• Register

Developed in conjunction with Ext-Joom.com

      
      
 
Na 26 marca na godz. 11.00 zwołano sesję Rady Miejskiej w Bogatyni – radni zajmą się między innymi kwestią wyodrębnienia w budżecie gminy funduszu sołeckiego.
 
 
18 marca zostały przeprowadzone wybory do Rady Osiedla nr 1 – w pierwszym terminie nie odbyły się z uwagi na zbyt niską frekwencję. Tym samym wybrano wszystkie osiem rad osiedli.
 
 
13 marca odbyło się zebranie mieszkańców, na którym wybrano Radę Osiedla nr 5. Wybrano już siedem rad – ostatnie wybory (Rady Osiedla nr 1) przewidziano na 18 marca.
 
 
Jedna z uchwał podjętych na sesji Rady Miejskiej w Bogatyni 7 marca dotyczyła ustalenia składu Rady Społecznej Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej.
 
 
Już wkrótce, bo 19 marca, miłośnicy gier z naszej gminy będą mogli się wziąć udział w kolejnej Planszomanii – z dokładniejszymi informacjami można się zapoznać poniżej.
 
 
Telewizja Bogatynia opublikowała materiał dotyczący informacji o zamknięciu biura bezpłatnych porad dla mieszkańców gminy Bogatynia, zatrudnionych w Czechach i w Niemczech.
 
 
11 marca przeprowadzono zebrania mieszkańców osiedla nr 3 i nr 7, których celem było przeprowadzenie wyborów do rad osiedli – wybory w osiedlu nr 1 odbędą się 18 marca o 16.30.
 
 
Gminne Przedsiębiorstwo Oczyszczania 8 marca zamieściło na stronie UMiG Bogatynia zaproszenie do udziału we wiosennych porządkach – poniżej treść apelu i nasz komentarz.
 
środa, 31 styczeń 2018 19:33

Projekt zmian w referendum lokalnym

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Klub poselski Kukiz'15 zapowiedział projekty ustaw, które mają za zadanie zmienić warunki przeprowadzania referendów lokalnych.

Najważniejszą zmianą ma być zniesienie progu referendalnego, który gwarantuje ważność i wynosi obecnie 30% uprawnionych do głosowania. Mieszkańcy, którzy są niezadowoleni z lokalnych włodarzy, według projektu mieliby 6 miesięcy, a nie – jak obecnie – 60 dni na zebranie podpisów pod referendum. Liczba mężów zaufania zostałaby zwiększona do trzech, a prace komisji wyborczej można by dokumentować za pomocą kamer i aparatów fotograficznych.

Wiceszefowa klubu Kukiz'15, Agnieszka Ścigaj, przekonywała, że „referendum lokalne, to jest najbardziej demokratyczne narzędzie kontroli społecznej, skutecznie niszczone przez partie polityczne, a jego ranga spadła do poziomu minimum”. Podkreśliła, że referendum to „narzędzie, które ma szansę zaktywizować społeczności lokalne, wprowadzić kontrolę społeczną i dać możliwość kontrolowania lokalnej polityki”.

Obecnie wymóg wysokiej frekwencji sprawia, że praktycznie niemożliwe jest odwołanie wójta, burmistrza czy prezydenta. Trzymamy kciuki za zmianami w prawie.

Czytany 1118 razy

Biorą udział w konwersacji

Skomentuj

0
warunki użytkowania.
SmartNews.Com