• Register

Developed in conjunction with Ext-Joom.com

      
      
 
Doceniając znaczenie rolnictwa w gospodarce gminy Bogatynia, zwracamy się do burmistrza z pytaniem, dlaczego bogatyńskie dożynki będą trwać tylko dwa dni?
 
 
Ogromny deficyt, a do tego 52,5 mln zł zobowiązań plus ponad 15 mln zobowiązań SPZOZ – oto stan finansów gminy Bogatynia na dzień 30 czerwca 2018 r.
 
 
19 września na portalu bogatynia.info.pl opublikowano kolejne trzy listy kandydatów do Rady Miejskiej w Bogatyni – są też listy kandydatów do Rady Powiatu i Sejmiku Województwa.
 
 
System wynagradzania w bogatyńskim samorządzie pod rządami burmistrza Grzmielewicza trudno uznać za racjonalny, co obrazują chociażby zarobki w byłym zarządzie GPO.
 
 
Podajemy nazwiska kandydatów do Rady Miejskiej w Bogatyni z trzech komitetów wyborczych – więcej szczegółów można zobaczyć na portalu bogatynia.info.pl.
 
 
Profil FB „Bogatynia jakiej nie znacie” podał informację, że w niektórych rejonach Bogatyni, jak też w Porajowie są kupowane głosy w pakiecie radny gminy, radny powiatowy i burmistrz.
 
 
Dane Urzędu Statystycznego we Wrocławiu ukazują, że gmina Bogatynia na tle gmin powiatu zgorzeleckiego wypada fatalnie – ma najdroższą administrację i najmniej inwestuje.
 
 
Z zaskoczeniem przyjęliśmy wynik plebiscytu „Gazety Wrocławskiej” – Samorządowiec 25-lecia, Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia Andrzej Grzmielewicz znalazł się poza podium.
 
piątek, 23 marzec 2018 17:02

Finanse Bogatyni w ruinie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Dlaczego jedna z najbogatszych gmin polskich, jaką jest Bogatynia, od lat spłaca zobowiązania zaciągając kolejne zobowiązania, a obecnie sięga w tym celu po środki z emisji obligacji?

Zobowiązania Bogatyni w połowie 2017 roku z tytułu długoterminowych kredytów i pożyczek wynosiły (wraz ze zobowiązaniami wymagalnymi MZGK) około 37 mln zł. Są dwie główne przyczyny takiego stanu rzeczy – rozrzutność w wydatkach bieżących oraz nieudolnie prowadzone inwestycje. Koszty administracji biją w Bogatyni wszelkie rekordy. O niejasnych wydatkach urzędu można by pisać godzinami – niech za symbol wystarczy zakup biżuterii niewiadomego przeznaczenia w kwietniu 2014 roku. Sześć zestawów (naszyjnik i bransoletka) kosztowało łącznie 10 tys. zł. To jednak można uznać za drobiazg w porównaniu z milionami transferowanymi do spółek komunalnych.

O fatalnej kondycji tych spółek wiadomo od dawna, co szczególnie dotyczy BWiO – spółka ta wykazuje straty roczne rzędu 5 mln zł. Z kolei spółka GPO nie wykazuje tak dużych strat, za to jej działalność zmusza do postawienia wielu pytań: na przykład jak wydano w 2014 roku 3,7 mln zł na remonty cząstkowe? Wiadomo jedynie, że 700 tys. zł kosztował remont ulicy Kolejowej. Dlaczego wybudowano sortownię i kompostownię, które mogą obsłużyć co kilka gmin wielkości Bogatyni? Ile wyniesie kara za nielegalne składowanie odpadów?

Na gminnych inwestycjach od wielu lat ciąży dziwne fatum. Tu przypomnieć można choćby budowę obwodnicy – usunięcie kolizji z liniami wysokiego napięcia kosztowało gminę dodatkowo ok. 1,2 mln zł. Już podczas pierwszej kadencji burmistrza Grzmielewicza zaczęto planować rewitalizację centrum Bogatyni i zalewu. W 2008 roku powstały trzy koncepcje zagospodarowania centrum miasta, a w roku 2009 za 430 tys. zł opracowano koncepcję i dokumentację zagospodarowania zalewu. Także w 2009 roku kosztem 100 tys. zł opracowano koncepcję budowy ścieżek rowerowych. Rezultaty każdy widzi.

Powódź z 2010 roku nie stanowi żadnego wytłumaczenia dla odsuwania tych inwestycji w czasie. Po powodzi gmina otrzymała w różnych formach pomoc zewnętrzną, porównywalną z rocznym budżetem, ale sztandarowe inwestycje powstawały niezgodnie z dokumentacją i bez właściwego nadzoru. Odbudowa mostów zamiast 23 mln zł pochłonęła około 30 mln zł, a budowa osiedla przy ulicy Skłodowskiej zamiast 13 mln zł około 20 mln zł. Nigdy też należycie nie wyjaśniono, dlaczego niektóre latarnie kosztowały ponad 20 tys. zł za sztukę.

Najnowszym przyczynkiem do ruiny finansów jest konieczność zapłacenia za legalizację budowy basenu miejskiego 250 tys. zł. A o czym jeszcze nie wiemy?

Czytany 916 razy
  • Brak komentarzy

Skomentuj

0
warunki użytkowania.
SmartNews.Com