• Register

Developed in conjunction with Ext-Joom.com

      
      
 
Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA, Szkoła Podstawowa nr 1 w Bogatyni serdecznie zapraszają miłośników gier umysłowych i rozrywki intelektualnej na pierwsze w nowym roku szkolnym spotkanie z "PLANSZOMANIĄ".
 
 
W okręgu wyborczym nr 1 (Legnica), do którego należy gmina Bogatynia, do Sejmu wybrano sześcioro posłów z listy PiS, troje z listy KO, dwoje z listy SLD i jednego posła z listy PSL.
 
 
Na zlecenie gminy zostały opracowane założenia restrukturyzacji SPZOZ w Bogatyni – proponowane zmiany w funkcjonowaniu zespołu zmniejszyłyby koszty o niemal 5 mln zł.
 
 
Przeprowadzony niedawno audyt funkcjonowania SPZOZ w Bogatyni stanowi dobry punkt wyjścia do zastanowienia się nad przyszłością zespołu i podjęcia stosownych działań.
 
 
Na 17 października na godz. 9.00 zwołana została sesja Rady Miejskiej w Bogatyni, podczas której radni zajmą się m.in. realizacją budżetu gminy w I półroczu 2019 r.
 
 
Pod koniec września na Portalu Samorządowym ukazał się tekst informujący, że sporo samorządów podjęło decyzję o likwidacji albo o przekształceniu zakładu budżetowego.
 
 
Cztery lata temu prawie połowa uprawnionych zrezygnowała z udziału w wyborze posłów i senatorów – zbyt łatwo szuka się usprawiedliwienia dla takiej decyzji.
 
 
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, opublikowana na geoportalu ma za zadanie zwiększyć poczucie bezpieczeństwa społeczeństwa.
 
sobota, 13 kwiecień 2019 21:21

O podwyżce opłaty śmieciowej w gminie Nysa

Oceń ten artykuł
(1 Głos)

15 kwietnia bogatyńscy radni będą kontynuować dyskusję na temat podwyżki opłat za odbiór odpadów – uznaliśmy, że warto w tym kontekście zwrócić uwagę na gminę Nysa.

Nysa to gmina miejsko – wiejska w województwie opolskim. Zaznaczmy, iż przetargi na odbiór i zagospodarowaniem odpadów wygrywa w tej gminie spółka komunalna. Opłaty od mieszkańców, które obowiązywały przez sześć lat, wynosiły 8 zł dla osób segregujących odpady, a 22 zł dla osób niesegregujących (w Bogatyni 7,50 zł i 15 zł). Od 1 lutego 2019 r. nowe stawki opłat w gminie Nysa wynoszą 15 zł dla osób segregujących odpady, a 30 zł dla pozostałych.

Całkowity roczny koszt systemu, obejmujący także likwidację dzikich wysypisk, oszacowano na około 11,5 mln zł. Jak podkreślają władze Nysy, na systemie gospodarowania gmina nie zarabia, a całość opłat jest przeznaczana na koszty związane z funkcjonowaniem systemu (takie są wymogi ustawowe).

Najważniejszą pozycją odpowiedzialną za wzrost kosztów jest stale rosnąca opłata środowiskowa ustalana przez Ministra Środowiska. Z kwoty 24,15 zł za tonę składowanych odpadów w roku 2017 wzrosła ona do kwoty 140 zł za tonę w roku 2018, a w roku 2020 planowana wysokość opłaty ma wynosić 270 zł.

Na wzrost cen wpływają też przepisy rozporządzenia Ministra Środowiska z 4 stycznia 2017 r. które wprowadza nowy system selektywnego zbierania odpadów. Odpady muszą być segregowane z podziałem na pięć frakcji, czyli tworzywa sztuczne i metale, szkło, papier i tektura oraz odpady ulegające biodegradacji ze szczególnym uwzględnieniem bioodpadów (odpady kuchenne).

Z naszej strony chcemy zwrócić uwagę na Ustawę o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Art. 6r ust. 2 mówi, że opłaty od mieszkańców pokrywają koszt odbierania, transportu, zbierania, odzysku i unieszkodliwiania odpadów, utrzymania punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych, obsługi administracyjnej systemu oraz edukacji ekologicznej. Co ważne, ust. 2b głosi, że „z pobranych opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi gmina może pokryć koszty usunięcia odpadów komunalnych z miejsc nieprzeznaczonych do ich składowania i magazynowania”.

Koszty systemu zależą zatem w znacznym stopniu od tego, jak ze śmieciami postępują mieszkańcy. Niestety, w naszej gminie dzikie wysypiska stanowią istną plagę – co gorsza, wiele takich śmietnisk rośnie ostatnio w centrum Bogatyni (jak widać na zdjęciu ilustrującym ten artykuł). Kiepskie wystawiamy sobie świadectwo jako społeczność.

Czytany 654 razy

Biorą udział w konwersacji

 • Panie Jerzy, czy uważa Pan, że gmina nie ponosi żadnej odpowiedzialności za
  gospodarkę śmieciową? Niech Pan sprawdzi jaki jest faktyczny koszt
  obsługi jednej tony śmieci posegregowanych. Wie Pan jaki jest wniosek
  z takiej analizy? Odpowiem Panu, w GPO zarząd nie potrafi zająć się gospodarką
  odpadową... Słabi ludzie na stanowiskach przynoszą słabe efekty, więc
  jeżeli Pan Burmistrz Błasiak ma zamiar utrzymywać "cieniasów" na stołkach
  w zamian za posłuszeństwo, a koszty tego przerzucać na mieszkańców
  to bardzo serdecznie dziękuję.
  Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia!

 • Gość (OBSERWATOR)

  Zgłoś

  Gmina Nysa nas nie interesuje .Problem smieci i dzikich wysypisk to tylko i wyłącznie wina pracowników w urzedzie odpowiedzialnych za odpady komunalne. Ten bu...l w gminie to efekt nieróbstwa urzędników odpowiedzialnych za odpady.Jak to możliwe ze kilka tyśięcy osób nie złożyło deklaracji i nie płaca za śmieci ,dlaczego za kilka tyśięcy fiirmowców nikt nie płaci itp.Ja nie jestem przeciwny podwyżkom cen ale niech wszyscy płacą .Problem dzikich wysypis zniknie jak osoby pracujace w urzedzie odpowiedzialne za odpady wezma sie za pracę.

Skomentuj

0
warunki użytkowania.
SmartNews.Com