• Register

Developed in conjunction with Ext-Joom.com

      
      
 
Na prośbę autora, poniżej publikujemy zaproszenie na spotkanie autorskie.
 
 
Z okazji zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy życzymy naszym Czytelniczkom i Czytelnikom, aby najbliższe dni upłynęły Wam w spokoju oraz w prawdziwie wiosennym nastroju.
 
 
Ogłoszone zostały wyniki konkursów ofert na realizację w 2019 roku zadań w zakresie wspierania i upowszechniania kultury fizycznej oraz zadań w zakresie rozwoju sportu.
 
 
Portal bogatynia.info.pl podał, że na początku kwietnia CBŚP zatrzymało i doprowadziło do Prokuratury Krajowej we Wrocławiu cztery osoby ze spółki GPO.
 
 
Wiceburmistrz Wojciech Sawicki udzielił odpowiedzi radnemu Piotrowi Kaweckiemu na pytanie o stan prawny inwestycji „Budowa otwartego kąpieliska w Bogatyni”.
 
 
15 kwietnia po południu Rada Miejska w Bogatyni wznowiła obrady, przerwane 10 kwietnia – była to sesja nadzwyczajna, dotycząca opłat za odbiór i zagospodarowanie odpadów.
 
 
Na portalu pl.plsn.eu. współfinansowanym przez UE w ramach programu INTERREG Polska – Saksonia, ukazała się informacja o wydarzeniu, które odbędzie się 1 maja na Trójstyku.
 
 
15 kwietnia bogatyńscy radni będą kontynuować dyskusję na temat podwyżki opłat za odbiór odpadów – uznaliśmy, że warto w tym kontekście zwrócić uwagę na gminę Nysa.
 
sobota, 06 kwiecień 2019 15:19

W sprawie opłat za odbiór śmieci

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Z uwagi na projektowaną podwyżkę opłat za odbiór odpadów postanowiliśmy przyjrzeć się stawkom opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi w niektórych gminach.

Przypominamy, że zgodnie z prawem system gospodarowania odpadami musi się samofinansować (gmina nie może do systemu dopłacać, nie może też na nim zarabiać). W gminie Bogatynia od wejścia w życie tzw. „ustawy śmieciowej” obowiązują stawki 7,50 zł od mieszkańca w przypadku, gdy odpady są segregowane oraz 15 zł, gdy odpady nie są segregowane. Nowe stawki mają wynieść odpowiednio 15 i 22 zł.

Stawki opłat, które w gminie Bogatynia zaczęły obowiązywać w 2013 roku, były niższe niż sugerowały przeprowadzone wówczas analizy. To oznacza, że system nie mógł się samofinansować. W kosztach mieści się m.in. utrzymanie Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych czy edukacja ekologiczna.

W połowie 2013 roku portal nj24.pl informował o stawkach przyjętych wtedy w gminach byłego województwa jeleniogórskiego. Przykładowo: w Jeleniej Górze wynosiły one 18 zł/28 zł, w mieście Zgorzelec 17 zł/23 zł, w Piechowicach– 15,50 zł/20 zł, w Pieńsku 15 zł/22 zł, w Zawidowie 15 zł/20 zł, w gminie wiejskiej Zgorzelec 15 zł/20 zł, w mieście Lubań 15 zł/19 zł, w Węglińcu 14,50 zł/19,50 zł, w Olszynie 14 zł/20 zł, w Leśnej 13 zł/20 zł. W Jeżowie Sudeckim, Karpaczu, Lubawce, Marciszowie i Sulikowie przyjęto 12 zł/18 zł, w mieście Bolesławiec 11zł/15 zł, w Bolkowie 11 zł/22 zł, a w Kowarach 10 zł/15 zł.

Niższe stawki niż w gminie Bogatynia przyjęła jedynie gmina Gromadka – 7zł/9 zł. Podkreślmy – wymienione wyżej stawki wprowadzono sześć lat temu. Są one jednak zmieniane: na przykład od 1 stycznia 2019 r. w Zawidowie wynoszą 17 zł/23 zł. Na podwyżkę decyduje się wiele gmin, co jest m.in. konsekwencją znacznego wzrostu kosztów przetwarzania śmieci w regionalnych instalacjach.

Dla porównania jeszcze jeden przykład, tym razem z województwa mazowieckiego. Od 2013 roku w podwarszawskiej gminie Nieporęt opłaty za odbiór śmieci wynosiły odpowiednio 10 zł i 20 zł. Ale od 1 stycznia 2019 r. obowiązują tam stawki 18zł/40 zł, co oznacza wzrost o 80 i o 100%.

Zdaniem ekspertów, w wielu gminach radni zbyt „lekką ręką” obniżali stawki opłaty za gospodarowanie odpadami. To jeden z powodów, dla których obecne podwyżki mogą być drastyczne, chociaż mogły i powinny być wprowadzane stopniowo. Pozostaje mieć nadzieję, że podwyżka opłat w gminie Bogatynia przyczyni się do likwidacji składowisk takich, jak na zdjęciu ilustrującym tekst.

Czytany 568 razy

Biorą udział w konwersacji

  • Mieszkam we wspolnocie sama kupuje worki na papier plastik 4 pojemniki duze i nic wiecej jak to mozliwe zebym placila po 15 zl za segregowane jak sama kupuje worki a gdzie dzwony trzeba latac po Bogatyni i szukac szkla

  • Co ma podwyżka do tego ze z zdjęcia? Stawiam na to,że śmieci jeszcze przybędzie ! Kto weryfikuje opłaty za śmieci? Ilu ludzi "na dziś" płaci? Kto i dlaczego bezkarnie rozbiera auta a resztki wyrzuca w las/Gdzie urzędnicy wydziału ochrony środowiska,komunikacji,skarbówki ect/? Dlaczego jeden PSZOK,czynny tylko do 15?Dlaczego GPO zbiera śmieci do jednego pojazdu/podobno z przedziałami/?????

Skomentuj

0
warunki użytkowania.
SmartNews.Com