• Register

Developed in conjunction with Ext-Joom.com

      
      
 
„Demokracja nie znosi monopolu” – takie słowa wypowiedział przed II turą wyborów prezydenckich w 2010 jeden z kandydatów. Kto? Odpowiedź może Państwa zaskoczyć.
 
 
W komentarzu dotyczącym różnych medialnych doniesień na temat budowy bogatyńskiego kąpieliska, burmistrz Błasiak przypomniał, że sprawą zajmuje się prokuratura.
 
 
30 czerwca burmistrz Błasiak odniósł się do różnych doniesień medialnych na temat budowy otwartego basenu w Bogatyni, przekazując informacje, które mają oparcie w dokumentach urzędowych.
 
 
Telewizja Bogatynia w cyklu „Pod lupą” opublikowała rozmowę z przedstawicielami firm, które były zaangażowane w budowę bogatyńskiego kąpieliska.
 
 
Gazeta „Fakt” z 25 czerwca powróciła do tematu nieczynnego bogatyńskiego kąpieliska, zamieszczając artykuł pod tytułem „Utopił 20 mln zł w nielegalnym basenie”.
 
 
20 maja w Bogatyńskim Ośrodku Kultury (ze względu na stan epidemii) odbyła się sesja Rady Miejskiej w Bogatyni – z porządku obrad zdjęto punkty dotyczące gospodarki odpadami.
 
 
Rozmowę przeprowadzoną przez p. Magdę Kościańską z przewodniczącym Rady Miejskiej w Bogatyni, p. Arturem Oliaszem, zdominowała sprawa zmian w Komisji Rewizyjnej.
 
 
Podczas sesji Rady Miejskiej w Bogatyni 9 marca wybrano drugiego wiceprzewodniczącego, którym został p. Jakub Biniasz, otrzymując poparcie 9 radnych z 16 obecnych.
 
poniedziałek, 03 czerwiec 2019 20:06

Trzydzieści lat wolności

Oceń ten artykuł
(1 Głos)

4 czerwca obchodzimy trzydziestą rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów, które stały się symbolicznym końcem komunizmu w Polsce i zapoczątkowały przebudowę państwa.

Wybory do Sejmu i utworzonego wówczas Senatu odbyły się na zasadach uzgodnionych podczas Okrągłego Stołu. Mówiąc najprościej – do rozmów zasiedli przedstawiciele komunistycznej władzy oraz demokratycznej opozycji. Uzgodnienia z tych rozmów różnie są dzisiaj oceniane, na co wpływają wciąż żywe polityczne emocje – tak więc i my poprzestaniemy na faktach.

Mechanizm wyborczy nie był jeszcze w pełni demokratyczny. Zgodnie z umową władze komunistyczne zapewniły sobie obsadę co najmniej 65% miejsc w Sejmie. Natomiast wybory do Senatu były całkowicie wolne.

Wynik wyborów był zwycięski dla opozycji, skupionej w Komitecie Obywatelskim przy Lechu Wałęsie. Komitet Obywatelski zdobył wszystkie miejsca w Sejmie, które mogli zdobyć przeciwnicy władzy, czyli 35% oraz 99 miejsc na 100 w Senacie (jeden mandat zdobył kandydat niezależny).

Przyjęty mechanizm głosowania wymagał przeprowadzenia uzupełniającej II tury wyborów. Warto zauważyć, że w I turze wzięło 62% wyborców, co trochę dziwi, zważywszy, jak wielkie były oczekiwania na zmianę. W II turze do urn pofatygowało się 25% wyborców.

Niemniej rezultat wyborów był wstrząsem dla rządzących – stawało się jasne, że dotychczasowego systemu nie da się już utrzymać. Po 4 czerwca 1989 roku nastąpiło polityczne przyspieszenie – parę miesięcy później misję tworzenia rządu powierzono pierwszemu niekomunistycznemu premierowi, Tadeuszowi Mazowieckiemu. W roku 1990 pierwszym prezydentem wybranym w wolnych wyborach został Lech Wałęsa, a w 1991 roku zostały przeprowadzone pierwsze demokratyczne wybory do Sejmu.

Od 2013 roku 4 czerwca jest obchodzony jako Dzień Wolności i Praw Obywatelskich.

Czytany 552 razy

Biorą udział w konwersacji

  • Byłem w komisji wyborczej tamtego czasu w jednej z wiosek . Do godzin południowych niewielu głosujących. Po mszy w kościele zwalił się tłum ludzi. Oczywiście na czele z proboszczem.Jedna z osób szczególnie utkwiła mi w pamięci Była to osoba związana ze szkolnictwem.Wysoko we władzach ówczesnej PZPR. Jej zachowanie wobec proboszcza było nie tyle śmieszne co żenujące. Brakowało padu do nóg i całowana skraju sutanny. To był znak w jakiej kondycji psychicznej byli,, twardzi komunisci".

  • Gość (versacze)

    Zgłoś

    Trzydzieści lat wolności a nazwiska ciągle te same. Mnie to ciągle zaskakuje. Wolność niby jest a zmiany jakby powierzchowne i dla wybranych. Nie o take Polske chyba Lechu walczył.

  • "Magdalenka" i wszystko jasne,grabież majątku,pseudoprywatyzacja,koryto,postkomuna ! Wolności mamy tyle ile kasy w portfelu,czyli NIC ! 30 lat stracone,rozmienione na tyci sukcesiki! Jedyny rząd Olszewskiego mógł zmienić UKŁAD,niestety "nocna zmiana" pogrzebała szanse!

Skomentuj

0
warunki użytkowania.
SmartNews.Com