• Register

Developed in conjunction with Ext-Joom.com

      
      
 
Zwracamy się do policji i wszystkich mieszkańców gminy Bogatynia z apelem o podjęcie działań, które uniemożliwią powtórzenie się procederu handlu głosami w wyborach samorządowych.
 
 
Jak podaje profil FB „Bogatynia jakiej nie znacie”, wniosek jednego z mieszkańców o udzielenie informacji publicznej burmistrz potraktował w stylu godnym Monty Pythona.
 
 
Według rankingu samorządowego pisma „Wspólnota” Bogatynia w roku 2017 znalazła się pod względem dochodów na 10 miejscu w kategorii obejmującej „miasta inne”.
 
 
Na profilu FB „Bogatynia jakiej nie znacie” pojawiła się informacja, że do inspektora nadzoru budowlanego wpłynęło zawiadomienie dotyczące mostu na ulicy Kościuszki w Bogatyni.
 
 
Zważywszy wzrastające koszty budowy bogatyńskiego basenu należy postawić pytanie: czy nie bardziej sensowna była rewitalizacja zalewu i stworzenie tam ośrodka rekreacji?
 
 
W pewną konsternację wprawiły nas słowa burmistrza Grzmielewicza o domach przysłupowych, wypowiedziane w relacji Telewizji Bogatynia „Przysłupy coraz ładniejsze”.
 
 
Po zaznaczeniu na popularnej stronie zinfo.pl wiadomości lokalnych z Bogatyni pojawiają się artykuły dobitnie ukazujące zasługi obecnej władzy w promocji naszej gminy.
 
 
Zdjęcie pokazujące, w jaki sposób niektórzy mieszkańcy rozumieją segregację odpadów, zostało wykonane w niedzielę 29 lipca po południu na ulicy Styki w Bogatyni.
 
wtorek, 24 kwiecień 2018 18:52

Przypominamy sprawę zabytkowego mostu

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Nieistniejący już dziś zabytkowy Most Króla Jana z 1869 roku został zastąpiony w roku 2011 roku tak zwaną „kładką afrykańską” – warto przypomnieć losy tej przeprawy przez Miedziankę.

Most łączący Park Preibischa z ulicą Kościuszki był pierwszym żelaznym mostem z Bogatyni. W czasach, kiedy Bogatynia nosiła nazwę Reichenau, nie robiły zrobiły mu krzywdy powodzie, a to dzięki mechanizmowi, który pozwalał podnieść przęsło w razie zagrożenia. Chociaż mechanizm nie przetrwał, most miał wartość zabytkową. Po powodzi z sierpnia 2010 roku został wyłowiony z Miedzianki, pocięty i przekazany na złom.

Według zaleceń konserwatora zabytków należało „odtworzyć historyczną formę zniszczonego mostu – kładki o kratownicy stalowej”. Ze swojej strony dodajmy, że można było pokusić się o odtworzenie mechanizm umożliwiającego podniesienie mostu, wzbogacając miasto o ciekawą atrakcję turystyczną.

Zdecydowano się jednak na budowę kładki z drzew afrykańskiego, niespecjalnie się różniącą od kładek stawianych w innych miejscowościach. Szacunkową wartość zamówienia określono na 725 tys. zł brutto. Wykonania podjęło się konsorcjum dwóch firm za 1,23 mln zł.

Swego czasu zwracaliśmy już uwagę, iż jeden z uczestników konsorcjum w roku 2009 wykonał z takiego samego drzewa kładkę nad rzeką Kamienna w Szklarskiej Porębie. Obiekt znacznie większy od kładki w Bogatyni, składający się z przęsła głównego o rozpiętości 13,5 m oraz sześciu przęseł nabrzeżnych, kosztował 1,1 mln zł (przęsła przywieziono z wytwórni w Niemczech oddalonej o ponad 1000 km). Wykonano przy tym regulację rzeki oraz oświetlenie.

Długość kładki w Szklarskiej Porębie wynosi prawie 54 m, a szerokość użytkowa 2 m. Kładka bogatyńska ma długość około 15 m, a szerokość użytkowa to 3 m (skądinąd według programu funkcjonalno – użytkowego miała ona wynosić 4,5 m, co zmieniono w specyfikacji). Nie trzeba wielkiej biegłości w matematyce, aby dostrzec, że koszt jednego metra2 powierzchni użytkowej był w przypadku Bogatyni co najmniej 2,5 razy wyższy.

Pozostaje wyrazić żal, że za raczej wygórowaną cenę gmina zafundowała sobie dość typową konstrukcję zamiast mostu nawiązującego wyraźnie do przeszłości. A czy można było pomyśleć o moście zwodzonym? W 2013 roku w Małych Swornegaciach powstał most drogowy z podnoszonym fragmentem. Długość mostu to 40 m, a szerokość 12,5 m. Koszt wyniósł 5,1 mln mln zł, z czego 4 mln zł pochodziło z unijnej dotacji. Może więc i bogatyński projekt, zapewne tańszy – gdyby taki wówczas powstał – miałby szanse na dofinansowanie?

Czytany 604 razy
  • Brak komentarzy

Skomentuj

0
warunki użytkowania.
SmartNews.Com