• Register

Developed in conjunction with Ext-Joom.com

      
      
 
Na prośbę autora, poniżej publikujemy zaproszenie na spotkanie autorskie.
 
 
Z okazji zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy życzymy naszym Czytelniczkom i Czytelnikom, aby najbliższe dni upłynęły Wam w spokoju oraz w prawdziwie wiosennym nastroju.
 
 
Ogłoszone zostały wyniki konkursów ofert na realizację w 2019 roku zadań w zakresie wspierania i upowszechniania kultury fizycznej oraz zadań w zakresie rozwoju sportu.
 
 
Portal bogatynia.info.pl podał, że na początku kwietnia CBŚP zatrzymało i doprowadziło do Prokuratury Krajowej we Wrocławiu cztery osoby ze spółki GPO.
 
 
Wiceburmistrz Wojciech Sawicki udzielił odpowiedzi radnemu Piotrowi Kaweckiemu na pytanie o stan prawny inwestycji „Budowa otwartego kąpieliska w Bogatyni”.
 
 
15 kwietnia po południu Rada Miejska w Bogatyni wznowiła obrady, przerwane 10 kwietnia – była to sesja nadzwyczajna, dotycząca opłat za odbiór i zagospodarowanie odpadów.
 
 
Na portalu pl.plsn.eu. współfinansowanym przez UE w ramach programu INTERREG Polska – Saksonia, ukazała się informacja o wydarzeniu, które odbędzie się 1 maja na Trójstyku.
 
 
15 kwietnia bogatyńscy radni będą kontynuować dyskusję na temat podwyżki opłat za odbiór odpadów – uznaliśmy, że warto w tym kontekście zwrócić uwagę na gminę Nysa.
 
sobota, 13 kwiecień 2019 21:21

O podwyżce opłaty śmieciowej w gminie Nysa

Oceń ten artykuł
(1 Głos)

15 kwietnia bogatyńscy radni będą kontynuować dyskusję na temat podwyżki opłat za odbiór odpadów – uznaliśmy, że warto w tym kontekście zwrócić uwagę na gminę Nysa.

Nysa to gmina miejsko – wiejska w województwie opolskim. Zaznaczmy, iż przetargi na odbiór i zagospodarowaniem odpadów wygrywa w tej gminie spółka komunalna. Opłaty od mieszkańców, które obowiązywały przez sześć lat, wynosiły 8 zł dla osób segregujących odpady, a 22 zł dla osób niesegregujących (w Bogatyni 7,50 zł i 15 zł). Od 1 lutego 2019 r. nowe stawki opłat w gminie Nysa wynoszą 15 zł dla osób segregujących odpady, a 30 zł dla pozostałych.

Całkowity roczny koszt systemu, obejmujący także likwidację dzikich wysypisk, oszacowano na około 11,5 mln zł. Jak podkreślają władze Nysy, na systemie gospodarowania gmina nie zarabia, a całość opłat jest przeznaczana na koszty związane z funkcjonowaniem systemu (takie są wymogi ustawowe).

Najważniejszą pozycją odpowiedzialną za wzrost kosztów jest stale rosnąca opłata środowiskowa ustalana przez Ministra Środowiska. Z kwoty 24,15 zł za tonę składowanych odpadów w roku 2017 wzrosła ona do kwoty 140 zł za tonę w roku 2018, a w roku 2020 planowana wysokość opłaty ma wynosić 270 zł.

Na wzrost cen wpływają też przepisy rozporządzenia Ministra Środowiska z 4 stycznia 2017 r. które wprowadza nowy system selektywnego zbierania odpadów. Odpady muszą być segregowane z podziałem na pięć frakcji, czyli tworzywa sztuczne i metale, szkło, papier i tektura oraz odpady ulegające biodegradacji ze szczególnym uwzględnieniem bioodpadów (odpady kuchenne).

Z naszej strony chcemy zwrócić uwagę na Ustawę o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Art. 6r ust. 2 mówi, że opłaty od mieszkańców pokrywają koszt odbierania, transportu, zbierania, odzysku i unieszkodliwiania odpadów, utrzymania punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych, obsługi administracyjnej systemu oraz edukacji ekologicznej. Co ważne, ust. 2b głosi, że „z pobranych opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi gmina może pokryć koszty usunięcia odpadów komunalnych z miejsc nieprzeznaczonych do ich składowania i magazynowania”.

Koszty systemu zależą zatem w znacznym stopniu od tego, jak ze śmieciami postępują mieszkańcy. Niestety, w naszej gminie dzikie wysypiska stanowią istną plagę – co gorsza, wiele takich śmietnisk rośnie ostatnio w centrum Bogatyni (jak widać na zdjęciu ilustrującym ten artykuł). Kiepskie wystawiamy sobie świadectwo jako społeczność.

Czytany 383 razy

Biorą udział w konwersacji

 • Panie Jerzy, czy uważa Pan, że gmina nie ponosi żadnej odpowiedzialności za
  gospodarkę śmieciową? Niech Pan sprawdzi jaki jest faktyczny koszt
  obsługi jednej tony śmieci posegregowanych. Wie Pan jaki jest wniosek
  z takiej analizy? Odpowiem Panu, w GPO zarząd nie potrafi zająć się gospodarką
  odpadową... Słabi ludzie na stanowiskach przynoszą słabe efekty, więc
  jeżeli Pan Burmistrz Błasiak ma zamiar utrzymywać "cieniasów" na stołkach
  w zamian za posłuszeństwo, a koszty tego przerzucać na mieszkańców
  to bardzo serdecznie dziękuję.
  Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia!

 • Gość (OBSERWATOR)

  Zgłoś

  Gmina Nysa nas nie interesuje .Problem smieci i dzikich wysypisk to tylko i wyłącznie wina pracowników w urzedzie odpowiedzialnych za odpady komunalne. Ten bu...l w gminie to efekt nieróbstwa urzędników odpowiedzialnych za odpady.Jak to możliwe ze kilka tyśięcy osób nie złożyło deklaracji i nie płaca za śmieci ,dlaczego za kilka tyśięcy fiirmowców nikt nie płaci itp.Ja nie jestem przeciwny podwyżkom cen ale niech wszyscy płacą .Problem dzikich wysypis zniknie jak osoby pracujace w urzedzie odpowiedzialne za odpady wezma sie za pracę.

Skomentuj

0
warunki użytkowania.
SmartNews.Com