Wydrukuj tę stronę
środa, 29 styczeń 2020 19:07

Czesi boją się powiększenia odkrywki

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

„Zabierzemy Czechom wodę” – pod takim tytułem Gazeta Wyborcza z 29 stycznia opublikowała tekst Gabrieli Łazarczyk i Mateusza Kokoszkiewicza na temat KWB Turów.

Według dziennikarzy 21 stycznia została wydana decyzja środowiskowa dla rozbudowy KWB Turów, czyli ostatni dokument potrzebny do uzyskania nowej koncesji na wydobycie węgla (ważność poprzedniej mija z końcem kwietnia). W ramach tej koncesji planuje się m.in. zajęcie części Opolna-Zdroju, a węgiel byłby wydobywany około 100 m od czeskiej granicy.

Zdaniem marszałka kraju libereckiego, Martina Puty, rozbudowa kopalni może – bez odpowiednich zabezpieczeń – grozić „powtórką z lat 80., kiedy to na skutek rozbudowy Turowa po naszej stronie doszło do powstania leja depresyjnego i obniżenia poziomu wód gruntowych”. Gazeta cytuje wypowiedź marszałka, przedstawiającą „najczarniejszy scenariusz”, zgodnie z którym 30 tysięcy osób mogłoby zostać bez wody, dlatego przygraniczne gminy „szykują się na wielomilionowe inwestycje w system wodociągów”.

Czesi przekonują, że konsultacje i procedury dotyczące rozbudowy Turowa były powierzchowne. Martin Puta twierdzi, iż czeski głos „w sprawie wielu ważnych technicznych uwarunkowań (…) został przez inwestora zignorowany”. Z kolei rzeczniczka PGE GiEK S.A., Sandra Apanasionek, odpowiada, że „konsultacje transgraniczne zarówno ze stroną czeską, jak i niemiecką, były prowadzone na szeroką skalę”. Według rzeczniczki nie zdarzy się nic, o czym Czesi już wcześniej by nie wiedzieli – wydobycie ma być prowadzone w obszarze określonym w decyzji koncesyjnej z 1994 roku, „tak więc strona czeska od 25 lat ma wiedzę, że na terenie przygranicznym będą prowadzone prace górnicze”. Poziom wód podziemnych jest monitorowany i nic nie wskazuje, aby ujęciom wody pitnej wskazanym jako zagrożone groziło odwodnienie.

W artykule przypomniano, że niedawno czeski minister środowiska oświadczył, iż rozbudowa winna spełnić warunki opracowane wspólnie z czeskimi samorządami. Za koszty zmian w środowisku Czesi przedstawili (zgodnie z unijną zasadą) rachunek w kwocie 10 mln zł. Według dziennikarzy nie jest wykluczone, że Czechy (a może i Niemcy) zaskarżą Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE, ale „musieliby tu udowodnić złamanie prawa unijnego”.

Gazeta cytuje także komentarze przedstawicieli organizacji ekologicznych, sugerujących m.in. nierzetelność w procedurach dotyczących wydania decyzji środowiskowej i przypominających o nieuchronności rezygnacji z wydobycia węgla, jak też o konieczności transformacji energetycznej regionu.

Czytany 1163 razy

Biorą udział w konwersacji

Skomentuj

0
warunki użytkowania.
System komentarzy oparty o Komento