• Register

Developed in conjunction with Ext-Joom.com

      
      
 
Burmistrz informując, że na oświatę Bogatynia przeznacza połowę budżetu, choć w rzeczywistości przeznacza jedną czwartą, podważył wiarygodność swojego wyborczego przesłania.
 
 
Jerzy Stachyra na profilu FB swojego komitetu ostrzegł pracowników obsługi i administracji w oświacie, aby nie ufali obietnicom w sprawie podwyżek, które mieliby otrzymać.
 
 
W książeczce, która trafiła do bogatyńskich domów, burmistrz informuje, iż gmina przeznacza na oświatę 50% budżetu. To gruba pomyłka – trudno rządzić gminą nie znając wydatków.
 
 
Powyższe zdjęcie zostało wykonane 18 października na rogu ulic Styki i Zamoyskiego w Bogatyni – 100 metrów od siedziby Straży Miejskiej i blisko domu, gdzie mieszka burmistrz.
 
 
Już się martwiliśmy, że przed wyborami urząd nie zdąży wydać kolorowej książeczki z bajeczkami – ale jest. Trafiła wreszcie do skrzynek pocztowych, żeby nie powiedzieć pod strzechy.
 
 
Władze samorządowe mają mnóstwo sposobów, które pozwalają wpływać na opinię publiczną. Z tego powodu mieszkańcy nie zawsze wiedzą, w jakim stanie jest faktycznie gmina.
 
 
Oceniając dwunastoletnią epokę rządów obecnego burmistrza nie zaszkodzi mieć na uwadze, że poprzednie władze Bogatyni miały na koncie całkiem sporo osiągnięć.
 
 
Nieco obraźliwie i lekceważąco wobec innych kandydatów zabrzmiały słowa obecnego burmistrza, który na antenie ArtRadia określił kampanię wyborczą jako „ściemę”.
 
czwartek, 16 marzec 2017 16:15

W kwestii Karbonaliów

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Portal bogatynia.info.pl tekstem „Czy będą w tym roku Karbonalia?” wywołał temat, który od lat budził żywe zainteresowanie, jak też różne emocje mieszkańców gminy Bogatynia.

Zdaniem portalu, nic nie wskazuje na to, aby impreza odbyła się w bieżącym roku – w tegorocznym budżecie nie przewidziano na ten cel pieniędzy. Portal przypomina, że Karbonalia odbyły się pięć razy – w latach 2008, 2009, 2010, 2014 i 2016. W roku 2015 przeprowadzono wśród mieszkańców ankietę w sprawie organizacji kolejnej edycji Bogatyńskich Dni Węgla i Energii. Jak podano, 72% ankietowanych opowiedziało się za przeprowadzeniem imprezy.

Ze swojej strony przypominamy parę spraw, o których już swego czasu pisaliśmy. Warto pamiętać, iż na organizacji Karbonaliów zarabiała wynajęta przez gminę agencja, zarabiały występujące gwiazdy, zarabiali wreszcie właściciele wesołego miasteczka i najemcy domków wystawienniczych. Nie zarabiała gmina, chociaż umożliwiała prowadzenie działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia komunalnego (ulicy, parku czy terenu należącego do OSiR).

Przetargi na wszystkie dotychczasowe Karbonalia wygrała agencja artystyczna PIANOFORTE z Żagania. W 2008 roku zwycięska oferta warta była 396 tys. zł, w 2009 rok 419 tys. zł, w latach 2010 i 2014 – 480 tys. zł, a w roku ubiegłym 479 tys. zł. Zaznaczyć należy, że w roku 2008 dodatkowym kosztem była osobna umowa z Dodą za 77,5 tys. zł, natomiast w roku 2009 dodatkowy koszt stanowiła umowa na koncert zespołów FEEL i SAMI za 120 tys. zł.

To nie są wszystkie koszty związane z organizacją Karbonaliów, gdyż część z nich bezpośrednio obciążała gminę – chodzi głównie o dostarczenie energii elektrycznej oraz organizację niektórych działań towarzyszących. Nieznaczny wpływ na obniżenie kosztów miał sponsoring, przy czym zdarzało się, iż wśród sponsorów były spółki komunalne, de facto obciążając gminę.

Porównanie kosztów Karbonaliów z kosztami imprez o podobnym charakterze, zorganizowanych w innych miejscowościach, wypada zdecydowanie niekorzystnie dla naszej gminy. Co godne uwagi, imprezy w Bogatyni były uderzająco podobne do niektórych edycji żagańskiego Jarmarku Św. Michała. Jarmarki w Żaganiu w latach 2007 i 2009 również były trzydniowe, z występami gwiazd każdego dnia, wesołym miasteczkiem i straganami. W roku 2007 przetarg na realizację imprezy wygrała Agencja PIANOFORTE za 189,5 tys. zł brutto. Dwa lata później organizację Jarmarku Św. Michała powierzono firmie z Warszawy za niespełna 160 tys. zł brutto.

Czytany 1981 razy
  • Brak komentarzy

Skomentuj

0
warunki użytkowania.
SmartNews.Com