• Register

Developed in conjunction with Ext-Joom.com

      
      
 
Nieistniejący już dziś zabytkowy Most Króla Jana z 1869 został zastąpiony w roku 2011 roku tak zwaną „kładką afrykańską” – warto przypomnieć losy tej przeprawy przez Miedziankę.
 
 
Na sesji Rady Miejskiej w Bogatyni 23 kwietnia burmistrz zapowiedział podjęcie działań, które mogą doprowadzić do przejęcia bogatyńskiego Liceum Ogólnokształcącego przez gminę.
 
 
Na wniosek Prokuratury Rejonowej w Zgorzelcu sąd zdecydował o aresztowaniu na 3 miesiące sprawcy strzelaniny, która wydarzyła się 17 kwietnia w Bogatyni.
 
 
Jeden z Czytelników zwrócił naszą uwagę na zapomnianą nieco sprawę utworzenia świetlicy przy ulicy Skłodowskiej w Bogatyni – prace miały być zakończone w 2017 roku.
 
 
Dotychczasowy profil FB „Bogatynia jakiej nie znacie” funkcjonuje obecnie jako „Bogatynia jakiej nie znacie 2”, o czym informujemy w trosce o prawo obywateli do wyrażania swoich opinii.
 
 
17 kwietnia Międzyzwiązkowy Zespół Konsultacyjny PGE GiEK S.A. Oddział Kopalnia i Elektrownia Turów ogłosił stanowisko w sprawie inicjatywy Rady Miejskiej w Bogatyni.
 
 
20 kwietnia na stronie internetowej UMiG Bogatynia ukazało się zaproszenie do złożenia oferty na wykonanie aktualizacji dokumentacji budowy świetlicy wiejskiej w Bratkowie.
 
 
Według portalu zinfo.pl decyzja o nałożeniu przez Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego kary za nielegalne rozpoczęcie budowy kąpieliska uprawomocniła się 10 kwietnia.
 
sobota, 02 grudzień 2017 18:49

Oszustwa wyborcze w Bogatyni

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Pojawiający się w debacie publicznej temat rzekomych fałszerstw podczas wyborów samorządowych w 2014 roku skłonił nas do przypomnienia pewnych zdarzeń w gminie Bogatynia.

W ferworze oskarżeń o fałszerstwa, które ponoć miałyby być dokonywane przez komisje wyborcze różnych szczebli, zapomina się, iż prawdziwym problemem bywa kupowanie głosów. Jak chociażby w Bogatyni.

Przykładowo: portal zgorzelec.naszemiasto.pl informował 11 grudnia 2014 r., że w naszej gminie za głos płacono od 50 do 200 zł: „W proceder zamieszanych może być nawet kilkadziesiąt osób. (…) Prokuratura Rejonowa w Zgorzelcu przedstawiła zarzuty 10 osobom. Spośród nich osiem przyznało się do winy. Wiadomo, że jedna z tych osób porozumiała się już z prokuraturą w kwestii wyroku, co umożliwia polskie prawo.” Jak wynika z informacji podanych przez prokuraturę, w takim przypadku oskarżona osoba mogła liczyć na karę pozbawienia wolności w zawieszeniu oraz grzywnę.

Według cytowanego wyżej portalu, sprawa była rozwojowa i wielowątkowa, a śledczy starali się dotrzeć do osoby, która stała za organizacją wyborczej korupcji. Jednak – chociaż można podejrzewać, iż ujawnione przypadki handlu głosami stanowiły wierzchołek góry lodowej – śledczy okazali się bezradni.

Portal Nowin Jeleniogórskich 8 lipca 2015 r. podał: „Prokuratura Rejonowa w Zgorzelcu zatwierdziła decyzję o umorzeniu postępowania związanego z nieuprawnionym udostępnieniem danych osobowych w Urzędzie Miasta i Gminy w Bogatyni. (…) Przy jednym z mieszkańców gminy policja ujawniła w listopadzie 2014 roku listy wyborcze zawierające dane osobowe osób uprawnionych do głosowania. W stosunku do osób zamieszanych w „kupowanie” głosów wyborczych prowadzone były odrębne postępowania. Natomiast postępowanie w sprawie udostępnienia w bliżej nieokreślonym czasie w Urzędzie Miasta i Gminy w Bogatyni danych osobowych, osobom do tego nieuprawnionym (tj. o czyn z art. 51 ust.1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych), właśnie zamknięto. Postępowanie umorzono z powodu nie wykrycia sprawcy bądź sprawców.”

Według ówczesnej opinii zgorzeleckiej policji „proceder był dobrze zorganizowany. Osoby, które brały pieniądze za swój oddany głos, były werbowane na terenie miasta, nakłaniane do tego czynu i przywożone samochodami.” Czy społeczność naszej gminy stanie na wysokości zadania i nie dopuści, aby w przyszłym roku wybory wyglądały podobnie? I czy uczciwych wyborców wesprze policja?

Czytany 1128 razy

Biorą udział w konwersacji

  • To jakieś żarty. Teraz to byle głąb będzie kupował głosy bo to się mu opłaci. Ostatnie wybory pokazały ile niemot dostało się do rady.

  • Jeżeli zmienią ordynację z jednomandatowej na większościową, to będzie trzeba wydać więcej na głosy.

  • Gość (Sprawiedliwy)

    Zgłoś

    Ile głosów można kupić 100, 500, może 1000. Kupowanie głosów opłaci się wówczas gdy frekwencja wyborcza będzie niska a podział głosów rozłożony w miarę równomiernie i wówczas kupno od 100-300 głosów daje szansę na wygraną bo skórka jest warta wyprawki. Jeżeli frekwencja będzie wysoka to zapewniam, że oszuści nie zyskają na kupowaniu głosów bo ich sukces będzie bardzo wątpliwy i może być Pyrrusowym zwycięstwem. Jeżeli do urn pójdzie 18000-20000 osób to od kogo kombinatorzy będą kupować głosy i jaką będą mieli pewność, iż zakupione głosy wystarczy na wygraną przecież wówczas 100 kupionych głosów może być za mało a 1000 kto wie ale przy tysiącu trzeba mieć pokaźną szkatułkę z pieniędzmi. Z rachunku prawdopodobieństwa wynika, że przy frekwencji wyborczej rzędu 70-90% wszystkich uprawnionych, szanse na zasiadanie w radzie za przyczyną kupionych głosów bardzo znacząco spadają i są bliskie zeru.

  • W dobie powszechnie dostępnego sprzętu do wideo rejestracji i dźwięku tylko głupiec będzie ryzykować. Czego się bać?Tworzenia wyniku na szczeblach wyżej niż komisja wyborcza na pipidowce.

  • W najlepiej zarządzanej gminie chce zarejestrować się do chirurga Zarawskiego bo podobno przyjmuje na Wyczółkowskiego!!!!! inni też Kucharski, Madejek--- pytam dlaczego takie bzdury sa na bogatynia.pl!!!!!!!!!!! Pani Dyrektor proszę się tym zająć!!!!!

Skomentuj

0
warunki użytkowania.
SmartNews.Com