• Register

Developed in conjunction with Ext-Joom.com

      
      
 
„Demokracja nie znosi monopolu” – takie słowa wypowiedział przed II turą wyborów prezydenckich w 2010 jeden z kandydatów. Kto? Odpowiedź może Państwa zaskoczyć.
 
 
W komentarzu dotyczącym różnych medialnych doniesień na temat budowy bogatyńskiego kąpieliska, burmistrz Błasiak przypomniał, że sprawą zajmuje się prokuratura.
 
 
30 czerwca burmistrz Błasiak odniósł się do różnych doniesień medialnych na temat budowy otwartego basenu w Bogatyni, przekazując informacje, które mają oparcie w dokumentach urzędowych.
 
 
Telewizja Bogatynia w cyklu „Pod lupą” opublikowała rozmowę z przedstawicielami firm, które były zaangażowane w budowę bogatyńskiego kąpieliska.
 
 
Gazeta „Fakt” z 25 czerwca powróciła do tematu nieczynnego bogatyńskiego kąpieliska, zamieszczając artykuł pod tytułem „Utopił 20 mln zł w nielegalnym basenie”.
 
 
20 maja w Bogatyńskim Ośrodku Kultury (ze względu na stan epidemii) odbyła się sesja Rady Miejskiej w Bogatyni – z porządku obrad zdjęto punkty dotyczące gospodarki odpadami.
 
 
Rozmowę przeprowadzoną przez p. Magdę Kościańską z przewodniczącym Rady Miejskiej w Bogatyni, p. Arturem Oliaszem, zdominowała sprawa zmian w Komisji Rewizyjnej.
 
 
Podczas sesji Rady Miejskiej w Bogatyni 9 marca wybrano drugiego wiceprzewodniczącego, którym został p. Jakub Biniasz, otrzymując poparcie 9 radnych z 16 obecnych.
 
czwartek, 25 czerwiec 2020 19:45

Wykonawcy basenu w Telewizji Bogatynia

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Telewizja Bogatynia w cyklu „Pod lupą” opublikowała rozmowę z przedstawicielami firm, które były zaangażowane w budowę bogatyńskiego kąpieliska.

Jak napisano w zapowiedzi materiału, wykonawcy odpowiadali m.in. na pytania: „Czy basen w Bogatyni jest samowolą budowlaną? Czy jest dokumentacja obiektu? I czy w końcu obiekt może zostać otwarty?”. W trakcie rozmowy wykonawcy przekonywali, iż kąpielisko jest obiektem kompletnym, chociaż niektóre elementy zostały zaniedbane. Deklarowali też chęć wykonania niezbędnych prac (trzeba np. zakupić pompę ciepła), co umożliwiłoby otwarcie basenu we wrześniu. Padła sugestia, że obecne władze są niechętne otwarciu obiektu, gdyż „z niewiadomych przyczyn stał się on kąskiem politycznym”.

Odnosząc się do kwestii dokumentacji budowy, wykonawcy oświadczyli, że gminie dostarczono wszelkie dokumenty drogą elektroniczną rok temu. Za krzywdzącą uznali ocenę władz gminy, iż w trakcie budowy „pominięto zasady i reguły rządzące procesem inwestycyjnym”. Wykonawcy odnieśli się także do sprawy legalności budowy, powołując się na decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego z 15 grudnia 2017 r., zatwierdzającą projekt budowlany.

W rozmowie pominięto jednak pewną istotną kwestię – prace rozpoczęły się kilka miesięcy wcześniej. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w listopadzie 2017 roku podjął postępowanie „w sprawie udokumentowanej samowoli budowlanej urzędników”. W następstwie postępowania na gminę została nałożona kara administracyjna (opłata legalizacyjna) w wysokości 25 tys. zł, którą uregulowano. Na tym jednak nie koniec: Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego 6 marca 2018 r. stwierdził nieważność decyzji PINB z 15 grudnia 2017 r., uznając, że opłata legalizacyjna winna wynieść 250 tys. zł.

Temat basenu 19 czerwca poruszono na antenie Radia Wrocław. Cytowano wówczas informacje z kontroli przeprowadzonej na basenie przez komisję rewizyjną Rady Miejskiej – wyjaśnienia wymaga m.in. sprawa dokumentacji geologicznej czy instalacji ogrzewania wody, której realizację przewidywało zamówienie. Odnotujmy, iż w rozmowie „Pod lupą” p. Kościańska wspomniała o doniesieniach, które w związku z budową skierowano do prokuratury.

A na marginesie zauważmy, że w przywołanej relacji Radia Wrocław jeden z radnych wyraził zdumienie, iż ceną za budowę kąpieliska miało być zamknięcie trzech szkół i szpitala. Radny odniósł się w ten sposób do informacji o planowanym przez poprzednie władze Bogatyni programie oszczędnościowym, będącym konsekwencją złego stanu finansów.

Czytany 536 razy

Biorą udział w konwersacji

Skomentuj

0
warunki użytkowania.
SmartNews.Com