• Register

Developed in conjunction with Ext-Joom.com

      
      
 
Podczas sesji Rady Miejskiej w Bogatyni 9 marca wybrano drugiego wiceprzewodniczącego, którym został p. Jakub Biniasz, otrzymując poparcie 9 radnych z 16 obecnych.
 
 
„Kurczak żywcem skubany” – pod takim tytułem w Gazecie Wyborczej (Duży Format, 9 marca) ukazał się artykuł p. Karoliny Kijek, dotyczący rozszerzenia odkrywki w Opolnie-Zdroju.
 
 
Na 9 marca na godz. 9.00 została zwołana sesja Rady Miejskiej w Bogatyni – w porządku obrad przewidziano m.in. sprawozdania z działalności burmistrza oraz rady i jej komisji w 2019 roku.
 
 
Podczas sesji Rady Miejskiej w Bogatyni 24 lutego wywiązała się dość ostra dyskusja dotycząca obecnej sytuacji Gminnego Zarządu Mienia Komunalnego Sp. z o.o.
 
 
Na 24 lutego na godz. 15.00 została zwołana sesja Rady Miejskiej w Bogatyni, poświęcona wyłącznie sytuacji Gminnego Zarządu Mienia Komunalnego Sp. z o.o.
 
 
10 lutego burmistrz Błasiak poinformował o ogłoszeniu nowego konkursu na stanowisko Dyrektora Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Bogatyni.
 
 
30 stycznia na stronie internetowej UMiG ukazała się informacja burmistrza Błasiaka dotycząca wspólnot zarządzanych dotąd przez Gminny Zarząd Mienia Komunalnego.
 
 
„Zabierzemy Czechom wodę” – pod takim tytułem Gazeta Wyborcza z 29 stycznia opublikowała tekst Gabrieli Łazarczyk i Mateusza Kokoszkiewicza na temat KWB Turów.
 
poniedziałek, 09 marzec 2020 19:11

Opolno oskubywane jak kurczak

Oceń ten artykuł
(1 Głos)

„Kurczak żywcem skubany” – pod takim tytułem w Gazecie Wyborczej (Duży Format, 9 marca) ukazał się artykuł p. Karoliny Kijek, dotyczący rozszerzenia odkrywki w Opolnie-Zdroju.

Tytuł artykułu nawiązuje do wypowiedzi mieszkanki Opolna-Zdroju, która odnosząc się do planów kopalni, stwierdziła: „My nie jesteśmy za tym, żeby ją zamknąć. Tylko za tym, żeby nam dali już gdzie indziej żyć. W Niemczech przenosi się całe wioski, a u nas? Oskubują jak kurczaka, tyle że żywego.” W tekście cytowane są także słowa innych mieszkańców, którzy zgodnie wyrażali oczekiwanie, że zostaną wysiedleni z domów, w których pękają ściany.

Inspiracją do napisania artykułu była sprawa przedłużenia koncesji na wydobycie węgla, która kończy się w kwietniu: „Protestują przeciw temu Czesi, Niemcy i Polacy (…)”. Zdaniem strony czeskiej rozbudowa odkrywki może spowodować, że „sucho w kranach” będzie mieć „30 tysięcy mieszkańców przygranicznych miejscowości”. Jednak z analiz strony polskiej wynika, iż odkrywka może wpłynąć jedynie na ujęcie wody w Uhelnej, toteż kopalnia zgadza się „tylko na budowę podziemnej ściany uszczelniającej źródło wody”. Z kolei w Niemczech pojawiają się głosy, że kopalnia przyczyniła się do osiadania budynków w części Zittau „nawet o 12 centymetrów”. Ale z badań zleconych przez KWB Turów wynikło, że „to nie wina polskiej odkrywki. Przyczyną może być ta niemiecka, która była obok Zittau.” Sprawa budzi wiele wzajemnych pretensji, o których wspomina cytowana w artykule p. Magdalena Kościańska.

Niektórzy mieszkańcy gminy dali wyraz nostalgii za jak ten pracownik kopalni: „My sieroty po komunie jesteśmy. Były tu jeszcze zakłady produkcji bawełny (…), ale padły jakieś 20 lat temu. Tylko kopalnia i elektrownia nam tu zostały.” Niemniej, jak przypomniała pewna mieszkanka: „To był czas, że nie można było białych ubrań nosić, bo szary pył z odkrywki od razu na nich osiadał.”

W artykule dużo uwagi poświęcono krytycznym opiniom ekologów, którzy przestrzegają: „Przestańcie wisieć na węglu!”. Według autorki „Bogatynia ma szanse przystąpić do europejskiej Platformy Węglowej. To instytucja wspomagająca transformację terenów górniczych. Unia da na to pieniądze.” Czy tak jednak się stanie? Póki co, w styczniu PGE uzyskała pozyskała pozytywną decyzję środowiskową RDOŚ – ostatni dokument brakujący do przedłużenia koncesji. Strona czeska zaś wysłała skargę na Polskę do Komisji Europejskiej, a do Parlamentu Europejskiego trafiła petycja, podpisana przez 10 tysięcy osób z trzech krajów, z prośbą o podjęcie działań w celu zminimalizowania „wpływu kopalni i elektrowni Turów na zdrowie ludzi i środowisko”.

Czytany 464 razy
  • Brak komentarzy

Skomentuj

0
warunki użytkowania.
SmartNews.Com