• Register

Developed in conjunction with Ext-Joom.com

      
      
 
12 lipca portal zinfo.pl opublikował informację o zebraniu bogatyńskiego koła Prawa i Sprawiedliwości, poświęconym przygotowaniom do samorządowych wyborów.
 
 
11 lipca na portalu zinfo.pl ukazał się tekst „Cała prawda o Karbonaliach?” – portal skontaktował się z p. Jerzym Stachyrą, jak też z właścicielem agencji artystycznej Pianoforte.
 
 
10 lipca ukazało się zawiadomienie o unieważnieniu postępowania o udzielenie zamówienia na zadanie pod nazwą Rewitalizacja Centrum Bogatyni – etap 1 Budynek „Dworzec Historyczny”.
 
 
Zamieszczone zdjęcie wykonano w sobotę 7 lipca na ulicy Styki w Bogatyni. Niektóre śmieci zalegają tam od paru tygodni i zaczynają powoli wrastać w ziemię.
 
 
Reagując na krytyczne słowa burmistrza Grzmielewicza pod swoim adresem były wiceburmistrz Jerzy Stachyra wypowiedział się na profilu FB „Bogatynia jakiej nie znacie”.
 
 
Zwiezienie do Bogatyni kilkudziesięciu tysięcy ton odpadów spowodowało poważne zagrożenie dla środowiska – czy burmistrz Grzmielewicz jest temu współwinny?
 
 
5 lipca ukazała się informacja z otwarcia ofert w postępowaniu przetargowym na zadanie pod nazwą „Odbudowa ulicy Wiosennej w Bogatyni – Etap I – kanalizacja sanitarna”
 
 
6 lipca na antenie ArtRadia burmistrz podtrzymał stwierdzenie, że Karbonalia 2018 kosztowały gminę około 320 tys. zł – naszą uwagę bardziej przykuła jednak inna informacja.
 
czwartek, 16 marzec 2017 16:15

W kwestii Karbonaliów

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Portal bogatynia.info.pl tekstem „Czy będą w tym roku Karbonalia?” wywołał temat, który od lat budził żywe zainteresowanie, jak też różne emocje mieszkańców gminy Bogatynia.

Zdaniem portalu, nic nie wskazuje na to, aby impreza odbyła się w bieżącym roku – w tegorocznym budżecie nie przewidziano na ten cel pieniędzy. Portal przypomina, że Karbonalia odbyły się pięć razy – w latach 2008, 2009, 2010, 2014 i 2016. W roku 2015 przeprowadzono wśród mieszkańców ankietę w sprawie organizacji kolejnej edycji Bogatyńskich Dni Węgla i Energii. Jak podano, 72% ankietowanych opowiedziało się za przeprowadzeniem imprezy.

Ze swojej strony przypominamy parę spraw, o których już swego czasu pisaliśmy. Warto pamiętać, iż na organizacji Karbonaliów zarabiała wynajęta przez gminę agencja, zarabiały występujące gwiazdy, zarabiali wreszcie właściciele wesołego miasteczka i najemcy domków wystawienniczych. Nie zarabiała gmina, chociaż umożliwiała prowadzenie działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia komunalnego (ulicy, parku czy terenu należącego do OSiR).

Przetargi na wszystkie dotychczasowe Karbonalia wygrała agencja artystyczna PIANOFORTE z Żagania. W 2008 roku zwycięska oferta warta była 396 tys. zł, w 2009 rok 419 tys. zł, w latach 2010 i 2014 – 480 tys. zł, a w roku ubiegłym 479 tys. zł. Zaznaczyć należy, że w roku 2008 dodatkowym kosztem była osobna umowa z Dodą za 77,5 tys. zł, natomiast w roku 2009 dodatkowy koszt stanowiła umowa na koncert zespołów FEEL i SAMI za 120 tys. zł.

To nie są wszystkie koszty związane z organizacją Karbonaliów, gdyż część z nich bezpośrednio obciążała gminę – chodzi głównie o dostarczenie energii elektrycznej oraz organizację niektórych działań towarzyszących. Nieznaczny wpływ na obniżenie kosztów miał sponsoring, przy czym zdarzało się, iż wśród sponsorów były spółki komunalne, de facto obciążając gminę.

Porównanie kosztów Karbonaliów z kosztami imprez o podobnym charakterze, zorganizowanych w innych miejscowościach, wypada zdecydowanie niekorzystnie dla naszej gminy. Co godne uwagi, imprezy w Bogatyni były uderzająco podobne do niektórych edycji żagańskiego Jarmarku Św. Michała. Jarmarki w Żaganiu w latach 2007 i 2009 również były trzydniowe, z występami gwiazd każdego dnia, wesołym miasteczkiem i straganami. W roku 2007 przetarg na realizację imprezy wygrała Agencja PIANOFORTE za 189,5 tys. zł brutto. Dwa lata później organizację Jarmarku Św. Michała powierzono firmie z Warszawy za niespełna 160 tys. zł brutto.

Czytany 1926 razy
  • Brak komentarzy

Skomentuj

0
warunki użytkowania.
SmartNews.Com