznie mieszkańcy to 11,50 zł na osobę deklarującą segregację (93% osób na terenie gminy deklaruje selekcję odpadów) i 23 zł za osobę oddającą odpady zmieszane.

Jednak również Nakło dotknęły zmiany, wymuszające podwyżkę opłat. Od 1 lutego 2019 r. osoby segregujące odpady płacą 16,50 zł (piąta i następna w danym lokalu lub nieruchomości 8,25 zł). Mieszkańcy, którzy nie segregują odpadów, płacą 33 zł.

Czytany 1440 razy

Biorą udział w konwersacji

Skomentuj

0
warunki użytkowania.
SmartNews.Com