• Register

Developed in conjunction with Ext-Joom.com

      
      
 
Doceniając znaczenie rolnictwa w gospodarce gminy Bogatynia, zwracamy się do burmistrza z pytaniem, dlaczego bogatyńskie dożynki będą trwać tylko dwa dni?
 
 
Ogromny deficyt, a do tego 52,5 mln zł zobowiązań plus ponad 15 mln zobowiązań SPZOZ – oto stan finansów gminy Bogatynia na dzień 30 czerwca 2018 r.
 
 
19 września na portalu bogatynia.info.pl opublikowano kolejne trzy listy kandydatów do Rady Miejskiej w Bogatyni – są też listy kandydatów do Rady Powiatu i Sejmiku Województwa.
 
 
System wynagradzania w bogatyńskim samorządzie pod rządami burmistrza Grzmielewicza trudno uznać za racjonalny, co obrazują chociażby zarobki w byłym zarządzie GPO.
 
 
Podajemy nazwiska kandydatów do Rady Miejskiej w Bogatyni z trzech komitetów wyborczych – więcej szczegółów można zobaczyć na portalu bogatynia.info.pl.
 
 
Profil FB „Bogatynia jakiej nie znacie” podał informację, że w niektórych rejonach Bogatyni, jak też w Porajowie są kupowane głosy w pakiecie radny gminy, radny powiatowy i burmistrz.
 
 
Dane Urzędu Statystycznego we Wrocławiu ukazują, że gmina Bogatynia na tle gmin powiatu zgorzeleckiego wypada fatalnie – ma najdroższą administrację i najmniej inwestuje.
 
 
Z zaskoczeniem przyjęliśmy wynik plebiscytu „Gazety Wrocławskiej” – Samorządowiec 25-lecia, Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia Andrzej Grzmielewicz znalazł się poza podium.
 
sobota, 11 listopad 2017 20:17

Jednomandatowe okręgi mogą nie przetrwać

Oceń ten artykuł
(1 Głos)

10 listopada 2017 r. klub PiS przedstawił propozycje zmian w ordynacji wyborczej do lokalnych samorządów, składając w Sejmie projekt ustawy zmieniającej Kodeks wyborczy.

Przedstawione propozycje zakładają likwidację jednomandatowych okręgów wyborczych (JOW-ów), dwukadencyjność na stanowiskach burmistrzów i prezydentów miast oraz odstąpienie od głosowania korespondencyjnego.

W Polsce w jednomandatowych okręgach wyborczych od 2011 roku wybierani są senatorzy, a od 2014 radni w gminach niebędących miastem na prawach powiatu (m.in. w gminie Bogatynia). Według ekspertów oceniających skutki wprowadzenia JOW-ów w gminach, wyraźnie na tym skorzystały komitety wyborcze burmistrzów – jest znacznie więcej gmin, w których komitet burmistrza ma większość bezwzględną w radzie. Wzmocnieniu uległ „system prezydencki” w gminach, co może osłabiać funkcje kontrolne rad.

Eksperci podkreślają także zjawisko „głosów straconych”. Gdy decyduje wyłącznie liczba głosów pozyskanych przez kandydatów z poszczególnych okręgów, głosy oddane na inne komitety wyborcze przestają mieć znaczenie.

Co do dwukadencyjności panuje zgoda, iż jest to wystarczający czas na dokonanie zakładanych w programach wyborczych zmian. Nie bez powodu mawia się czasem, że pierwsza kadencja to inwestycje, druga koterie, a trzecia jest tylko patologią. Jeśli zmiany zostałyby wprowadzone, pierwsza kadencja liczyłaby się od 2018 roku.

Biorąc pod uwagę fakt, że burmistrzowie czy prezydenci – dzięki wymaganemu progowi frekwencyjnemu w referendach ich odwołujących – są praktycznie nieusuwalni, w niektórych przypadkach może to być dobra zmiana.

Czytany 882 razy
  • Brak komentarzy

Skomentuj

0
warunki użytkowania.
SmartNews.Com