• Register

Developed in conjunction with Ext-Joom.com

      
      
 
Nieistniejący już dziś zabytkowy Most Króla Jana z 1869 został zastąpiony w roku 2011 roku tak zwaną „kładką afrykańską” – warto przypomnieć losy tej przeprawy przez Miedziankę.
 
 
Na sesji Rady Miejskiej w Bogatyni 23 kwietnia burmistrz zapowiedział podjęcie działań, które mogą doprowadzić do przejęcia bogatyńskiego Liceum Ogólnokształcącego przez gminę.
 
 
Na wniosek Prokuratury Rejonowej w Zgorzelcu sąd zdecydował o aresztowaniu na 3 miesiące sprawcy strzelaniny, która wydarzyła się 17 kwietnia w Bogatyni.
 
 
Jeden z Czytelników zwrócił naszą uwagę na zapomnianą nieco sprawę utworzenia świetlicy przy ulicy Skłodowskiej w Bogatyni – prace miały być zakończone w 2017 roku.
 
 
Dotychczasowy profil FB „Bogatynia jakiej nie znacie” funkcjonuje obecnie jako „Bogatynia jakiej nie znacie 2”, o czym informujemy w trosce o prawo obywateli do wyrażania swoich opinii.
 
 
17 kwietnia Międzyzwiązkowy Zespół Konsultacyjny PGE GiEK S.A. Oddział Kopalnia i Elektrownia Turów ogłosił stanowisko w sprawie inicjatywy Rady Miejskiej w Bogatyni.
 
 
20 kwietnia na stronie internetowej UMiG Bogatynia ukazało się zaproszenie do złożenia oferty na wykonanie aktualizacji dokumentacji budowy świetlicy wiejskiej w Bratkowie.
 
 
Według portalu zinfo.pl decyzja o nałożeniu przez Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego kary za nielegalne rozpoczęcie budowy kąpieliska uprawomocniła się 10 kwietnia.
 
środa, 14 luty 2018 17:03

Raz jeszcze o cenie wody w Bogatyni

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Podczas sesji Rady Miejskiej 6 lutego, na której podjęto uchwałę o dopłatach do ceny wody płaconej przez gospodarstwa domowe, po raz kolejny padły słowa, iż cena ta jest obniżana.

Przypomnijmy, że faktyczna cena wody dla gospodarstw domowych wynosi obecnie 17,24 zł brutto za metr3. Dopłata z budżetu gminy powoduje, iż mieszkańcy płacą 13,42 zł. Uchwałą Rady Miejskiej z 6 lutego zdecydowano, że w dalszym ciągu mieszkańcy będą płacić identyczną kwotę.

Decyzja taka ma aspekt socjalny i nie zamierzamy jej podważać, tym bardziej, że dopłaty ratują nieco budżety domowe przed skutkami drożyzny. Jest bowiem rzeczą oczywistą, iż bogatynianie nawet po uwzględnieniu dopłaty płacą za słodką wodę słoną cenę.

Niemniej mówienie o „obniżaniu” ceny wody dopłatami jest raczej dziwnym eufemizmem. Przecież dopłaty z budżetu gminy tylko w bieżącym roku uszczuplą naszą gminną kasę o 2,5 mln zł (a w niektórych latach bywało więcej). A budżet gminy nie bierze się z powietrza, lecz między innymi z podatków płaconych przez mieszkańców. Tak czy owak więc to my sami pokrywamy faktyczną cenę wody, czyli 17,42 zł.

Słowa należy ważyć starannie – jeśli sklep obniży cenę jakiegoś towaru, to przecież nie wyciąga nam reszty poprzedniej ceny z drugiej kieszeni. Czemu więc ma służyć wspomniany eufemizm? Dalecy jesteśmy od myśli, że chodzi o zrobienie mieszkańcom wody z mózgu – skłonni jesteśmy sądzić, iż mówienie o obniżaniu ceny wody wiąże się z czymś innym.

Jak już pisaliśmy, 7 grudnia 2017 r. Rada Miejska – na wniosek BWiO – podjęła uchwałę o utrzymaniu dotychczasowych taryf w okresie od 1 kwietnia 2018 r. do 31 marca 2019 r. Inaczej mówiąc zgodzono się, iż cena wody dla gospodarstw domowych będzie wynosić 17,42 zł (dla pozostałych odbiorców jest ona jeszcze wyższa i wynosi 18,57 zł).

Uchwałę podjęto „pod presją czasu”, gdyż od 1 stycznia 2018 r. zaczął działać regulator na wzór Urzędu Regulacji Energetyki. Jego zadaniem jest dopilnowanie, aby przedsiębiorstwa wodno - kanalizacyjne nie zawyżały taryf, a więc ma bronić mieszkańców przed nieuzasadnionymi kosztami. Regulator ma ceny kontrolować

i sprawdzać, czy obliczenia kosztów są rzetelne.

Czytany 500 razy
  • Brak komentarzy

Skomentuj

0
warunki użytkowania.
SmartNews.Com