• Register

Developed in conjunction with Ext-Joom.com

      
      
 
Na 26 marca na godz. 11.00 zwołano sesję Rady Miejskiej w Bogatyni – radni zajmą się między innymi kwestią wyodrębnienia w budżecie gminy funduszu sołeckiego.
 
 
18 marca zostały przeprowadzone wybory do Rady Osiedla nr 1 – w pierwszym terminie nie odbyły się z uwagi na zbyt niską frekwencję. Tym samym wybrano wszystkie osiem rad osiedli.
 
 
13 marca odbyło się zebranie mieszkańców, na którym wybrano Radę Osiedla nr 5. Wybrano już siedem rad – ostatnie wybory (Rady Osiedla nr 1) przewidziano na 18 marca.
 
 
Jedna z uchwał podjętych na sesji Rady Miejskiej w Bogatyni 7 marca dotyczyła ustalenia składu Rady Społecznej Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej.
 
 
Już wkrótce, bo 19 marca, miłośnicy gier z naszej gminy będą mogli się wziąć udział w kolejnej Planszomanii – z dokładniejszymi informacjami można się zapoznać poniżej.
 
 
Telewizja Bogatynia opublikowała materiał dotyczący informacji o zamknięciu biura bezpłatnych porad dla mieszkańców gminy Bogatynia, zatrudnionych w Czechach i w Niemczech.
 
 
11 marca przeprowadzono zebrania mieszkańców osiedla nr 3 i nr 7, których celem było przeprowadzenie wyborów do rad osiedli – wybory w osiedlu nr 1 odbędą się 18 marca o 16.30.
 
 
Gminne Przedsiębiorstwo Oczyszczania 8 marca zamieściło na stronie UMiG Bogatynia zaproszenie do udziału we wiosennych porządkach – poniżej treść apelu i nasz komentarz.
 
czwartek, 14 luty 2019 16:16

Zarzuty przestępstw urzędniczych

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Portal polsatnews.pl podał – powołując się na rzecznika Prokuratury Krajowej – że były burmistrz Bogatyni, Andrzej G., usłyszał zarzuty przestępstw urzędniczych.

Według prokurator Ewy Bialik Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu prowadzi śledztwo, w ramach którego zatrzymano pięć osób. Oprócz byłego burmistrza zatrzymane zostały „cztery osoby związane zawodowo z Gminnym Przedsiębiorstwem Oczyszczania w Bogatyni”. Postawiono im zarzuty przestępstw urzędniczych i fałszowania dokumentów. O innych szczegółach prokuratura na tym etapie sprawy nie informuje.

Temat nieprawidłowości w spółce GPO od kilku lat poruszaliśmy w naszych artykułach. W 2017 roku Dolnośląski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska skontrolował gospodarkę odpadami w naszej gminie, wskazując liczne nieprawidłowości.

Według DWIOŚ nierzetelne okazały się analizy gospodarowania odpadami i sprawozdania z kilku lat. Części odebranych niesegregowanych odpadów komunalnych nadawano niewłaściwe kody. W latach 2013 – 2014 odpady te trafiały na składowisko i do kompostowni zarządzanych przez GPO, zamiast do Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Trzebieniu (to pierwszy ujawniony przypadek nieprzekazywania takich odpadów do RIPOK).

Zarząd GPO nie był w stanie wyjaśnić przyczyny znacznego zmniejszenia ilości odebranych od mieszkańców w latach 2013 – 2014 zmieszanych odpadów komunalnych w porównaniu z okresem wcześniejszym i późniejszym. A nie chodzi o błahą różnicę – we wspomnianych latach wykazywano mniej więcej dwudziestokrotnie mniejszą ilość śmieci.

W związku z nieprawidłowościami w działalności GPO, jak też brakiem nadzoru nad spółką, DWIOŚ 4 sierpnia 2017 r. skierował wystąpienia do Rady Miejskiej w Bogatyni. Jednak samorządowcy zlekceważyli problem.

Na marginesie zauważmy jeszcze, że powyższa sprawa nie jest jedynym problemem gminy dotyczącym odpadów. Kolejnym jest budowa instalacji za 16 mln zł (sortowni odpadów i kompostowni), której moc przerobowa wielokrotnie przewyższa potrzeby gminy Bogatynia. Ponadto wciąż czeka na finał sprawa kilkudziesięciu tysięcy ton śmieci pozostawionych przez spółkę Revita Bio.

Czytany 1264 razy

Biorą udział w konwersacji

Skomentuj

0
warunki użytkowania.
SmartNews.Com