• Register

Developed in conjunction with Ext-Joom.com

      
      
 
Urząd Miasta i Gminy Bogatynia ogłosił nabór na wolne stanowisko urzędnicze – audytor wewnętrzny. Obowiązek prowadzenia audytu wewnętrznego istnieje już od kilkunastu lat.
 
 
Na 20 grudnia zwołana została sesja Rady Miejskiej w Bogatyni. Tym razem – w przeciwieństwie do dwóch poprzednich sesji – będzie to sesja zwyczajna, a rozpocznie się o godz. 9.00.
 
 
W związku z pytaniami na temat pracy Urzędu Miasta i Gminy Bogatynia, które docierają do naszej redakcji, podajemy kilka informacji dotyczących bieżącego funkcjonowania samorządu.
 
 
Nowe władze gminy Bogatynia zastały pustki w kasie, dlatego też 10 grudnia ogłoszono zamówienie publiczne na udzielenie kredytu, który pozwoli pokryć najpilniejsze wydatki.
 
 
7 grudnia burmistrz Bogatyni wydał zarządzenie w sprawie przeprowadzenia kontroli realizacji inwestycji pod nazwą „Budowa otwartego kąpieliska w Bogatyni”.
 
 
14 grudnia w Szkole Podstawowej nr 1 odbędzie się ostatnie w tym roku spotkanie miłośników gier planszowych PLANSZOMANIA, zorganizowane przez stowarzyszenie KLANZA.
 
 
W piątek 14 grudnia stowarzyszenie KLANZA organizuje w Szkole Podstawowej nr 1 Rodzinny Piknik Świąteczny – pełną informację o zaproszeniu publikujemy poniżej.
 
 
Na sesji Rady Miejskiej w Bogatyni 6 grudnia p. Zbigniew Szatkowski jako przewodniczący Komisji Rewizyjnej zawnioskował o rozszerzenie planu kontroli na rok 2018.
 
środa, 14 luty 2018 17:03

Raz jeszcze o cenie wody w Bogatyni

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Podczas sesji Rady Miejskiej 6 lutego, na której podjęto uchwałę o dopłatach do ceny wody płaconej przez gospodarstwa domowe, po raz kolejny padły słowa, iż cena ta jest obniżana.

Przypomnijmy, że faktyczna cena wody dla gospodarstw domowych wynosi obecnie 17,24 zł brutto za metr3. Dopłata z budżetu gminy powoduje, iż mieszkańcy płacą 13,42 zł. Uchwałą Rady Miejskiej z 6 lutego zdecydowano, że w dalszym ciągu mieszkańcy będą płacić identyczną kwotę.

Decyzja taka ma aspekt socjalny i nie zamierzamy jej podważać, tym bardziej, że dopłaty ratują nieco budżety domowe przed skutkami drożyzny. Jest bowiem rzeczą oczywistą, iż bogatynianie nawet po uwzględnieniu dopłaty płacą za słodką wodę słoną cenę.

Niemniej mówienie o „obniżaniu” ceny wody dopłatami jest raczej dziwnym eufemizmem. Przecież dopłaty z budżetu gminy tylko w bieżącym roku uszczuplą naszą gminną kasę o 2,5 mln zł (a w niektórych latach bywało więcej). A budżet gminy nie bierze się z powietrza, lecz między innymi z podatków płaconych przez mieszkańców. Tak czy owak więc to my sami pokrywamy faktyczną cenę wody, czyli 17,42 zł.

Słowa należy ważyć starannie – jeśli sklep obniży cenę jakiegoś towaru, to przecież nie wyciąga nam reszty poprzedniej ceny z drugiej kieszeni. Czemu więc ma służyć wspomniany eufemizm? Dalecy jesteśmy od myśli, że chodzi o zrobienie mieszkańcom wody z mózgu – skłonni jesteśmy sądzić, iż mówienie o obniżaniu ceny wody wiąże się z czymś innym.

Jak już pisaliśmy, 7 grudnia 2017 r. Rada Miejska – na wniosek BWiO – podjęła uchwałę o utrzymaniu dotychczasowych taryf w okresie od 1 kwietnia 2018 r. do 31 marca 2019 r. Inaczej mówiąc zgodzono się, iż cena wody dla gospodarstw domowych będzie wynosić 17,42 zł (dla pozostałych odbiorców jest ona jeszcze wyższa i wynosi 18,57 zł).

Uchwałę podjęto „pod presją czasu”, gdyż od 1 stycznia 2018 r. zaczął działać regulator na wzór Urzędu Regulacji Energetyki. Jego zadaniem jest dopilnowanie, aby przedsiębiorstwa wodno - kanalizacyjne nie zawyżały taryf, a więc ma bronić mieszkańców przed nieuzasadnionymi kosztami. Regulator ma ceny kontrolować

i sprawdzać, czy obliczenia kosztów są rzetelne.

Czytany 763 razy
  • Brak komentarzy

Skomentuj

0
warunki użytkowania.
SmartNews.Com