• Register

Developed in conjunction with Ext-Joom.com

      
      
 
Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA, Szkoła Podstawowa nr 1 w Bogatyni serdecznie zapraszają miłośników gier umysłowych i rozrywki intelektualnej na pierwsze w nowym roku szkolnym spotkanie z "PLANSZOMANIĄ".
 
 
W okręgu wyborczym nr 1 (Legnica), do którego należy gmina Bogatynia, do Sejmu wybrano sześcioro posłów z listy PiS, troje z listy KO, dwoje z listy SLD i jednego posła z listy PSL.
 
 
Na zlecenie gminy zostały opracowane założenia restrukturyzacji SPZOZ w Bogatyni – proponowane zmiany w funkcjonowaniu zespołu zmniejszyłyby koszty o niemal 5 mln zł.
 
 
Przeprowadzony niedawno audyt funkcjonowania SPZOZ w Bogatyni stanowi dobry punkt wyjścia do zastanowienia się nad przyszłością zespołu i podjęcia stosownych działań.
 
 
Na 17 października na godz. 9.00 zwołana została sesja Rady Miejskiej w Bogatyni, podczas której radni zajmą się m.in. realizacją budżetu gminy w I półroczu 2019 r.
 
 
Pod koniec września na Portalu Samorządowym ukazał się tekst informujący, że sporo samorządów podjęło decyzję o likwidacji albo o przekształceniu zakładu budżetowego.
 
 
Cztery lata temu prawie połowa uprawnionych zrezygnowała z udziału w wyborze posłów i senatorów – zbyt łatwo szuka się usprawiedliwienia dla takiej decyzji.
 
 
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, opublikowana na geoportalu ma za zadanie zwiększyć poczucie bezpieczeństwa społeczeństwa.
 
poniedziałek, 01 lipiec 2019 18:39

Na sesji Rady Miejskiej 1 lipca

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

1 lipca odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Bogatyni, poświęcona „sytuacji dotyczącej jakości wody w mieście i gminie Bogatynia dostarczanej przez BWiO”.

Sesja rozpoczęła się od krótkiego wystąpienia burmistrza Błasiaka, w którego ocenie problemy z jakością wody w ostatnich dniach czerwca zostały przez niektóre osoby wykorzystane „w celu manipulowania opinią społeczną”. Głos zabrał następnie prezes BWiO S.A., p. Roman Konopski.

Według prezesa Konopskiego problemy z wodą są konsekwencją wieloletnich zaniedbań inwestycyjnych, a skalę problemów spotęgował zwiększony pobór oraz awaria na sieci przesyłowej. Sieć przesyłowa licząca kilkadziesiąt lat jest zmodernizowana w niewielkiej części. Prezes podkreślał jednak, że ani przez moment nie występowało zagrożenie dla życia czy zdrowia mieszkańców. W dniu 1 lipca odnotowano jeszcze nieznaczne przekroczenia norm ilości żelaza.

Jak wyjaśniał prezes, gdyby w dostarczanej wodzie pojawiły się zagrożenia bakteriologiczne, zostałaby z pewnością podjęta decyzja o odcięciu dostaw dla zagrożonych odbiorców. Dlatego bardzo krytycznie odniósł się do informacji, jakie rozpowszechniano m.in. w internecie, na temat rzekomego zatrucia wody.

Radni wygłosili wiele uwag w sprawie działań podjętych przez prezesa BWiO – krytyka dotyczyła głównie spóźnionych i nieprecyzyjnych zdaniem radnych informacji o jakości wody. Polemizowano także ze słowami prezesa Konopskiego, który informował o poprawie sytuacji finansowej BWIO w I półroczu bieżącego roku. Padła sugestia, że lepszy wynik przedsiębiorstwa nie jest zasługą prezesa, lecz podwyżki ceny wody (tu wypada przypomnieć, że cenę wody do 24 zł za metr3 podniesiono w czerwcu 2018 roku – gmina na dopłaty do ceny wody przeznacza co najmniej dwa razy większą kwotę niż w latach ubiegłych, lecz i tak mieszkańcy odczuli ubiegłoroczną podwyżkę).

Prezesowi Konopskiemu zarzucano również, że inwestuje w fotowoltaikę. Na to prezes spółki ripostował, że instalacje fotowoltaiczne stanowią krok w kierunku uniezależnienia od dostawców energii elektrycznej. Jak mówił p. Konopski, cena energii elektrycznej znacznie w tym roku wzrosła, a w grudniu ten wzrost może sięgnąć 100%. Wzrost tej ceny ma istotne znaczenie dla kosztów spółki z uwagi na zasilane energią elektryczną urządzenia.

Debata miała chwilami dość burzliwy przebieg – nie obyło się bez osobistych wycieczek. W każdym razie w trakcie sesji burmistrz przekazał informację z SPZOZ o tym, że w ostatnich dniach czerwca nie odnotowano zachorowań mogących mieć związek z pogorszeniem jakości wody.

Czytany 673 razy
  • Brak komentarzy

Skomentuj

0
warunki użytkowania.
SmartNews.Com