• Register

Developed in conjunction with Ext-Joom.com

      
      
 
Podczas sesji Rady Miejskiej w Bogatyni 9 marca wybrano drugiego wiceprzewodniczącego, którym został p. Jakub Biniasz, otrzymując poparcie 9 radnych z 16 obecnych.
 
 
„Kurczak żywcem skubany” – pod takim tytułem w Gazecie Wyborczej (Duży Format, 9 marca) ukazał się artykuł p. Karoliny Kijek, dotyczący rozszerzenia odkrywki w Opolnie-Zdroju.
 
 
Na 9 marca na godz. 9.00 została zwołana sesja Rady Miejskiej w Bogatyni – w porządku obrad przewidziano m.in. sprawozdania z działalności burmistrza oraz rady i jej komisji w 2019 roku.
 
 
Podczas sesji Rady Miejskiej w Bogatyni 24 lutego wywiązała się dość ostra dyskusja dotycząca obecnej sytuacji Gminnego Zarządu Mienia Komunalnego Sp. z o.o.
 
 
Na 24 lutego na godz. 15.00 została zwołana sesja Rady Miejskiej w Bogatyni, poświęcona wyłącznie sytuacji Gminnego Zarządu Mienia Komunalnego Sp. z o.o.
 
 
10 lutego burmistrz Błasiak poinformował o ogłoszeniu nowego konkursu na stanowisko Dyrektora Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Bogatyni.
 
 
30 stycznia na stronie internetowej UMiG ukazała się informacja burmistrza Błasiaka dotycząca wspólnot zarządzanych dotąd przez Gminny Zarząd Mienia Komunalnego.
 
 
„Zabierzemy Czechom wodę” – pod takim tytułem Gazeta Wyborcza z 29 stycznia opublikowała tekst Gabrieli Łazarczyk i Mateusza Kokoszkiewicza na temat KWB Turów.
 
czwartek, 19 grudzień 2019 20:24

Na sesji Rady Miejskiej 19 grudnia

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Podczas sesji Rady Miejskiej w Bogatyni 19 grudnia została podjęta uchwała o przeznaczeniu w przyszłorocznym budżecie 4 mln zł na dopłaty do ceny wody dla gospodarstw domowych.

Powyższy temat poruszaliśmy ostatnio w tekstach „Sesja Rady Miejskiej 19 grudnia” i „O ile wzrośnie cena wody”. Gwoli przypomnienia: na cenę metra3 wody dla mieszkańców wpływają dwa czynniki.

Po pierwsze jest to taryfa, ustalona jeszcze za kadencji poprzedniego samorządu. Zgodnie z tą taryfą od połowy czerwca 2018 roku cena metra3 to 23,99 zł, od połowy czerwca 2019 roku 24,32 zł, a od połowy czerwca 2020 roku wyniesie 24,63 zł. Zauważmy, że była to radykalna podwyżka, gdyż uprzednio faktyczna cena dla mieszkańców wynosiła 17,24 zł.

Drugim czynnikiem są dopłaty, które może (ale nie musi) uchwalić rada. W latach poprzedzających rok 2018 dopłaty stanowiły kwotę rzędu 2 – 2,5 mln zł. Jest godne uwagi, że projekt budżetu na rok 2020 zakłada dopłaty w znacznie większej kwocie, bo aż 4 mln zł. Jednak aby utrzymać cenę na poziomie z roku 2019, gmina musiałaby na dopłaty przeznaczyć około 5 mln zł.

Wysokość dopłat przewidziana w procedowanej na sesji uchwale oznacza, że cena metra3 wody dla gospodarstw domowych wzrośnie w 2020 roku o około 1,5 zł. Według skarbnika gminy, p. Moniki Niklas, gminy nie stać na wyższe dopłaty, gdyż budżet musi być zrównoważony. Projekt budżetu na przyszły rok, jak też Wieloletnia Prognoza Finansowe, zyskały pozytywną ocenę Regionalnej Izby Obrachunkowej. Niemniej RIO uznała, iż z uwagi na wciąż trudną sytuację gmina Bogatynia nie powinna się już zadłużać.

Niektórzy radni krytycznie odnieśli się do zarówno do projektu uchwały, jak też do polityki finansowej burmistrza Błasiaka, wskazując, iż ciągle słyszą o braku pieniędzy. Do tych kwestii odniosła się wiceburmistrz Wojciechowska, zwracając uwagę, że obecny burmistrz rządzi zaledwie rok, natomiast problemy gminy są pokłosiem ostatnich dwunastu lat. Dała też do zrozumienia, iż niektórzy z obecnych radnych są współodpowiedzialni za dzisiejsze trudności, których zdają się nie dostrzegać żądając zwiększania różnych wydatków.

Odpowiadając na oczekiwania radnych dotyczące pozyskiwania środków zewnętrznych wiceburmistrz przypomniała, że do tego celu potrzebny jest własny wkład finansowy. Według niej władze robią wszystko, aby utrzymać gminę na powierzchni. Polityka oszczędności jest prowadzona w administracji gminnej, gdzie wydatki zmniejszono o około 2 mln zł, jak też w spółkach (np. znacząco zmniejszono wynagrodzenia zarządu i rady nadzorczej BWiO).

Czytany 772 razy

Biorą udział w konwersacji

  • To wszystko jest tak bardzo męczące że aż sie niechce na to patrzec. Układy mafijne, ojcowie - synowie powiązania polityczne stołki. Takie nie pojęte rzeczy, to poprostu musi zginąć bo inaczej nasz świat będzie skazany na porażke. Dlaczego nie podchodzi się pragmatycznie do tych problemów... wywalić tych politycznych klaierów ze spółek jasne, ale co zatym idzie zmodernizować to co istnieje i przynosi mega kosztowe dołki. Nie usłyszeliśmy co tak generuje koszta np przy samym procesie uzdatniania i dalej dystrybucji wody albo oczyszczania ścieków - gdzie procesy są mega energochłonne, obecnie przy ściekach stosuje się w skrócie mówiąc technologie odzyskiwania energii aby dążyć do zbilansowania. Skoro podaje się że sprzedaż wody spada i dramat to dlaczego nie szuka się nowych odbiorców...??? tępe hasła i myśli Takie tematy nakreślajace problemy są do dyskusji. Zabrakło merytoryki przeważyły polityczne gierki.

Skomentuj

0
warunki użytkowania.
SmartNews.Com