• Register

Developed in conjunction with Ext-Joom.com

      
      
 
Gminne Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Bogatyni poinformowało, że wkrótce zostanie otwarty Punkt Dobrowolnego Gromadzenia Odpadów – pełny tekst informacji poniżej.
 
 
12 sierpnia portal zgorzelec.info podał informację o kolejnym przedłużeniu tymczasowego aresztowania wobec zatrzymanych 13 lutego bogatyńskich samorządowców.
 
 
Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA Oddział w Bogatyni i Gmina Bogatynia serdecznie zapraszają dzieci, młodzież i dorosłych na NIEDZIELĘ z KLANZĄ czyli ostatnie działania sportowo – rekreacyjne...
 
 
GPO podało informację o utworzeniu w Bogatyni i w sołectwach dwudziestu jeden nowych lokalizacji dla pojemników typu „Dzwon”, przeznaczonych na segregowane odpady.
 
 
Na portalu smartgmina.pl opublikowano wywiad z burmistrzem Błasiakiem na temat przystąpienia przez gminę Bogatynia do Zgorzeleckiego Klastra Energii Odnawialnej.
 
 
Kolejny raz portal „Wspólnota” opublikował ranking zamożności samorządów.
 
 
Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA Oddział w Bogatyni i Gmina Bogatynia serdecznie zapraszają dzieci, młodzież i dorosłych na 2 NIEDZIELE z KLANZĄ czyli ostatnie działania sportowo – rekreacyjne...
 
 
Jedną z uchwał, podjętych podczas sesji Rady Miejskiej w Bogatyni 11 lipca, była uchwała dotycząca powołania stałej Komisji Statutowej, liczącej siedmioro radnych.
 
poniedziałek, 03 czerwiec 2019 20:06

Trzydzieści lat wolności

Oceń ten artykuł
(1 Głos)

4 czerwca obchodzimy trzydziestą rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów, które stały się symbolicznym końcem komunizmu w Polsce i zapoczątkowały przebudowę państwa.

Wybory do Sejmu i utworzonego wówczas Senatu odbyły się na zasadach uzgodnionych podczas Okrągłego Stołu. Mówiąc najprościej – do rozmów zasiedli przedstawiciele komunistycznej władzy oraz demokratycznej opozycji. Uzgodnienia z tych rozmów różnie są dzisiaj oceniane, na co wpływają wciąż żywe polityczne emocje – tak więc i my poprzestaniemy na faktach.

Mechanizm wyborczy nie był jeszcze w pełni demokratyczny. Zgodnie z umową władze komunistyczne zapewniły sobie obsadę co najmniej 65% miejsc w Sejmie. Natomiast wybory do Senatu były całkowicie wolne.

Wynik wyborów był zwycięski dla opozycji, skupionej w Komitecie Obywatelskim przy Lechu Wałęsie. Komitet Obywatelski zdobył wszystkie miejsca w Sejmie, które mogli zdobyć przeciwnicy władzy, czyli 35% oraz 99 miejsc na 100 w Senacie (jeden mandat zdobył kandydat niezależny).

Przyjęty mechanizm głosowania wymagał przeprowadzenia uzupełniającej II tury wyborów. Warto zauważyć, że w I turze wzięło 62% wyborców, co trochę dziwi, zważywszy, jak wielkie były oczekiwania na zmianę. W II turze do urn pofatygowało się 25% wyborców.

Niemniej rezultat wyborów był wstrząsem dla rządzących – stawało się jasne, że dotychczasowego systemu nie da się już utrzymać. Po 4 czerwca 1989 roku nastąpiło polityczne przyspieszenie – parę miesięcy później misję tworzenia rządu powierzono pierwszemu niekomunistycznemu premierowi, Tadeuszowi Mazowieckiemu. W roku 1990 pierwszym prezydentem wybranym w wolnych wyborach został Lech Wałęsa, a w 1991 roku zostały przeprowadzone pierwsze demokratyczne wybory do Sejmu.

Od 2013 roku 4 czerwca jest obchodzony jako Dzień Wolności i Praw Obywatelskich.

Czytany 313 razy

Biorą udział w konwersacji

  • Byłem w komisji wyborczej tamtego czasu w jednej z wiosek . Do godzin południowych niewielu głosujących. Po mszy w kościele zwalił się tłum ludzi. Oczywiście na czele z proboszczem.Jedna z osób szczególnie utkwiła mi w pamięci Była to osoba związana ze szkolnictwem.Wysoko we władzach ówczesnej PZPR. Jej zachowanie wobec proboszcza było nie tyle śmieszne co żenujące. Brakowało padu do nóg i całowana skraju sutanny. To był znak w jakiej kondycji psychicznej byli,, twardzi komunisci".

  • Gość (versacze)

    Zgłoś

    Trzydzieści lat wolności a nazwiska ciągle te same. Mnie to ciągle zaskakuje. Wolność niby jest a zmiany jakby powierzchowne i dla wybranych. Nie o take Polske chyba Lechu walczył.

  • "Magdalenka" i wszystko jasne,grabież majątku,pseudoprywatyzacja,koryto,postkomuna ! Wolności mamy tyle ile kasy w portfelu,czyli NIC ! 30 lat stracone,rozmienione na tyci sukcesiki! Jedyny rząd Olszewskiego mógł zmienić UKŁAD,niestety "nocna zmiana" pogrzebała szanse!

Skomentuj

0
warunki użytkowania.
SmartNews.Com