• Register

Developed in conjunction with Ext-Joom.com

      
      
 
„Demokracja nie znosi monopolu” – takie słowa wypowiedział przed II turą wyborów prezydenckich w 2010 jeden z kandydatów. Kto? Odpowiedź może Państwa zaskoczyć.
 
 
W komentarzu dotyczącym różnych medialnych doniesień na temat budowy bogatyńskiego kąpieliska, burmistrz Błasiak przypomniał, że sprawą zajmuje się prokuratura.
 
 
30 czerwca burmistrz Błasiak odniósł się do różnych doniesień medialnych na temat budowy otwartego basenu w Bogatyni, przekazując informacje, które mają oparcie w dokumentach urzędowych.
 
 
Telewizja Bogatynia w cyklu „Pod lupą” opublikowała rozmowę z przedstawicielami firm, które były zaangażowane w budowę bogatyńskiego kąpieliska.
 
 
Gazeta „Fakt” z 25 czerwca powróciła do tematu nieczynnego bogatyńskiego kąpieliska, zamieszczając artykuł pod tytułem „Utopił 20 mln zł w nielegalnym basenie”.
 
 
20 maja w Bogatyńskim Ośrodku Kultury (ze względu na stan epidemii) odbyła się sesja Rady Miejskiej w Bogatyni – z porządku obrad zdjęto punkty dotyczące gospodarki odpadami.
 
 
Rozmowę przeprowadzoną przez p. Magdę Kościańską z przewodniczącym Rady Miejskiej w Bogatyni, p. Arturem Oliaszem, zdominowała sprawa zmian w Komisji Rewizyjnej.
 
 
Podczas sesji Rady Miejskiej w Bogatyni 9 marca wybrano drugiego wiceprzewodniczącego, którym został p. Jakub Biniasz, otrzymując poparcie 9 radnych z 16 obecnych.
 
sobota, 16 maj 2020 21:02

Sprawa zmiany składu Komisji Rewizyjnej

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Rozmowę przeprowadzoną przez p. Magdę Kościańską z przewodniczącym Rady Miejskiej w Bogatyni, p. Arturem Oliaszem, zdominowała sprawa zmian w Komisji Rewizyjnej.

Wspomnianą rozmowę opublikowano w cyklu „Pod lupą”. Nicią przewodnią była kwestia uchwały Rady Miejskiej z 7 maja, na mocy której ze składu Komisji Rewizyjnej odwołano p. Zbigniewa Szatkowskiego (przewodniczącego komisji) oraz p. Dawida Szczepanika (wiceprzewodniczącego). Jednocześnie powołano do komisji p. Krystiana Bajsarowicza i p. Filipa Barbachowskiego.

Według BIP (vide załącznik) przeciw uchwale zagłosowało siedmioro radnych (D. Bojakowska, P. Kawecki, E. Kubica, B. Otrociuk, Z. Szatkowski, D. Szczepanik, D. Zawada). Pozostali radni byli za podjęciem uchwały (głosu dwóch radnych – M. Kubicy i R. Morawskiego – nie odnotowano).

Komisja Rewizyjna to kluczowa komisja rady – jej głównym zadaniem jest kontrola działalności burmistrza, gminnych jednostek organizacyjnych oraz jednostek pomocniczych gminy. Opiniuje ona wykonanie budżetu gminy i występuje z wnioskiem o udzielenie lub też nieudzielenie absolutorium burmistrzowi (wniosek musi być zaopiniowany przez RIO).

Podczas rozmowy z przewodniczącym rady p. Kościańska zwracała uwagę, iż sesja przebiegała w napiętej atmosferze. W jej ocenie nastąpiła próba sił, która miała wykazać „kto tutaj rządzi”. Z kolei p. Oliasz przekonywał, że podłożem zmian personalnych była chęć wpłynięcia na zmianę kierunku zainteresowań komisji. Jego zdaniem komisja powinna skoncentrować się na kontrolowaniu bieżącej działalności burmistrza, a nie na sprawach z przeszłości.

O zwołanie sesji nadzwyczajnej w sprawie zmian w składzie Komisji Rewizyjnej zawnioskowali przedstawiciele dwóch nowo powstałych w radzie klubów. W tym miejscu wypada wyjaśnić, że zgodnie ze Statutem Gminy i Miasta Bogatynia Komisja Rewizyjna musi liczyć co najmniej 7 osób. Co ważne, ustawa o samorządzie nie określa liczebności Komisji Rewizyjnej, za to stwierdza, że muszą się tam znaleźć przedstawiciele wszystkich klubów (taki klub może stworzyć minimum trójka radnych).

Jak wynika z rozmowy, 28 kwietnia w Radzie Miejskiej powstały dwa kluby – „Dla Bogatyni” i „Zawsze z ludźmi”. P. Kościańska wyraziła przypuszczenie, iż powstały one tylko po to, aby dokonać zmiany w składzie Komisji Rewizyjnej poprzez wprowadzenie dwójki radnych. My natomiast pytamy, czy w tym celu konieczne było odwołanie dwóch innych radnych? Można przecież było zwiększyć skład komisji do dziewięciu osób.

Czytany 693 razy
  • Brak komentarzy

Skomentuj

0
warunki użytkowania.
SmartNews.Com