• Register

Developed in conjunction with Ext-Joom.com

      
      
 
12 lipca portal zinfo.pl opublikował informację o zebraniu bogatyńskiego koła Prawa i Sprawiedliwości, poświęconym przygotowaniom do samorządowych wyborów.
 
 
11 lipca na portalu zinfo.pl ukazał się tekst „Cała prawda o Karbonaliach?” – portal skontaktował się z p. Jerzym Stachyrą, jak też z właścicielem agencji artystycznej Pianoforte.
 
 
10 lipca ukazało się zawiadomienie o unieważnieniu postępowania o udzielenie zamówienia na zadanie pod nazwą Rewitalizacja Centrum Bogatyni – etap 1 Budynek „Dworzec Historyczny”.
 
 
Zamieszczone zdjęcie wykonano w sobotę 7 lipca na ulicy Styki w Bogatyni. Niektóre śmieci zalegają tam od paru tygodni i zaczynają powoli wrastać w ziemię.
 
 
Reagując na krytyczne słowa burmistrza Grzmielewicza pod swoim adresem były wiceburmistrz Jerzy Stachyra wypowiedział się na profilu FB „Bogatynia jakiej nie znacie”.
 
 
Zwiezienie do Bogatyni kilkudziesięciu tysięcy ton odpadów spowodowało poważne zagrożenie dla środowiska – czy burmistrz Grzmielewicz jest temu współwinny?
 
 
5 lipca ukazała się informacja z otwarcia ofert w postępowaniu przetargowym na zadanie pod nazwą „Odbudowa ulicy Wiosennej w Bogatyni – Etap I – kanalizacja sanitarna”
 
 
6 lipca na antenie ArtRadia burmistrz podtrzymał stwierdzenie, że Karbonalia 2018 kosztowały gminę około 320 tys. zł – naszą uwagę bardziej przykuła jednak inna informacja.
 
sobota, 11 listopad 2017 20:17

Jednomandatowe okręgi mogą nie przetrwać

Oceń ten artykuł
(1 Głos)

10 listopada 2017 r. klub PiS przedstawił propozycje zmian w ordynacji wyborczej do lokalnych samorządów, składając w Sejmie projekt ustawy zmieniającej Kodeks wyborczy.

Przedstawione propozycje zakładają likwidację jednomandatowych okręgów wyborczych (JOW-ów), dwukadencyjność na stanowiskach burmistrzów i prezydentów miast oraz odstąpienie od głosowania korespondencyjnego.

W Polsce w jednomandatowych okręgach wyborczych od 2011 roku wybierani są senatorzy, a od 2014 radni w gminach niebędących miastem na prawach powiatu (m.in. w gminie Bogatynia). Według ekspertów oceniających skutki wprowadzenia JOW-ów w gminach, wyraźnie na tym skorzystały komitety wyborcze burmistrzów – jest znacznie więcej gmin, w których komitet burmistrza ma większość bezwzględną w radzie. Wzmocnieniu uległ „system prezydencki” w gminach, co może osłabiać funkcje kontrolne rad.

Eksperci podkreślają także zjawisko „głosów straconych”. Gdy decyduje wyłącznie liczba głosów pozyskanych przez kandydatów z poszczególnych okręgów, głosy oddane na inne komitety wyborcze przestają mieć znaczenie.

Co do dwukadencyjności panuje zgoda, iż jest to wystarczający czas na dokonanie zakładanych w programach wyborczych zmian. Nie bez powodu mawia się czasem, że pierwsza kadencja to inwestycje, druga koterie, a trzecia jest tylko patologią. Jeśli zmiany zostałyby wprowadzone, pierwsza kadencja liczyłaby się od 2018 roku.

Biorąc pod uwagę fakt, że burmistrzowie czy prezydenci – dzięki wymaganemu progowi frekwencyjnemu w referendach ich odwołujących – są praktycznie nieusuwalni, w niektórych przypadkach może to być dobra zmiana.

Czytany 819 razy
  • Brak komentarzy

Skomentuj

0
warunki użytkowania.
SmartNews.Com