• Register

Developed in conjunction with Ext-Joom.com

      
      
 
Na sesji Rady Miejskiej w Bogatyni 11 lipca poruszono kwestię profili, jakie może zaoferować w roku szkolnym 2019-2020 Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie.
 
 
Sesja Rady Miejskiej w Bogatyni 11 lipca miała spokojny przebieg, zapewne nie bez związku z przypomnieniem przez przewodniczącą rady Dorotę Bojakowską zasad właściwego zachowania.
 
 
10 lipca o godz. 13.30 spółka Bogatyńskie Wodociągi i Oczyszczalnia opublikowała kolejny komunikat dotyczący jakości wody na ulicy Krakowskiej w Bogatyni.
 
 
8 lipca o godz. 13.30 spółka Bogatyńskie Wodociągi i Oczyszczalnia ogłosiła komunikat dotyczący ulicy Krakowskiej w Bogatyni – poniżej pełny tekst informacji.
 
 
Ponieważ docierają do nas pytania, związane z przewidzianą na sesji Rady Miejskiej 11 lipca informacją o jakości wody – odnosimy się krótko do parametrów żelaza i manganu.
 
 
Na stronie internetowej UMiG Bogatynia podana została informacja w sprawie naboru wniosków o dofinansowanie zmiany systemu ogrzewania – pełny tekst poniżej.
 
 
5 lipca na stronie internetowej UMiG Bogatynia ukazała się informacja o wyniku naboru na wolne stanowisko urzędnicze Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 
 
Na 11 lipca na godz. 10.00 zwołana została sesja Rady Miejskiej w Bogatyni, podczas której radni zajmą się m.in. projektem uchwały w sprawie opłat za wychowanie przedszkolne.
 
niedziela, 07 lipiec 2019 13:41

Normy żelaza i manganu w wodzie pitnej

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Ponieważ docierają do nas pytania, związane z przewidzianą na sesji Rady Miejskiej 11 lipca informacją o jakości wody – odnosimy się krótko do parametrów żelaza i manganu.

Żelazo występuje w wodach powierzchniowych i głębinowych w sposób naturalny, a jego dodatkowym źródłem mogą być ścieki przemysłowe, korozja rur i wody kopalniane. Zwykle łącznie z żelazem występuje mangan.

Woda zawierająca żelazo w ilościach powyżej 0,3 mg/l (norma 0,2 mg/l = 200 µg/l) może spowodować powstawanie plam na urządzeniach sanitarnych, na pranej bieliźnie, jak też wpływać na smak potraw. Podwyższone stężenie żelaza i manganu prowadzi do niepożądanych zmian właściwości organoleptycznych wody (barwa, mętność, metaliczny posmak).

Zauważmy jednak, że ilości żelaza i manganu są traktowane jako parametry wskaźnikowe, a nie jako parametry o istotnym znaczeniu dla zdrowia. Reguluje to rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia z 11 grudnia 2017 r.

Żelazo to pierwiastek, którego codzienne spożycie w pewnych ilościach jest niezbędne dla zdrowia (m.in. dla funkcjonowania układu krwiotwórczego, mięśni oraz wielu enzymów). Dobowe zapotrzebowanie na żelazo wynosi 0,8 mg/kg masy ciała (różnice zależą od płci i wieku) – na przykład dla dorosłego mężczyzny średniej budowy ciała wynosi około 50 mg na dobę.

Dla jasności: jeden mg (miligram) to tysiąc µg (mikrogramów). Przypomnijmy, że norma stężenia żelaza w wodzie pitnej to 1/5 miligrama na litr, czyli 200 mikrogramów na litr. Uważa się, że nawet znaczne przekroczenie normy, np. stężenie żelaza wynoszące 3mg na litr (3000 µg/l), czyli piętnastokrotnie większe, nie stwarza zagrożenia dla zdrowia ludzi.

Podobnie się ma sytuacja z manganem. Pierwiastek ten również jest naturalnym elementem wielu produktów żywnościowych – jego dobowe spożycie waha się w granicach 2-10 mg (2000-10000 µg).

W Polsce norma zawartości manganu w wodzie wynosi 0,05 mg/l (50 µg/l). Co godne uwagi – ponieważ woda nie jest głównym źródłem manganu w diecie (dostarcza około 20% dawki dobowej) – Światowa Organizacja Zdrowia uznaje za bezpieczne dla zdrowia stężenie manganu wynoszące 0,4 mg/l (400 µg/l).

Odnotujmy na koniec, że w przywołane wyżej rozporządzenie Ministra Zdrowia dopuszcza uznanie warunkowej przydatności wody do spożycia. Jest to możliwe, gdy przekroczenie wartości dopuszczalnych dla danego parametru nie stwarza zagrożenia dla zdrowia i można je usunąć w terminie 30 dni.

Czytany 299 razy
  • Brak komentarzy

Skomentuj

0
warunki użytkowania.
SmartNews.Com