• Register

Developed in conjunction with Ext-Joom.com

      
      
 
Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA, Szkoła Podstawowa nr 1 w Bogatyni serdecznie zapraszają miłośników gier umysłowych i rozrywki intelektualnej na pierwsze w nowym roku szkolnym spotkanie z "PLANSZOMANIĄ".
 
 
W okręgu wyborczym nr 1 (Legnica), do którego należy gmina Bogatynia, do Sejmu wybrano sześcioro posłów z listy PiS, troje z listy KO, dwoje z listy SLD i jednego posła z listy PSL.
 
 
Na zlecenie gminy zostały opracowane założenia restrukturyzacji SPZOZ w Bogatyni – proponowane zmiany w funkcjonowaniu zespołu zmniejszyłyby koszty o niemal 5 mln zł.
 
 
Przeprowadzony niedawno audyt funkcjonowania SPZOZ w Bogatyni stanowi dobry punkt wyjścia do zastanowienia się nad przyszłością zespołu i podjęcia stosownych działań.
 
 
Na 17 października na godz. 9.00 zwołana została sesja Rady Miejskiej w Bogatyni, podczas której radni zajmą się m.in. realizacją budżetu gminy w I półroczu 2019 r.
 
 
Pod koniec września na Portalu Samorządowym ukazał się tekst informujący, że sporo samorządów podjęło decyzję o likwidacji albo o przekształceniu zakładu budżetowego.
 
 
Cztery lata temu prawie połowa uprawnionych zrezygnowała z udziału w wyborze posłów i senatorów – zbyt łatwo szuka się usprawiedliwienia dla takiej decyzji.
 
 
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, opublikowana na geoportalu ma za zadanie zwiększyć poczucie bezpieczeństwa społeczeństwa.
 
piątek, 10 maj 2019 21:28

Jak Nakło uczyło się segregować odpady

Oceń ten artykuł
(1 Głos)

Kiedy w 2013 roku zaczynała się „rewolucja śmieciowa”, Nakło nad Notecią wprowadziło system odbioru odpadów, dzięki któremu gminę wielokrotnie nagradzano za innowacyjność.

Istotą tego systemu jest dziesięć tzw. MINIPSZOK-ów, w których zbiera się odpady na terenie zabudowy wielorodzinnej – w Nakle nie ma tzw. dzwonów (w zabudowie jednorodzinnej stosowany jest tradycyjny system workowy). Wzorem było rozwiązanie, jakie zastosowano w spółdzielni Eko-Maz w Płocku.

Pięć z MINIPSZOK-ów należy do przedsiębiorstwa zajmującego się odbiorem odpadów (co ciekawe, to komunalne przedsiębiorstwo wodociągowo – kanalizacyjne). Pozostałych pięć (znajdujących się na terenie spółdzielni mieszkaniowej) przedsiębiorstwo dzierżawi. Osiem obiektów to zakupione kontenery, a na dwa pozostałe zaadaptowano istniejące budyneczki.

W MINIPSZOK-ach zaczęto przyjmować odpady przeznaczone do recyklingu, natomiast na odpady zmieszane pozostawiono pojemniki znajdujące się w tradycyjnej wiacie śmietnikowej. To rozwiązanie pozwoliło mieszkańcom osiedla na gromadzenie odpadów tylko w dwóch workach: jednym na odpady do segregacji, a drugim na odpady zmieszane.

Dokładną segregację odpadów powierzono osobom zatrudnionym w MINIPSZOK-ach na dwie zmiany. Według władz miasta oznacza to koszty, ale też około 20 osób ma tam stałą pracę. Samorządowcy podkreślają, że system elektronicznej ewidencji odpadów spowodował wzrost ich ilości i zwiększył dyscyplinę wśród mieszkańców, jeżeli chodzi o korzystanie z minisortowni. Można do nich oddać elektrośmieci oraz odpady stwarzające problem, kiedy trzeba je wyrzucić, jak żarówki, baterie, termometry czy lekarstwa.

Stworzenie systemu kosztowało ok. 2 mln zł. Elementem, który go domyka, jest centralny PSZOK, odległy kilka kilometrów od centrum miasta. Tam przywozi się opony, odpady o dużych gabarytach, jak też budowlane i rozbiórkowe.W 2017 roku Nakło osiągnęło wskaźnik 30% recyklingu (średni wskaźnik w Polsce wynosił 26%. Opłaty, jakie do tego roku ponosili miesięcznie mieszkańcy to 11,50 zł na osobę deklarującą segregację (93% osób na terenie gminy deklaruje selekcję odpadów) i 23 zł za osobę oddającą odpady zmieszane.

Jednak również Nakło dotknęły zmiany, wymuszające podwyżkę opłat. Od 1 lutego 2019 r. osoby segregujące odpady płacą 16,50 zł (piąta i następna w danym lokalu lub nieruchomości 8,25 zł). Mieszkańcy, którzy nie segregują odpadów, płacą 33 zł.

Czytany 848 razy

Biorą udział w konwersacji

Skomentuj

0
warunki użytkowania.
SmartNews.Com