• Register

Developed in conjunction with Ext-Joom.com

      
      
 
Bogatynia zamierza poprzeć starania miasta Zittau przy ubieganiu się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2025 – taką informację podano 23 maja na stronie internetowej UMiG Bogatynia.
 
 
Na 28 maja na godz. 10.00 została zwołana nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Bogatyni – w porządku obrad jest tylko jeden projekt uchwały dotyczący KWB Turów.
 
 
Może to drobna sprawa, niemniej czujemy się w obowiązku poinformować, że dzikie wysypisko obok boiska LO w Bogatyni zostało usunięte – jak widać na powyższym zdjęciu.
 
 
Jak już informowaliśmy 24 i 25 maja na boisku LO w Bogatyni odbędzie się 1 Festiwal Młodych – to okazja, aby przypomnieć o dzikim składowisku odpadów w sąsiedztwie obiektu.
 
 
24 i 25 maja w Bogatyni na terenie boiska Liceum Ogólnokształcącego odbędzie się Pierwszy Festiwal Młodych, zorganizowany pod egidą Młodych dla Gminy Bogatynia.
 
 
16 maja na stronie internetowej zgorzeleckiej policji pojawiła się informacja o zarekwirowaniu na terenie Bogatyni kilku nielegalnych automatów do gier hazardowych.
 
 
16 maja odbyła się sesja Rady Miejskiej w Bogatyni, na której przedstawiono m.in. funkcjonowanie SPZOZ, jak też zarządzenie w sprawie częściowego zablokowania wydatków gminy.
 
 
Powyższe zdjęcie wykonano 16 maja na ulicy Styki – ledwie z sąsiedztwa „dzwonów” usunięto dzikie składowisko odpadów, a już ktoś podrzuca kolejne śmieci.
 
czwartek, 14 luty 2019 16:16

Zarzuty przestępstw urzędniczych

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Portal polsatnews.pl podał – powołując się na rzecznika Prokuratury Krajowej – że były burmistrz Bogatyni, Andrzej G., usłyszał zarzuty przestępstw urzędniczych.

Według prokurator Ewy Bialik Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu prowadzi śledztwo, w ramach którego zatrzymano pięć osób. Oprócz byłego burmistrza zatrzymane zostały „cztery osoby związane zawodowo z Gminnym Przedsiębiorstwem Oczyszczania w Bogatyni”. Postawiono im zarzuty przestępstw urzędniczych i fałszowania dokumentów. O innych szczegółach prokuratura na tym etapie sprawy nie informuje.

Temat nieprawidłowości w spółce GPO od kilku lat poruszaliśmy w naszych artykułach. W 2017 roku Dolnośląski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska skontrolował gospodarkę odpadami w naszej gminie, wskazując liczne nieprawidłowości.

Według DWIOŚ nierzetelne okazały się analizy gospodarowania odpadami i sprawozdania z kilku lat. Części odebranych niesegregowanych odpadów komunalnych nadawano niewłaściwe kody. W latach 2013 – 2014 odpady te trafiały na składowisko i do kompostowni zarządzanych przez GPO, zamiast do Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Trzebieniu (to pierwszy ujawniony przypadek nieprzekazywania takich odpadów do RIPOK).

Zarząd GPO nie był w stanie wyjaśnić przyczyny znacznego zmniejszenia ilości odebranych od mieszkańców w latach 2013 – 2014 zmieszanych odpadów komunalnych w porównaniu z okresem wcześniejszym i późniejszym. A nie chodzi o błahą różnicę – we wspomnianych latach wykazywano mniej więcej dwudziestokrotnie mniejszą ilość śmieci.

W związku z nieprawidłowościami w działalności GPO, jak też brakiem nadzoru nad spółką, DWIOŚ 4 sierpnia 2017 r. skierował wystąpienia do Rady Miejskiej w Bogatyni. Jednak samorządowcy zlekceważyli problem.

Na marginesie zauważmy jeszcze, że powyższa sprawa nie jest jedynym problemem gminy dotyczącym odpadów. Kolejnym jest budowa instalacji za 16 mln zł (sortowni odpadów i kompostowni), której moc przerobowa wielokrotnie przewyższa potrzeby gminy Bogatynia. Ponadto wciąż czeka na finał sprawa kilkudziesięciu tysięcy ton śmieci pozostawionych przez spółkę Revita Bio.

Czytany 1415 razy

Biorą udział w konwersacji

Skomentuj

0
warunki użytkowania.
SmartNews.Com