• Register

Developed in conjunction with Ext-Joom.com

      
      
 
20 maja w Bogatyńskim Ośrodku Kultury (ze względu na stan epidemii) odbyła się sesja Rady Miejskiej w Bogatyni – z porządku obrad zdjęto punkty dotyczące gospodarki odpadami.
 
 
Rozmowę przeprowadzoną przez p. Magdę Kościańską z przewodniczącym Rady Miejskiej w Bogatyni, p. Arturem Oliaszem, zdominowała sprawa zmian w Komisji Rewizyjnej.
 
 
Podczas sesji Rady Miejskiej w Bogatyni 9 marca wybrano drugiego wiceprzewodniczącego, którym został p. Jakub Biniasz, otrzymując poparcie 9 radnych z 16 obecnych.
 
 
„Kurczak żywcem skubany” – pod takim tytułem w Gazecie Wyborczej (Duży Format, 9 marca) ukazał się artykuł p. Karoliny Kijek, dotyczący rozszerzenia odkrywki w Opolnie-Zdroju.
 
 
Na 9 marca na godz. 9.00 została zwołana sesja Rady Miejskiej w Bogatyni – w porządku obrad przewidziano m.in. sprawozdania z działalności burmistrza oraz rady i jej komisji w 2019 roku.
 
 
Podczas sesji Rady Miejskiej w Bogatyni 24 lutego wywiązała się dość ostra dyskusja dotycząca obecnej sytuacji Gminnego Zarządu Mienia Komunalnego Sp. z o.o.
 
 
Na 24 lutego na godz. 15.00 została zwołana sesja Rady Miejskiej w Bogatyni, poświęcona wyłącznie sytuacji Gminnego Zarządu Mienia Komunalnego Sp. z o.o.
 
 
10 lutego burmistrz Błasiak poinformował o ogłoszeniu nowego konkursu na stanowisko Dyrektora Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Bogatyni.
 
niedziela, 07 lipiec 2019 13:41

Normy żelaza i manganu w wodzie pitnej

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Ponieważ docierają do nas pytania, związane z przewidzianą na sesji Rady Miejskiej 11 lipca informacją o jakości wody – odnosimy się krótko do parametrów żelaza i manganu.

Żelazo występuje w wodach powierzchniowych i głębinowych w sposób naturalny, a jego dodatkowym źródłem mogą być ścieki przemysłowe, korozja rur i wody kopalniane. Zwykle łącznie z żelazem występuje mangan.

Woda zawierająca żelazo w ilościach powyżej 0,3 mg/l (norma 0,2 mg/l = 200 µg/l) może spowodować powstawanie plam na urządzeniach sanitarnych, na pranej bieliźnie, jak też wpływać na smak potraw. Podwyższone stężenie żelaza i manganu prowadzi do niepożądanych zmian właściwości organoleptycznych wody (barwa, mętność, metaliczny posmak).

Zauważmy jednak, że ilości żelaza i manganu są traktowane jako parametry wskaźnikowe, a nie jako parametry o istotnym znaczeniu dla zdrowia. Reguluje to rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia z 11 grudnia 2017 r.

Żelazo to pierwiastek, którego codzienne spożycie w pewnych ilościach jest niezbędne dla zdrowia (m.in. dla funkcjonowania układu krwiotwórczego, mięśni oraz wielu enzymów). Dobowe zapotrzebowanie na żelazo wynosi 0,8 mg/kg masy ciała (różnice zależą od płci i wieku) – na przykład dla dorosłego mężczyzny średniej budowy ciała wynosi około 50 mg na dobę.

Dla jasności: jeden mg (miligram) to tysiąc µg (mikrogramów). Przypomnijmy, że norma stężenia żelaza w wodzie pitnej to 1/5 miligrama na litr, czyli 200 mikrogramów na litr. Uważa się, że nawet znaczne przekroczenie normy, np. stężenie żelaza wynoszące 3mg na litr (3000 µg/l), czyli piętnastokrotnie większe, nie stwarza zagrożenia dla zdrowia ludzi.

Podobnie się ma sytuacja z manganem. Pierwiastek ten również jest naturalnym elementem wielu produktów żywnościowych – jego dobowe spożycie waha się w granicach 2-10 mg (2000-10000 µg).

W Polsce norma zawartości manganu w wodzie wynosi 0,05 mg/l (50 µg/l). Co godne uwagi – ponieważ woda nie jest głównym źródłem manganu w diecie (dostarcza około 20% dawki dobowej) – Światowa Organizacja Zdrowia uznaje za bezpieczne dla zdrowia stężenie manganu wynoszące 0,4 mg/l (400 µg/l).

Odnotujmy na koniec, że w przywołane wyżej rozporządzenie Ministra Zdrowia dopuszcza uznanie warunkowej przydatności wody do spożycia. Jest to możliwe, gdy przekroczenie wartości dopuszczalnych dla danego parametru nie stwarza zagrożenia dla zdrowia i można je usunąć w terminie 30 dni.

Czytany 868 razy
  • Brak komentarzy

Skomentuj

0
warunki użytkowania.
SmartNews.Com