• Register

Developed in conjunction with Ext-Joom.com

      
      
 
Bogatynia zamierza poprzeć starania miasta Zittau przy ubieganiu się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2025 – taką informację podano 23 maja na stronie internetowej UMiG Bogatynia.
 
 
Na 28 maja na godz. 10.00 została zwołana nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Bogatyni – w porządku obrad jest tylko jeden projekt uchwały dotyczący KWB Turów.
 
 
Może to drobna sprawa, niemniej czujemy się w obowiązku poinformować, że dzikie wysypisko obok boiska LO w Bogatyni zostało usunięte – jak widać na powyższym zdjęciu.
 
 
Jak już informowaliśmy 24 i 25 maja na boisku LO w Bogatyni odbędzie się 1 Festiwal Młodych – to okazja, aby przypomnieć o dzikim składowisku odpadów w sąsiedztwie obiektu.
 
 
24 i 25 maja w Bogatyni na terenie boiska Liceum Ogólnokształcącego odbędzie się Pierwszy Festiwal Młodych, zorganizowany pod egidą Młodych dla Gminy Bogatynia.
 
 
16 maja na stronie internetowej zgorzeleckiej policji pojawiła się informacja o zarekwirowaniu na terenie Bogatyni kilku nielegalnych automatów do gier hazardowych.
 
 
16 maja odbyła się sesja Rady Miejskiej w Bogatyni, na której przedstawiono m.in. funkcjonowanie SPZOZ, jak też zarządzenie w sprawie częściowego zablokowania wydatków gminy.
 
 
Powyższe zdjęcie wykonano 16 maja na ulicy Styki – ledwie z sąsiedztwa „dzwonów” usunięto dzikie składowisko odpadów, a już ktoś podrzuca kolejne śmieci.
 
piątek, 03 maj 2019 18:57

Zadłużenie gminy Bogatynia

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Jeden z Czytelników zwrócił się do nas z prośbą o wyjaśnienie w sposób jasny i czytelny, ile wynosi faktyczne zadłużenie gminy Bogatynia – czy rzeczywiście jest to 100 mln zł?

Odpowiedź zależy od tego, czy uwzględniamy jedynie zobowiązania budżetu gminy, czy też weźmiemy pod uwagę także zobowiązania spółek komunalnych oraz SPZOZ. Zacznijmy zatem od zobowiązań budżetu, na które składają się pożyczki, kredyty, obligacje, zobowiązania zakładu budżetowego (MZGK) oraz poręczenie pożyczki zaciągniętej przez BWiO. Łącznie na koniec roku 2018 była to kwota rzędu 55 mln zł.

Jeżeli dodamy do tej kwoty zadłużenie spółek, stanowiących własność gminy (najpoważniejsza kwota to około 30 mln zł zobowiązań BWiO), jak też zadłużenie Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej (niespełna 17 mln zł), otrzymamy ponad 100 mln zł. Owszem, zobowiązania spółek gminnych i SPZOZ nie wpływają bezpośrednio na wskaźnik zadłużenia gminy – niemniej kondycja tych jednostek ma istotny wpływ na gminne finanse.

Jeżeli bowiem dana spółka nie będzie w stanie uregulować zaciągniętych zobowiązań, a jej majątek nie wystarczy na ich pokrycie, za te zobowiązania odpowie gmina. Podobnie odpowiadałaby w przypadku likwidacji SPZOZ. Przypomnijmy: samorząd jest zobowiązany pokryć w określonym terminie stratę SPZOZ, w przeciwnym razie musi podjąć decyzję o likwidacji zespołu.

Straty generowane przez spółki komunalne także nie pozostają obojętne dla finansów gminy, co nie dotyczy tylko Bogatyni. Samorządy niejednokrotnie udzielają wsparcia zadłużonym spółkom, na przykład poprzez podnoszenie kapitału spółki komunalnej. Miliony złotych w ten sposób powędrowały z budżetu gminy Bogatynia do BWiO. Innym przykładem takiego wsparcia są dopłaty z budżetu gminy do GZMK – tylko dzięki corocznym transferom podtrzymywana jest egzystencja tej spółki.

Jasno z tego wynika, że zobowiązań spółek i SPZOZ nie można pomijać w ocenie stanu zadłużenia gminy Bogatynia. Ostatecznie rachunki płacą przecież za wszystko mieszkańcy, czego przykładem jest cena wody. Na wniosek spółki BWiO z kwietnia ubiegłego roku cenę wody dla mieszkańców podniesiono z 17,24 zł do niemal 24 zł. W tym roku dopłaty z budżetu gminy zwiększono dwukrotnie w porównaniu z latami ubiegłymi, ale i tak cena wzrosła.

Jak widać, budżety gminy, spółek i SPZOZ to naczynia połączone – wszelkie zobowiązania są w ostatecznym rachunku zobowiązaniami gminy. I naszymi.

Czytany 962 razy

Biorą udział w konwersacji

 • Gość (Obywatelo)

  Zgłoś

  Gdzie oszczędności Panie Burmistrzu oszczędza pan na dzieciach A w Gpo nadal jest dwóch prezesów, pytanie po co

 • Należy edukować i wyjaśniać te trudne sprawy, ale o długach wszyscy wiedzieli właściwie już przed wyborami. Może dlatego obudził się w nas instynkt i dokonaliśmy zmiany. Mam jednak wrażenie, że już zaczynamy się powtarzać w tym elemencie i sądzę że powinniśmy już pomyśleć o przyszłości. Jest czas spłaty tych długów ale i siania przyszłych plonów. Teraz tak naprawdę czeka nas prawdziwa robota. Wierzę, że te historyczne reminiscencje, to taki kop w tyłek pana Wojtka, bo poza prawdą trzeba też ludziom dać nadzieję. Życzę powodzenia

 • Gość (Mieszkaniec drugi)

  Zgłoś

  Odpowiedź zależy od tego, czy uwzględniamy jedynie zobowiązania budżetu gminy, czy też weźmiemy pod uwagę także zobowiązania spółek.
  Ciekawa nowa teoria ekonomi.
  Gdyby to dotyczyło,, slusznego" to 50 milionów. Jako że to dotyczy,, złego " to 100mln.
  Czy pan panie W doliczasz w swoich zeznaniach zobowiązania np. Szatkowskiego, Oliasza, czy babci z Helu.

Skomentuj

0
warunki użytkowania.
SmartNews.Com