• Register

Developed in conjunction with Ext-Joom.com

      
      
 
Na 26 marca na godz. 11.00 zwołano sesję Rady Miejskiej w Bogatyni – radni zajmą się między innymi kwestią wyodrębnienia w budżecie gminy funduszu sołeckiego.
 
 
18 marca zostały przeprowadzone wybory do Rady Osiedla nr 1 – w pierwszym terminie nie odbyły się z uwagi na zbyt niską frekwencję. Tym samym wybrano wszystkie osiem rad osiedli.
 
 
13 marca odbyło się zebranie mieszkańców, na którym wybrano Radę Osiedla nr 5. Wybrano już siedem rad – ostatnie wybory (Rady Osiedla nr 1) przewidziano na 18 marca.
 
 
Jedna z uchwał podjętych na sesji Rady Miejskiej w Bogatyni 7 marca dotyczyła ustalenia składu Rady Społecznej Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej.
 
 
Już wkrótce, bo 19 marca, miłośnicy gier z naszej gminy będą mogli się wziąć udział w kolejnej Planszomanii – z dokładniejszymi informacjami można się zapoznać poniżej.
 
 
Telewizja Bogatynia opublikowała materiał dotyczący informacji o zamknięciu biura bezpłatnych porad dla mieszkańców gminy Bogatynia, zatrudnionych w Czechach i w Niemczech.
 
 
11 marca przeprowadzono zebrania mieszkańców osiedla nr 3 i nr 7, których celem było przeprowadzenie wyborów do rad osiedli – wybory w osiedlu nr 1 odbędą się 18 marca o 16.30.
 
 
Gminne Przedsiębiorstwo Oczyszczania 8 marca zamieściło na stronie UMiG Bogatynia zaproszenie do udziału we wiosennych porządkach – poniżej treść apelu i nasz komentarz.
 
środa, 14 luty 2018 17:03

Raz jeszcze o cenie wody w Bogatyni

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Podczas sesji Rady Miejskiej 6 lutego, na której podjęto uchwałę o dopłatach do ceny wody płaconej przez gospodarstwa domowe, po raz kolejny padły słowa, iż cena ta jest obniżana.

Przypomnijmy, że faktyczna cena wody dla gospodarstw domowych wynosi obecnie 17,24 zł brutto za metr3. Dopłata z budżetu gminy powoduje, iż mieszkańcy płacą 13,42 zł. Uchwałą Rady Miejskiej z 6 lutego zdecydowano, że w dalszym ciągu mieszkańcy będą płacić identyczną kwotę.

Decyzja taka ma aspekt socjalny i nie zamierzamy jej podważać, tym bardziej, że dopłaty ratują nieco budżety domowe przed skutkami drożyzny. Jest bowiem rzeczą oczywistą, iż bogatynianie nawet po uwzględnieniu dopłaty płacą za słodką wodę słoną cenę.

Niemniej mówienie o „obniżaniu” ceny wody dopłatami jest raczej dziwnym eufemizmem. Przecież dopłaty z budżetu gminy tylko w bieżącym roku uszczuplą naszą gminną kasę o 2,5 mln zł (a w niektórych latach bywało więcej). A budżet gminy nie bierze się z powietrza, lecz między innymi z podatków płaconych przez mieszkańców. Tak czy owak więc to my sami pokrywamy faktyczną cenę wody, czyli 17,42 zł.

Słowa należy ważyć starannie – jeśli sklep obniży cenę jakiegoś towaru, to przecież nie wyciąga nam reszty poprzedniej ceny z drugiej kieszeni. Czemu więc ma służyć wspomniany eufemizm? Dalecy jesteśmy od myśli, że chodzi o zrobienie mieszkańcom wody z mózgu – skłonni jesteśmy sądzić, iż mówienie o obniżaniu ceny wody wiąże się z czymś innym.

Jak już pisaliśmy, 7 grudnia 2017 r. Rada Miejska – na wniosek BWiO – podjęła uchwałę o utrzymaniu dotychczasowych taryf w okresie od 1 kwietnia 2018 r. do 31 marca 2019 r. Inaczej mówiąc zgodzono się, iż cena wody dla gospodarstw domowych będzie wynosić 17,42 zł (dla pozostałych odbiorców jest ona jeszcze wyższa i wynosi 18,57 zł).

Uchwałę podjęto „pod presją czasu”, gdyż od 1 stycznia 2018 r. zaczął działać regulator na wzór Urzędu Regulacji Energetyki. Jego zadaniem jest dopilnowanie, aby przedsiębiorstwa wodno - kanalizacyjne nie zawyżały taryf, a więc ma bronić mieszkańców przed nieuzasadnionymi kosztami. Regulator ma ceny kontrolować

i sprawdzać, czy obliczenia kosztów są rzetelne.

Czytany 921 razy
  • Brak komentarzy

Skomentuj

0
warunki użytkowania.
SmartNews.Com