• Register

Developed in conjunction with Ext-Joom.com

      
      
 
Niewiele ponad trzy tygodnie dzieli nas od 13 października – od wyborów do Sejmu i Senatu. Spośród wielu powodów, dla których powinniśmy głosować, chcemy zwrócić uwagę na jeden.
 
 
Ponieważ w debacie publicznej pojawia się pytanie o przyszłość bogatyńskiego szpitala, przedstawiamy sytuację finansową Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej.
 
 
Na stronie UMiG Bogatynia opublikowano informację o wynikach doraźnej kontroli zamówienia na budowę kąpieliska, przeprowadzonej przez Urząd Zamówień Publicznych.
 
 
Sesja Rady Miejskiej w Bogatyni z 9 września poświęcona była m.in. zmianom w budżecie (patrz „Sesja Rady Miejskiej 9 września”) oraz informacji o spółce TBS (omówiliśmy to w osobnym tekście).
 
 
Jednym z punktów sesji Rady Miejskiej w Bogatyni 9 września była informacja o sytuacji Towarzystwa Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. według stanu na 29 lipca 2019 r.
 
 
6 września Telewizja Bogatynia opublikowała wywiad z burmistrzem Wojciechem Błasiakiem oraz wiceburmistrzem Wojciechem Sawickim i skarbnikiem Moniką Niklas.
 
 
Na 9 września na godz. 10.00 została zwołana sesja Rady Miejskiej w Bogatyni – jednym z punktów będzie informacja o stanie Towarzystwa Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. na dzień 29 lipca 2019 r.
 
 
Z przyjemnością informujemy nasze Czytelniczki i naszych Czytelników, że od pewnego czasu w Bogatyni przy ul. Kossaka 51 działa EkoKawiarnia z bawialnią dla dzieci.
 
niedziela, 07 lipiec 2019 13:41

Normy żelaza i manganu w wodzie pitnej

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Ponieważ docierają do nas pytania, związane z przewidzianą na sesji Rady Miejskiej 11 lipca informacją o jakości wody – odnosimy się krótko do parametrów żelaza i manganu.

Żelazo występuje w wodach powierzchniowych i głębinowych w sposób naturalny, a jego dodatkowym źródłem mogą być ścieki przemysłowe, korozja rur i wody kopalniane. Zwykle łącznie z żelazem występuje mangan.

Woda zawierająca żelazo w ilościach powyżej 0,3 mg/l (norma 0,2 mg/l = 200 µg/l) może spowodować powstawanie plam na urządzeniach sanitarnych, na pranej bieliźnie, jak też wpływać na smak potraw. Podwyższone stężenie żelaza i manganu prowadzi do niepożądanych zmian właściwości organoleptycznych wody (barwa, mętność, metaliczny posmak).

Zauważmy jednak, że ilości żelaza i manganu są traktowane jako parametry wskaźnikowe, a nie jako parametry o istotnym znaczeniu dla zdrowia. Reguluje to rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia z 11 grudnia 2017 r.

Żelazo to pierwiastek, którego codzienne spożycie w pewnych ilościach jest niezbędne dla zdrowia (m.in. dla funkcjonowania układu krwiotwórczego, mięśni oraz wielu enzymów). Dobowe zapotrzebowanie na żelazo wynosi 0,8 mg/kg masy ciała (różnice zależą od płci i wieku) – na przykład dla dorosłego mężczyzny średniej budowy ciała wynosi około 50 mg na dobę.

Dla jasności: jeden mg (miligram) to tysiąc µg (mikrogramów). Przypomnijmy, że norma stężenia żelaza w wodzie pitnej to 1/5 miligrama na litr, czyli 200 mikrogramów na litr. Uważa się, że nawet znaczne przekroczenie normy, np. stężenie żelaza wynoszące 3mg na litr (3000 µg/l), czyli piętnastokrotnie większe, nie stwarza zagrożenia dla zdrowia ludzi.

Podobnie się ma sytuacja z manganem. Pierwiastek ten również jest naturalnym elementem wielu produktów żywnościowych – jego dobowe spożycie waha się w granicach 2-10 mg (2000-10000 µg).

W Polsce norma zawartości manganu w wodzie wynosi 0,05 mg/l (50 µg/l). Co godne uwagi – ponieważ woda nie jest głównym źródłem manganu w diecie (dostarcza około 20% dawki dobowej) – Światowa Organizacja Zdrowia uznaje za bezpieczne dla zdrowia stężenie manganu wynoszące 0,4 mg/l (400 µg/l).

Odnotujmy na koniec, że w przywołane wyżej rozporządzenie Ministra Zdrowia dopuszcza uznanie warunkowej przydatności wody do spożycia. Jest to możliwe, gdy przekroczenie wartości dopuszczalnych dla danego parametru nie stwarza zagrożenia dla zdrowia i można je usunąć w terminie 30 dni.

Czytany 513 razy
  • Brak komentarzy

Skomentuj

0
warunki użytkowania.
SmartNews.Com