• Register

Developed in conjunction with Ext-Joom.com

      
      
 
Nieistniejący już dziś zabytkowy Most Króla Jana z 1869 został zastąpiony w roku 2011 roku tak zwaną „kładką afrykańską” – warto przypomnieć losy tej przeprawy przez Miedziankę.
 
 
Na sesji Rady Miejskiej w Bogatyni 23 kwietnia burmistrz zapowiedział podjęcie działań, które mogą doprowadzić do przejęcia bogatyńskiego Liceum Ogólnokształcącego przez gminę.
 
 
Na wniosek Prokuratury Rejonowej w Zgorzelcu sąd zdecydował o aresztowaniu na 3 miesiące sprawcy strzelaniny, która wydarzyła się 17 kwietnia w Bogatyni.
 
 
Jeden z Czytelników zwrócił naszą uwagę na zapomnianą nieco sprawę utworzenia świetlicy przy ulicy Skłodowskiej w Bogatyni – prace miały być zakończone w 2017 roku.
 
 
Dotychczasowy profil FB „Bogatynia jakiej nie znacie” funkcjonuje obecnie jako „Bogatynia jakiej nie znacie 2”, o czym informujemy w trosce o prawo obywateli do wyrażania swoich opinii.
 
 
17 kwietnia Międzyzwiązkowy Zespół Konsultacyjny PGE GiEK S.A. Oddział Kopalnia i Elektrownia Turów ogłosił stanowisko w sprawie inicjatywy Rady Miejskiej w Bogatyni.
 
 
20 kwietnia na stronie internetowej UMiG Bogatynia ukazało się zaproszenie do złożenia oferty na wykonanie aktualizacji dokumentacji budowy świetlicy wiejskiej w Bratkowie.
 
 
Według portalu zinfo.pl decyzja o nałożeniu przez Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego kary za nielegalne rozpoczęcie budowy kąpieliska uprawomocniła się 10 kwietnia.
 
poniedziałek, 12 marzec 2018 19:19

Pełno śmieci

Oceń ten artykuł
(1 Głos)

Są w Bogatyni miejsca pełne śmieci, które nie przynoszą chluby zarówno władzom miejskim, jak też mieszkańcom – czyżbyśmy powoli przyzwyczajali się do życia w brudzie?

Jednym z takich miejsc jest otoczenie parkingu przy „Biedronce” na ulicy Matejki. Inne to sąsiedztwo ścieżki rowerowej, biegnącej równolegle do ulicy Pocztowej. Brudno jest także na niektórych osiedlach, chociaż przyznać trzeba, że są i takie, gdzie nie uświadczysz ani papierka, ani butelki. Miedzianka przynosi nam wstyd od lat, niemniej nie przyjmujemy argumentacji, że nie jest ona własnością gminy. Wstyd jest nasz.

Zamiast jednak wymieniać długo takie wstydliwe miejsca, wolimy zapytać, czy bogatyńskie władze dostrzegają problem. Bo problem istnieje, o czym łatwo się przekonać spacerując po naszym mieście. I nie chodzi przecież o wysypiska ukryte gdzieś głęboko w lasach, chociaż i takie wciąż istnieją. Te śmieci po prostu widać. Chyba, że stały się już dla nas niewidoczne, skoro jest ich tak wiele.

Rzecz jasna, śmiecą mieszkańcy. Czego zabrakło? Edukacji? Poczucia, że poza mieszkaniem istnieje także nasza wspólna przestrzeń? A może czasem ktoś nie zareagował, widząc, jak opakowanie po słodyczach czy butelka ląduje na ulicy? Dobry przykład może wszak wiele zmienić. Tam, gdzie śmieci leżą, zapewne ktoś dorzuci następne. Tam, gdzie jest czysto, śmiecenie przychodzi nieco trudniej.

Ale możemy także powiedzieć brutalnie – miesięczne zarobki na stanowisku prezesa GPO sięgnęły w ostatnich latach kwoty grubo ponad 27 tysięcy złotych. A gdyby tak prezes GPO zarabiał 12 tysięcy, a w zamian zatrudniono parę osób więcej do sprzątania miasta? Herezja? Czy może jednak oczywistość?

Przy okazji apelujemy również do Straży Miejskiej, żeby nie zamykała oczu na problem śmieci. Być może zresztą strażnicy interweniują i wskazują GPO zaśmiecone miejsca. Jeśli nieskutecznie, to wypadałoby zapytać – dlaczego?

Zapewne można by pomyśleć o jakiejś akcji edukacyjnej pod hasłem „Chcemy żyć w czystym mieście”. Niemniej trochę się zreflektowaliśmy pisząc te słowa, bo wyobraziliśmy sobie, że ulotki edukacyjne mogłyby dołączyć do śmieci walających się po ulicach. Lecz może warto spróbować?

A czy radni podejmą temat? Gdyby udało się im zadbać przynajmniej o czystość w przestrzeni publicznej, moglibyśmy uznać, że ich kadencja nie była całkiem stracona. W końcu dla wielu obcokrajowców Bogatynia jest wizytówką Polski.

 

Zdjęcie przykładowe

Czytany 756 razy

Biorą udział w konwersacji

  • Widać efekty pracy nowego zarządu GPO(kolejna dojna zmiana).Brać kasę i nic nie robić.
    Ładnie mówić a sesji to każdy potrafi a efektu żadnego.
    Jak syf był tak jest nadal. Zamienił stryjek...

  • Jak to powiedział dyrektorek GPO na sesji "nie słowa a czyny nasze..." hahahahahahahahahhaa
    Chyba powinno byc na odwrót !!! Nic nie robią !!! A kase biorą !!!

  • Zafajdane chodniki, skwerki przez cholernych psiarzy. Psiarzy nie psy. Jesteście brudasami. Dlaczego was tak nazywam. Nie sprzątanie po psie jest równoznaczne jak, ty właściciel byś nafajdał. Za posiadanie psa w bloku powinna być opłata roczna jak za niesegregowane śmieci. Powyżej 20 kg dodatkowa opłata za media.

Skomentuj

0
warunki użytkowania.
SmartNews.Com