• Register

Developed in conjunction with Ext-Joom.com

      
      
 
Na sesji Rady Miejskiej w Bogatyni 11 lipca poruszono kwestię profili, jakie może zaoferować w roku szkolnym 2019-2020 Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie.
 
 
Sesja Rady Miejskiej w Bogatyni 11 lipca miała spokojny przebieg, zapewne nie bez związku z przypomnieniem przez przewodniczącą rady Dorotę Bojakowską zasad właściwego zachowania.
 
 
10 lipca o godz. 13.30 spółka Bogatyńskie Wodociągi i Oczyszczalnia opublikowała kolejny komunikat dotyczący jakości wody na ulicy Krakowskiej w Bogatyni.
 
 
8 lipca o godz. 13.30 spółka Bogatyńskie Wodociągi i Oczyszczalnia ogłosiła komunikat dotyczący ulicy Krakowskiej w Bogatyni – poniżej pełny tekst informacji.
 
 
Ponieważ docierają do nas pytania, związane z przewidzianą na sesji Rady Miejskiej 11 lipca informacją o jakości wody – odnosimy się krótko do parametrów żelaza i manganu.
 
 
Na stronie internetowej UMiG Bogatynia podana została informacja w sprawie naboru wniosków o dofinansowanie zmiany systemu ogrzewania – pełny tekst poniżej.
 
 
5 lipca na stronie internetowej UMiG Bogatynia ukazała się informacja o wyniku naboru na wolne stanowisko urzędnicze Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 
 
Na 11 lipca na godz. 10.00 zwołana została sesja Rady Miejskiej w Bogatyni, podczas której radni zajmą się m.in. projektem uchwały w sprawie opłat za wychowanie przedszkolne.
 
piątek, 10 maj 2019 21:28

Jak Nakło uczyło się segregować odpady

Oceń ten artykuł
(1 Głos)

Kiedy w 2013 roku zaczynała się „rewolucja śmieciowa”, Nakło nad Notecią wprowadziło system odbioru odpadów, dzięki któremu gminę wielokrotnie nagradzano za innowacyjność.

Istotą tego systemu jest dziesięć tzw. MINIPSZOK-ów, w których zbiera się odpady na terenie zabudowy wielorodzinnej – w Nakle nie ma tzw. dzwonów (w zabudowie jednorodzinnej stosowany jest tradycyjny system workowy). Wzorem było rozwiązanie, jakie zastosowano w spółdzielni Eko-Maz w Płocku.

Pięć z MINIPSZOK-ów należy do przedsiębiorstwa zajmującego się odbiorem odpadów (co ciekawe, to komunalne przedsiębiorstwo wodociągowo – kanalizacyjne). Pozostałych pięć (znajdujących się na terenie spółdzielni mieszkaniowej) przedsiębiorstwo dzierżawi. Osiem obiektów to zakupione kontenery, a na dwa pozostałe zaadaptowano istniejące budyneczki.

W MINIPSZOK-ach zaczęto przyjmować odpady przeznaczone do recyklingu, natomiast na odpady zmieszane pozostawiono pojemniki znajdujące się w tradycyjnej wiacie śmietnikowej. To rozwiązanie pozwoliło mieszkańcom osiedla na gromadzenie odpadów tylko w dwóch workach: jednym na odpady do segregacji, a drugim na odpady zmieszane.

Dokładną segregację odpadów powierzono osobom zatrudnionym w MINIPSZOK-ach na dwie zmiany. Według władz miasta oznacza to koszty, ale też około 20 osób ma tam stałą pracę. Samorządowcy podkreślają, że system elektronicznej ewidencji odpadów spowodował wzrost ich ilości i zwiększył dyscyplinę wśród mieszkańców, jeżeli chodzi o korzystanie z minisortowni. Można do nich oddać elektrośmieci oraz odpady stwarzające problem, kiedy trzeba je wyrzucić, jak żarówki, baterie, termometry czy lekarstwa.

Stworzenie systemu kosztowało ok. 2 mln zł. Elementem, który go domyka, jest centralny PSZOK, odległy kilka kilometrów od centrum miasta. Tam przywozi się opony, odpady o dużych gabarytach, jak też budowlane i rozbiórkowe.W 2017 roku Nakło osiągnęło wskaźnik 30% recyklingu (średni wskaźnik w Polsce wynosił 26%. Opłaty, jakie do tego roku ponosili miesięcznie mieszkańcy to 11,50 zł na osobę deklarującą segregację (93% osób na terenie gminy deklaruje selekcję odpadów) i 23 zł za osobę oddającą odpady zmieszane.

Jednak również Nakło dotknęły zmiany, wymuszające podwyżkę opłat. Od 1 lutego 2019 r. osoby segregujące odpady płacą 16,50 zł (piąta i następna w danym lokalu lub nieruchomości 8,25 zł). Mieszkańcy, którzy nie segregują odpadów, płacą 33 zł.

Czytany 481 razy
Więcej w tej kategorii: « Odwaga staniała

Biorą udział w konwersacji

Skomentuj

0
warunki użytkowania.
SmartNews.Com