• Register

Developed in conjunction with Ext-Joom.com

      
      
 
Urząd Miasta i Gminy Bogatynia ogłosił nabór na wolne stanowisko urzędnicze – audytor wewnętrzny. Obowiązek prowadzenia audytu wewnętrznego istnieje już od kilkunastu lat.
 
 
Na 20 grudnia zwołana została sesja Rady Miejskiej w Bogatyni. Tym razem – w przeciwieństwie do dwóch poprzednich sesji – będzie to sesja zwyczajna, a rozpocznie się o godz. 9.00.
 
 
W związku z pytaniami na temat pracy Urzędu Miasta i Gminy Bogatynia, które docierają do naszej redakcji, podajemy kilka informacji dotyczących bieżącego funkcjonowania samorządu.
 
 
Nowe władze gminy Bogatynia zastały pustki w kasie, dlatego też 10 grudnia ogłoszono zamówienie publiczne na udzielenie kredytu, który pozwoli pokryć najpilniejsze wydatki.
 
 
7 grudnia burmistrz Bogatyni wydał zarządzenie w sprawie przeprowadzenia kontroli realizacji inwestycji pod nazwą „Budowa otwartego kąpieliska w Bogatyni”.
 
 
14 grudnia w Szkole Podstawowej nr 1 odbędzie się ostatnie w tym roku spotkanie miłośników gier planszowych PLANSZOMANIA, zorganizowane przez stowarzyszenie KLANZA.
 
 
W piątek 14 grudnia stowarzyszenie KLANZA organizuje w Szkole Podstawowej nr 1 Rodzinny Piknik Świąteczny – pełną informację o zaproszeniu publikujemy poniżej.
 
 
Na sesji Rady Miejskiej w Bogatyni 6 grudnia p. Zbigniew Szatkowski jako przewodniczący Komisji Rewizyjnej zawnioskował o rozszerzenie planu kontroli na rok 2018.
 
sobota, 11 listopad 2017 20:17

Jednomandatowe okręgi mogą nie przetrwać

Oceń ten artykuł
(1 Głos)

10 listopada 2017 r. klub PiS przedstawił propozycje zmian w ordynacji wyborczej do lokalnych samorządów, składając w Sejmie projekt ustawy zmieniającej Kodeks wyborczy.

Przedstawione propozycje zakładają likwidację jednomandatowych okręgów wyborczych (JOW-ów), dwukadencyjność na stanowiskach burmistrzów i prezydentów miast oraz odstąpienie od głosowania korespondencyjnego.

W Polsce w jednomandatowych okręgach wyborczych od 2011 roku wybierani są senatorzy, a od 2014 radni w gminach niebędących miastem na prawach powiatu (m.in. w gminie Bogatynia). Według ekspertów oceniających skutki wprowadzenia JOW-ów w gminach, wyraźnie na tym skorzystały komitety wyborcze burmistrzów – jest znacznie więcej gmin, w których komitet burmistrza ma większość bezwzględną w radzie. Wzmocnieniu uległ „system prezydencki” w gminach, co może osłabiać funkcje kontrolne rad.

Eksperci podkreślają także zjawisko „głosów straconych”. Gdy decyduje wyłącznie liczba głosów pozyskanych przez kandydatów z poszczególnych okręgów, głosy oddane na inne komitety wyborcze przestają mieć znaczenie.

Co do dwukadencyjności panuje zgoda, iż jest to wystarczający czas na dokonanie zakładanych w programach wyborczych zmian. Nie bez powodu mawia się czasem, że pierwsza kadencja to inwestycje, druga koterie, a trzecia jest tylko patologią. Jeśli zmiany zostałyby wprowadzone, pierwsza kadencja liczyłaby się od 2018 roku.

Biorąc pod uwagę fakt, że burmistrzowie czy prezydenci – dzięki wymaganemu progowi frekwencyjnemu w referendach ich odwołujących – są praktycznie nieusuwalni, w niektórych przypadkach może to być dobra zmiana.

Czytany 946 razy
  • Brak komentarzy

Skomentuj

0
warunki użytkowania.
SmartNews.Com