• Register

Developed in conjunction with Ext-Joom.com

      
      
 
Nieistniejący już dziś zabytkowy Most Króla Jana z 1869 został zastąpiony w roku 2011 roku tak zwaną „kładką afrykańską” – warto przypomnieć losy tej przeprawy przez Miedziankę.
 
 
Na sesji Rady Miejskiej w Bogatyni 23 kwietnia burmistrz zapowiedział podjęcie działań, które mogą doprowadzić do przejęcia bogatyńskiego Liceum Ogólnokształcącego przez gminę.
 
 
Na wniosek Prokuratury Rejonowej w Zgorzelcu sąd zdecydował o aresztowaniu na 3 miesiące sprawcy strzelaniny, która wydarzyła się 17 kwietnia w Bogatyni.
 
 
Jeden z Czytelników zwrócił naszą uwagę na zapomnianą nieco sprawę utworzenia świetlicy przy ulicy Skłodowskiej w Bogatyni – prace miały być zakończone w 2017 roku.
 
 
Dotychczasowy profil FB „Bogatynia jakiej nie znacie” funkcjonuje obecnie jako „Bogatynia jakiej nie znacie 2”, o czym informujemy w trosce o prawo obywateli do wyrażania swoich opinii.
 
 
17 kwietnia Międzyzwiązkowy Zespół Konsultacyjny PGE GiEK S.A. Oddział Kopalnia i Elektrownia Turów ogłosił stanowisko w sprawie inicjatywy Rady Miejskiej w Bogatyni.
 
 
20 kwietnia na stronie internetowej UMiG Bogatynia ukazało się zaproszenie do złożenia oferty na wykonanie aktualizacji dokumentacji budowy świetlicy wiejskiej w Bratkowie.
 
 
Według portalu zinfo.pl decyzja o nałożeniu przez Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego kary za nielegalne rozpoczęcie budowy kąpieliska uprawomocniła się 10 kwietnia.
 
czwartek, 16 marzec 2017 16:15

W kwestii Karbonaliów

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Portal bogatynia.info.pl tekstem „Czy będą w tym roku Karbonalia?” wywołał temat, który od lat budził żywe zainteresowanie, jak też różne emocje mieszkańców gminy Bogatynia.

Zdaniem portalu, nic nie wskazuje na to, aby impreza odbyła się w bieżącym roku – w tegorocznym budżecie nie przewidziano na ten cel pieniędzy. Portal przypomina, że Karbonalia odbyły się pięć razy – w latach 2008, 2009, 2010, 2014 i 2016. W roku 2015 przeprowadzono wśród mieszkańców ankietę w sprawie organizacji kolejnej edycji Bogatyńskich Dni Węgla i Energii. Jak podano, 72% ankietowanych opowiedziało się za przeprowadzeniem imprezy.

Ze swojej strony przypominamy parę spraw, o których już swego czasu pisaliśmy. Warto pamiętać, iż na organizacji Karbonaliów zarabiała wynajęta przez gminę agencja, zarabiały występujące gwiazdy, zarabiali wreszcie właściciele wesołego miasteczka i najemcy domków wystawienniczych. Nie zarabiała gmina, chociaż umożliwiała prowadzenie działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia komunalnego (ulicy, parku czy terenu należącego do OSiR).

Przetargi na wszystkie dotychczasowe Karbonalia wygrała agencja artystyczna PIANOFORTE z Żagania. W 2008 roku zwycięska oferta warta była 396 tys. zł, w 2009 rok 419 tys. zł, w latach 2010 i 2014 – 480 tys. zł, a w roku ubiegłym 479 tys. zł. Zaznaczyć należy, że w roku 2008 dodatkowym kosztem była osobna umowa z Dodą za 77,5 tys. zł, natomiast w roku 2009 dodatkowy koszt stanowiła umowa na koncert zespołów FEEL i SAMI za 120 tys. zł.

To nie są wszystkie koszty związane z organizacją Karbonaliów, gdyż część z nich bezpośrednio obciążała gminę – chodzi głównie o dostarczenie energii elektrycznej oraz organizację niektórych działań towarzyszących. Nieznaczny wpływ na obniżenie kosztów miał sponsoring, przy czym zdarzało się, iż wśród sponsorów były spółki komunalne, de facto obciążając gminę.

Porównanie kosztów Karbonaliów z kosztami imprez o podobnym charakterze, zorganizowanych w innych miejscowościach, wypada zdecydowanie niekorzystnie dla naszej gminy. Co godne uwagi, imprezy w Bogatyni były uderzająco podobne do niektórych edycji żagańskiego Jarmarku Św. Michała. Jarmarki w Żaganiu w latach 2007 i 2009 również były trzydniowe, z występami gwiazd każdego dnia, wesołym miasteczkiem i straganami. W roku 2007 przetarg na realizację imprezy wygrała Agencja PIANOFORTE za 189,5 tys. zł brutto. Dwa lata później organizację Jarmarku Św. Michała powierzono firmie z Warszawy za niespełna 160 tys. zł brutto.

Czytany 1838 razy
  • Brak komentarzy

Skomentuj

0
warunki użytkowania.
SmartNews.Com