• Register

Developed in conjunction with Ext-Joom.com

      
      
 
Nieistniejący już dziś zabytkowy Most Króla Jana z 1869 został zastąpiony w roku 2011 roku tak zwaną „kładką afrykańską” – warto przypomnieć losy tej przeprawy przez Miedziankę.
 
 
Na sesji Rady Miejskiej w Bogatyni 23 kwietnia burmistrz zapowiedział podjęcie działań, które mogą doprowadzić do przejęcia bogatyńskiego Liceum Ogólnokształcącego przez gminę.
 
 
Na wniosek Prokuratury Rejonowej w Zgorzelcu sąd zdecydował o aresztowaniu na 3 miesiące sprawcy strzelaniny, która wydarzyła się 17 kwietnia w Bogatyni.
 
 
Jeden z Czytelników zwrócił naszą uwagę na zapomnianą nieco sprawę utworzenia świetlicy przy ulicy Skłodowskiej w Bogatyni – prace miały być zakończone w 2017 roku.
 
 
Dotychczasowy profil FB „Bogatynia jakiej nie znacie” funkcjonuje obecnie jako „Bogatynia jakiej nie znacie 2”, o czym informujemy w trosce o prawo obywateli do wyrażania swoich opinii.
 
 
17 kwietnia Międzyzwiązkowy Zespół Konsultacyjny PGE GiEK S.A. Oddział Kopalnia i Elektrownia Turów ogłosił stanowisko w sprawie inicjatywy Rady Miejskiej w Bogatyni.
 
 
20 kwietnia na stronie internetowej UMiG Bogatynia ukazało się zaproszenie do złożenia oferty na wykonanie aktualizacji dokumentacji budowy świetlicy wiejskiej w Bratkowie.
 
 
Według portalu zinfo.pl decyzja o nałożeniu przez Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego kary za nielegalne rozpoczęcie budowy kąpieliska uprawomocniła się 10 kwietnia.
 
środa, 31 styczeń 2018 19:33

Projekt zmian w referendum lokalnym

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Klub poselski Kukiz'15 zapowiedział projekty ustaw, które mają za zadanie zmienić warunki przeprowadzania referendów lokalnych.

Najważniejszą zmianą ma być zniesienie progu referendalnego, który gwarantuje ważność i wynosi obecnie 30% uprawnionych do głosowania. Mieszkańcy, którzy są niezadowoleni z lokalnych włodarzy, według projektu mieliby 6 miesięcy, a nie – jak obecnie – 60 dni na zebranie podpisów pod referendum. Liczba mężów zaufania zostałaby zwiększona do trzech, a prace komisji wyborczej można by dokumentować za pomocą kamer i aparatów fotograficznych.

Wiceszefowa klubu Kukiz'15, Agnieszka Ścigaj, przekonywała, że „referendum lokalne, to jest najbardziej demokratyczne narzędzie kontroli społecznej, skutecznie niszczone przez partie polityczne, a jego ranga spadła do poziomu minimum”. Podkreśliła, że referendum to „narzędzie, które ma szansę zaktywizować społeczności lokalne, wprowadzić kontrolę społeczną i dać możliwość kontrolowania lokalnej polityki”.

Obecnie wymóg wysokiej frekwencji sprawia, że praktycznie niemożliwe jest odwołanie wójta, burmistrza czy prezydenta. Trzymamy kciuki za zmianami w prawie.

Czytany 396 razy

Biorą udział w konwersacji

Skomentuj

0
warunki użytkowania.
SmartNews.Com