• Register

Developed in conjunction with Ext-Joom.com

      
      
 
Na 24 lutego na godz. 15.00 została zwołana sesja Rady Miejskiej w Bogatyni, poświęcona wyłącznie sytuacji Gminnego Zarządu Mienia Komunalnego Sp. z o.o.
 
 
10 lutego burmistrz Błasiak poinformował o ogłoszeniu nowego konkursu na stanowisko Dyrektora Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Bogatyni.
 
 
30 stycznia na stronie internetowej UMiG ukazała się informacja burmistrza Błasiaka dotycząca wspólnot zarządzanych dotąd przez Gminny Zarząd Mienia Komunalnego.
 
 
„Zabierzemy Czechom wodę” – pod takim tytułem Gazeta Wyborcza z 29 stycznia opublikowała tekst Gabrieli Łazarczyk i Mateusza Kokoszkiewicza na temat KWB Turów.
 
 
Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA, Szkoła Podstawowa nr 1 w Bogatyni serdecznie zapraszają miłośników gier umysłowych i rozrywki intelektualnej na pierwsze w Nowym Roku spotkanie z "PLANSZOMANIĄ".
 
 
„W zagłębiu narkotykowym na policję nie liczą” – pod takim tytułem 24 stycznia w dolnośląskim dodatku Gazety Wyborczej ukazał się tekst autorstwa Karoliny Kijek.
 
 
Podczas sesji Rady Miejskiej w Bogatyni 20 stycznia wprowadzono do porządku obrad informację na temat Gminnego Zarządu Mienia Komunalnego Sp. z o.o.
 
 
20 stycznia odbyła się sesja Rady Miejskiej w Bogatyni, podczas której w tajnym głosowaniu wybrano nowego przewodniczącego rady – został nim jeden z wiceprzewodniczących.
 
poniedziałek, 15 kwiecień 2019 19:35

Wznowiona sesja Rady Miejskiej

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

15 kwietnia po południu Rada Miejska w Bogatyni wznowiła obrady, przerwane 10 kwietnia – była to sesja nadzwyczajna, dotycząca opłat za odbiór i zagospodarowanie odpadów.

Posiedzenie zaczęło się od wystąpienia burmistrza Wojciecha Błasiaka, który podkreślił, że wprowadzenie wyższych opłat przybliży samofinansowanie się systemu gospodarki odpadami (tego wymagają przepisy prawa). Podwyżki są nieuniknione choćby z uwagi na rosnącą opłatę środowiskową za składowanie odpadów. Przypomniał także, iż zgodnie z zarządzeniem z 9 kwietnia 2019 r. (w sprawie procedury kontroli realizacji obowiązków właścicieli nieruchomości w zakresie gospodarowania odpadami) system będzie uszczelniany. Burmistrz zapowiedział też zmiany dotyczące zarządu i rady nadzorczej spółki GPO.

Sporo czasu zajęła radnym dyskusja nad złożonym przez wiceprzewodniczącego rady, Artura Oliasza, wnioskiem o obniżenie kosztów dzierżawy pojemników i worków przez osoby fizyczne segregujące odpady do 1 zł. Taki zapis miałby się znaleźć w specyfikacji zamówienia na odbiór i zagospodarowanie odpadów (już ogłoszonego). Według opinii prawnej wniosek ten należy traktować jako sygnał dla burmistrza. Wniosek przyjęto 12 głosami za przy 1 głosie przeciwnym.

Radni starali się uzyskać od prezes GPO informacje, czy segregacja prowadzona przez mieszkańców nie idzie na marne w trakcie odbioru śmieci – wyjaśnienia raczej ich nie zadowoliły. W debacie podkreślano konieczność bardziej skutecznego prowadzenia edukacji ekologicznej – podkreślano m.in., iż segregacja odpadów wpływa na zmniejszenie kosztów ponoszonych z tytułu opłaty środowiskowej.

Za przyjęciem nowych stawek opłat dla mieszkańców (15 zł dla segregujących odpady i 22 zł dla pozostałych) głosowało 10 radnych, 3 było przeciwnych, 1 się wstrzymał, a 1 nie głosował. Podczas sesji pojawiły się pewne komplikacje proceduralne, które pozostawimy bez komentarza, szanując czas naszych Czytelniczek i Czytelników.

PS Utrzymanie czystości w naszej gminie stanowi poważny problem – wiele zależy od świadomości mieszkańców (jak widać na zdjęciu ilustrującym tekst). Tak czy owak przy okazji przypominamy Art. 145. Kodeksu wykroczeń: „Kto zanieczyszcza lub zaśmieca miejsca dostępne dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany.”

Czytany 1001 razy

Biorą udział w konwersacji

  • Gość (Efemeryd)

    Zgłoś

    Trochę mnie zirytowała wątpliwa prawnie uchwała dotycząca dzierżawy pojemników. Dla przykładu cena alkoholu dla pewnej grupy mieszkańców mogła by być przez radnych obniżona. Takie to trochę pisowskie.

  • Gość (Trristan)

    Zgłoś

    "Według opinii prawnej wniosek ten należy traktować jako sygnał dla burmistrza." - to o wniosku Oliasza napisał pan redaktor. Przypominam, że uchwala jest uchwałą, prawo dokładnie opisuje czym jest uchwała. Jest ona nielegalna i takież wnioski powinien z tego wyciągnąć Wojewoda. Proszę pana redaktora o rezygnację z poprawności politycznej, bo to do niczego dobrego nie prowadzi. Głupotę trzeba nazwać po imieniu.

Skomentuj

0
warunki użytkowania.
SmartNews.Com