• Register

Developed in conjunction with Ext-Joom.com

      
      
 
Na sesji Rady Miejskiej w Bogatyni 11 lipca poruszono kwestię profili, jakie może zaoferować w roku szkolnym 2019-2020 Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie.
 
 
Sesja Rady Miejskiej w Bogatyni 11 lipca miała spokojny przebieg, zapewne nie bez związku z przypomnieniem przez przewodniczącą rady Dorotę Bojakowską zasad właściwego zachowania.
 
 
10 lipca o godz. 13.30 spółka Bogatyńskie Wodociągi i Oczyszczalnia opublikowała kolejny komunikat dotyczący jakości wody na ulicy Krakowskiej w Bogatyni.
 
 
8 lipca o godz. 13.30 spółka Bogatyńskie Wodociągi i Oczyszczalnia ogłosiła komunikat dotyczący ulicy Krakowskiej w Bogatyni – poniżej pełny tekst informacji.
 
 
Ponieważ docierają do nas pytania, związane z przewidzianą na sesji Rady Miejskiej 11 lipca informacją o jakości wody – odnosimy się krótko do parametrów żelaza i manganu.
 
 
Na stronie internetowej UMiG Bogatynia podana została informacja w sprawie naboru wniosków o dofinansowanie zmiany systemu ogrzewania – pełny tekst poniżej.
 
 
5 lipca na stronie internetowej UMiG Bogatynia ukazała się informacja o wyniku naboru na wolne stanowisko urzędnicze Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 
 
Na 11 lipca na godz. 10.00 zwołana została sesja Rady Miejskiej w Bogatyni, podczas której radni zajmą się m.in. projektem uchwały w sprawie opłat za wychowanie przedszkolne.
 
poniedziałek, 01 lipiec 2019 18:39

Na sesji Rady Miejskiej 1 lipca

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

1 lipca odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Bogatyni, poświęcona „sytuacji dotyczącej jakości wody w mieście i gminie Bogatynia dostarczanej przez BWiO”.

Sesja rozpoczęła się od krótkiego wystąpienia burmistrza Błasiaka, w którego ocenie problemy z jakością wody w ostatnich dniach czerwca zostały przez niektóre osoby wykorzystane „w celu manipulowania opinią społeczną”. Głos zabrał następnie prezes BWiO S.A., p. Roman Konopski.

Według prezesa Konopskiego problemy z wodą są konsekwencją wieloletnich zaniedbań inwestycyjnych, a skalę problemów spotęgował zwiększony pobór oraz awaria na sieci przesyłowej. Sieć przesyłowa licząca kilkadziesiąt lat jest zmodernizowana w niewielkiej części. Prezes podkreślał jednak, że ani przez moment nie występowało zagrożenie dla życia czy zdrowia mieszkańców. W dniu 1 lipca odnotowano jeszcze nieznaczne przekroczenia norm ilości żelaza.

Jak wyjaśniał prezes, gdyby w dostarczanej wodzie pojawiły się zagrożenia bakteriologiczne, zostałaby z pewnością podjęta decyzja o odcięciu dostaw dla zagrożonych odbiorców. Dlatego bardzo krytycznie odniósł się do informacji, jakie rozpowszechniano m.in. w internecie, na temat rzekomego zatrucia wody.

Radni wygłosili wiele uwag w sprawie działań podjętych przez prezesa BWiO – krytyka dotyczyła głównie spóźnionych i nieprecyzyjnych zdaniem radnych informacji o jakości wody. Polemizowano także ze słowami prezesa Konopskiego, który informował o poprawie sytuacji finansowej BWIO w I półroczu bieżącego roku. Padła sugestia, że lepszy wynik przedsiębiorstwa nie jest zasługą prezesa, lecz podwyżki ceny wody (tu wypada przypomnieć, że cenę wody do 24 zł za metr3 podniesiono w czerwcu 2018 roku – gmina na dopłaty do ceny wody przeznacza co najmniej dwa razy większą kwotę niż w latach ubiegłych, lecz i tak mieszkańcy odczuli ubiegłoroczną podwyżkę).

Prezesowi Konopskiemu zarzucano również, że inwestuje w fotowoltaikę. Na to prezes spółki ripostował, że instalacje fotowoltaiczne stanowią krok w kierunku uniezależnienia od dostawców energii elektrycznej. Jak mówił p. Konopski, cena energii elektrycznej znacznie w tym roku wzrosła, a w grudniu ten wzrost może sięgnąć 100%. Wzrost tej ceny ma istotne znaczenie dla kosztów spółki z uwagi na zasilane energią elektryczną urządzenia.

Debata miała chwilami dość burzliwy przebieg – nie obyło się bez osobistych wycieczek. W każdym razie w trakcie sesji burmistrz przekazał informację z SPZOZ o tym, że w ostatnich dniach czerwca nie odnotowano zachorowań mogących mieć związek z pogorszeniem jakości wody.

Czytany 498 razy
  • Brak komentarzy

Skomentuj

0
warunki użytkowania.
SmartNews.Com