• Register

Developed in conjunction with Ext-Joom.com

      
      
 
„Demokracja nie znosi monopolu” – takie słowa wypowiedział przed II turą wyborów prezydenckich w 2010 jeden z kandydatów. Kto? Odpowiedź może Państwa zaskoczyć.
 
 
W komentarzu dotyczącym różnych medialnych doniesień na temat budowy bogatyńskiego kąpieliska, burmistrz Błasiak przypomniał, że sprawą zajmuje się prokuratura.
 
 
30 czerwca burmistrz Błasiak odniósł się do różnych doniesień medialnych na temat budowy otwartego basenu w Bogatyni, przekazując informacje, które mają oparcie w dokumentach urzędowych.
 
 
Telewizja Bogatynia w cyklu „Pod lupą” opublikowała rozmowę z przedstawicielami firm, które były zaangażowane w budowę bogatyńskiego kąpieliska.
 
 
Gazeta „Fakt” z 25 czerwca powróciła do tematu nieczynnego bogatyńskiego kąpieliska, zamieszczając artykuł pod tytułem „Utopił 20 mln zł w nielegalnym basenie”.
 
 
20 maja w Bogatyńskim Ośrodku Kultury (ze względu na stan epidemii) odbyła się sesja Rady Miejskiej w Bogatyni – z porządku obrad zdjęto punkty dotyczące gospodarki odpadami.
 
 
Rozmowę przeprowadzoną przez p. Magdę Kościańską z przewodniczącym Rady Miejskiej w Bogatyni, p. Arturem Oliaszem, zdominowała sprawa zmian w Komisji Rewizyjnej.
 
 
Podczas sesji Rady Miejskiej w Bogatyni 9 marca wybrano drugiego wiceprzewodniczącego, którym został p. Jakub Biniasz, otrzymując poparcie 9 radnych z 16 obecnych.
 
poniedziałek, 09 marzec 2020 19:11

Opolno oskubywane jak kurczak

Oceń ten artykuł
(1 Głos)

„Kurczak żywcem skubany” – pod takim tytułem w Gazecie Wyborczej (Duży Format, 9 marca) ukazał się artykuł p. Karoliny Kijek, dotyczący rozszerzenia odkrywki w Opolnie-Zdroju.

Tytuł artykułu nawiązuje do wypowiedzi mieszkanki Opolna-Zdroju, która odnosząc się do planów kopalni, stwierdziła: „My nie jesteśmy za tym, żeby ją zamknąć. Tylko za tym, żeby nam dali już gdzie indziej żyć. W Niemczech przenosi się całe wioski, a u nas? Oskubują jak kurczaka, tyle że żywego.” W tekście cytowane są także słowa innych mieszkańców, którzy zgodnie wyrażali oczekiwanie, że zostaną wysiedleni z domów, w których pękają ściany.

Inspiracją do napisania artykułu była sprawa przedłużenia koncesji na wydobycie węgla, która kończy się w kwietniu: „Protestują przeciw temu Czesi, Niemcy i Polacy (…)”. Zdaniem strony czeskiej rozbudowa odkrywki może spowodować, że „sucho w kranach” będzie mieć „30 tysięcy mieszkańców przygranicznych miejscowości”. Jednak z analiz strony polskiej wynika, iż odkrywka może wpłynąć jedynie na ujęcie wody w Uhelnej, toteż kopalnia zgadza się „tylko na budowę podziemnej ściany uszczelniającej źródło wody”. Z kolei w Niemczech pojawiają się głosy, że kopalnia przyczyniła się do osiadania budynków w części Zittau „nawet o 12 centymetrów”. Ale z badań zleconych przez KWB Turów wynikło, że „to nie wina polskiej odkrywki. Przyczyną może być ta niemiecka, która była obok Zittau.” Sprawa budzi wiele wzajemnych pretensji, o których wspomina cytowana w artykule p. Magdalena Kościańska.

Niektórzy mieszkańcy gminy dali wyraz nostalgii za jak ten pracownik kopalni: „My sieroty po komunie jesteśmy. Były tu jeszcze zakłady produkcji bawełny (…), ale padły jakieś 20 lat temu. Tylko kopalnia i elektrownia nam tu zostały.” Niemniej, jak przypomniała pewna mieszkanka: „To był czas, że nie można było białych ubrań nosić, bo szary pył z odkrywki od razu na nich osiadał.”

W artykule dużo uwagi poświęcono krytycznym opiniom ekologów, którzy przestrzegają: „Przestańcie wisieć na węglu!”. Według autorki „Bogatynia ma szanse przystąpić do europejskiej Platformy Węglowej. To instytucja wspomagająca transformację terenów górniczych. Unia da na to pieniądze.” Czy tak jednak się stanie? Póki co, w styczniu PGE uzyskała pozyskała pozytywną decyzję środowiskową RDOŚ – ostatni dokument brakujący do przedłużenia koncesji. Strona czeska zaś wysłała skargę na Polskę do Komisji Europejskiej, a do Parlamentu Europejskiego trafiła petycja, podpisana przez 10 tysięcy osób z trzech krajów, z prośbą o podjęcie działań w celu zminimalizowania „wpływu kopalni i elektrowni Turów na zdrowie ludzi i środowisko”.

Czytany 1326 razy
  • Brak komentarzy

Skomentuj

0
warunki użytkowania.
SmartNews.Com