• Register

Developed in conjunction with Ext-Joom.com

      
      
 
22 maja wojewoda dolnośląski podał informację o przyznaniu przez MSWiA kolejnych promes na zapobieganie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych na Dolnym Śląsku.
 
 
21 maja na portalu Radia Elka ukazała się informacja „Roszczenia wobec byłego wykonawcy. Gmina wygrywa ws. Delfinka” – może ona zainteresować mieszkańców gminy Bogatynia.
 
 
Pod nazwą „Narkomania nie zna granic” gmina Bogatynia chce zorganizować w dniach 5-6 czerwca międzynarodową konferencję, której celem jest ukazanie problemu narkomanii w regionie.
 
 
„Wymagany termin wykonania robót budowlanych wraz z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie obiektu – do dnia 30 maja 2018 r.” – oczywiście chodzi o bogatyńskie kąpielisko.
 
 
21 maja zostały ogłoszone konkursy na stanowiska dyrektorów w trzech placówkach oświaty prowadzonych przez gminę Bogatynia – w jednej ze szkół oraz w dwóch przedszkolach.
 
 
14 maja portal Radia Kielce poinformował o trwającym procesie byłego burmistrza Bodzentyna, oskarżonego za zlecenie budowy wodociągu bez wymaganych pozwoleń.
 
 
17 maja portal zinfo.pl opublikował tekst „Karbonalia ostatnią deską ratunku? Horrendalne koszty imprezy”, oceniając, iż wpływ na rozmach tegorocznej edycji mają zbliżające się wybory.
 
 
W roku wyborów samorządowych wypada przypomnieć, że obiektywny ranking z 2014 roku pozwala określić gminę Bogatynia jako najgorzej zarządzaną gminę w Polsce.
 
wtorek, 24 kwiecień 2018 18:52

Przypominamy sprawę zabytkowego mostu

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Nieistniejący już dziś zabytkowy Most Króla Jana z 1869 roku został zastąpiony w roku 2011 roku tak zwaną „kładką afrykańską” – warto przypomnieć losy tej przeprawy przez Miedziankę.

Most łączący Park Preibischa z ulicą Kościuszki był pierwszym żelaznym mostem z Bogatyni. W czasach, kiedy Bogatynia nosiła nazwę Reichenau, nie robiły zrobiły mu krzywdy powodzie, a to dzięki mechanizmowi, który pozwalał podnieść przęsło w razie zagrożenia. Chociaż mechanizm nie przetrwał, most miał wartość zabytkową. Po powodzi z sierpnia 2010 roku został wyłowiony z Miedzianki, pocięty i przekazany na złom.

Według zaleceń konserwatora zabytków należało „odtworzyć historyczną formę zniszczonego mostu – kładki o kratownicy stalowej”. Ze swojej strony dodajmy, że można było pokusić się o odtworzenie mechanizm umożliwiającego podniesienie mostu, wzbogacając miasto o ciekawą atrakcję turystyczną.

Zdecydowano się jednak na budowę kładki z drzew afrykańskiego, niespecjalnie się różniącą od kładek stawianych w innych miejscowościach. Szacunkową wartość zamówienia określono na 725 tys. zł brutto. Wykonania podjęło się konsorcjum dwóch firm za 1,23 mln zł.

Swego czasu zwracaliśmy już uwagę, iż jeden z uczestników konsorcjum w roku 2009 wykonał z takiego samego drzewa kładkę nad rzeką Kamienna w Szklarskiej Porębie. Obiekt znacznie większy od kładki w Bogatyni, składający się z przęsła głównego o rozpiętości 13,5 m oraz sześciu przęseł nabrzeżnych, kosztował 1,1 mln zł (przęsła przywieziono z wytwórni w Niemczech oddalonej o ponad 1000 km). Wykonano przy tym regulację rzeki oraz oświetlenie.

Długość kładki w Szklarskiej Porębie wynosi prawie 54 m, a szerokość użytkowa 2 m. Kładka bogatyńska ma długość około 15 m, a szerokość użytkowa to 3 m (skądinąd według programu funkcjonalno – użytkowego miała ona wynosić 4,5 m, co zmieniono w specyfikacji). Nie trzeba wielkiej biegłości w matematyce, aby dostrzec, że koszt jednego metra2 powierzchni użytkowej był w przypadku Bogatyni co najmniej 2,5 razy wyższy.

Pozostaje wyrazić żal, że za raczej wygórowaną cenę gmina zafundowała sobie dość typową konstrukcję zamiast mostu nawiązującego wyraźnie do przeszłości. A czy można było pomyśleć o moście zwodzonym? W 2013 roku w Małych Swornegaciach powstał most drogowy z podnoszonym fragmentem. Długość mostu to 40 m, a szerokość 12,5 m. Koszt wyniósł 5,1 mln mln zł, z czego 4 mln zł pochodziło z unijnej dotacji. Może więc i bogatyński projekt, zapewne tańszy – gdyby taki wówczas powstał – miałby szanse na dofinansowanie?

Czytany 402 razy
Więcej w tej kategorii: « Finanse Bogatyni w ruinie
  • Brak komentarzy

Skomentuj

0
warunki użytkowania.
SmartNews.Com