• Register

Developed in conjunction with Ext-Joom.com

      
      
 
Bogatynia zamierza poprzeć starania miasta Zittau przy ubieganiu się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2025 – taką informację podano 23 maja na stronie internetowej UMiG Bogatynia.
 
 
Na 28 maja na godz. 10.00 została zwołana nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Bogatyni – w porządku obrad jest tylko jeden projekt uchwały dotyczący KWB Turów.
 
 
Może to drobna sprawa, niemniej czujemy się w obowiązku poinformować, że dzikie wysypisko obok boiska LO w Bogatyni zostało usunięte – jak widać na powyższym zdjęciu.
 
 
Jak już informowaliśmy 24 i 25 maja na boisku LO w Bogatyni odbędzie się 1 Festiwal Młodych – to okazja, aby przypomnieć o dzikim składowisku odpadów w sąsiedztwie obiektu.
 
 
24 i 25 maja w Bogatyni na terenie boiska Liceum Ogólnokształcącego odbędzie się Pierwszy Festiwal Młodych, zorganizowany pod egidą Młodych dla Gminy Bogatynia.
 
 
16 maja na stronie internetowej zgorzeleckiej policji pojawiła się informacja o zarekwirowaniu na terenie Bogatyni kilku nielegalnych automatów do gier hazardowych.
 
 
16 maja odbyła się sesja Rady Miejskiej w Bogatyni, na której przedstawiono m.in. funkcjonowanie SPZOZ, jak też zarządzenie w sprawie częściowego zablokowania wydatków gminy.
 
 
Powyższe zdjęcie wykonano 16 maja na ulicy Styki – ledwie z sąsiedztwa „dzwonów” usunięto dzikie składowisko odpadów, a już ktoś podrzuca kolejne śmieci.
 
piątek, 10 maj 2019 21:28

Jak Nakło uczyło się segregować odpady

Oceń ten artykuł
(1 Głos)

Kiedy w 2013 roku zaczynała się „rewolucja śmieciowa”, Nakło nad Notecią wprowadziło system odbioru odpadów, dzięki któremu gminę wielokrotnie nagradzano za innowacyjność.

Istotą tego systemu jest dziesięć tzw. MINIPSZOK-ów, w których zbiera się odpady na terenie zabudowy wielorodzinnej – w Nakle nie ma tzw. dzwonów (w zabudowie jednorodzinnej stosowany jest tradycyjny system workowy). Wzorem było rozwiązanie, jakie zastosowano w spółdzielni Eko-Maz w Płocku.

Pięć z MINIPSZOK-ów należy do przedsiębiorstwa zajmującego się odbiorem odpadów (co ciekawe, to komunalne przedsiębiorstwo wodociągowo – kanalizacyjne). Pozostałych pięć (znajdujących się na terenie spółdzielni mieszkaniowej) przedsiębiorstwo dzierżawi. Osiem obiektów to zakupione kontenery, a na dwa pozostałe zaadaptowano istniejące budyneczki.

W MINIPSZOK-ach zaczęto przyjmować odpady przeznaczone do recyklingu, natomiast na odpady zmieszane pozostawiono pojemniki znajdujące się w tradycyjnej wiacie śmietnikowej. To rozwiązanie pozwoliło mieszkańcom osiedla na gromadzenie odpadów tylko w dwóch workach: jednym na odpady do segregacji, a drugim na odpady zmieszane.

Dokładną segregację odpadów powierzono osobom zatrudnionym w MINIPSZOK-ach na dwie zmiany. Według władz miasta oznacza to koszty, ale też około 20 osób ma tam stałą pracę. Samorządowcy podkreślają, że system elektronicznej ewidencji odpadów spowodował wzrost ich ilości i zwiększył dyscyplinę wśród mieszkańców, jeżeli chodzi o korzystanie z minisortowni. Można do nich oddać elektrośmieci oraz odpady stwarzające problem, kiedy trzeba je wyrzucić, jak żarówki, baterie, termometry czy lekarstwa.

Stworzenie systemu kosztowało ok. 2 mln zł. Elementem, który go domyka, jest centralny PSZOK, odległy kilka kilometrów od centrum miasta. Tam przywozi się opony, odpady o dużych gabarytach, jak też budowlane i rozbiórkowe.W 2017 roku Nakło osiągnęło wskaźnik 30% recyklingu (średni wskaźnik w Polsce wynosił 26%. Opłaty, jakie do tego roku ponosili miesięcznie mieszkańcy to 11,50 zł na osobę deklarującą segregację (93% osób na terenie gminy deklaruje selekcję odpadów) i 23 zł za osobę oddającą odpady zmieszane.

Jednak również Nakło dotknęły zmiany, wymuszające podwyżkę opłat. Od 1 lutego 2019 r. osoby segregujące odpady płacą 16,50 zł (piąta i następna w danym lokalu lub nieruchomości 8,25 zł). Mieszkańcy, którzy nie segregują odpadów, płacą 33 zł.

Czytany 272 razy
Więcej w tej kategorii: « Odwaga staniała

Biorą udział w konwersacji

Skomentuj

0
warunki użytkowania.
SmartNews.Com