• Register

Developed in conjunction with Ext-Joom.com

      
      
 
Powołana została nowa Rada Nadzorcza Gminnego Przedsiębiorstwa Oczyszczania Sp. z o.o. w Bogatyni – w składzie rady znalazł się m.in. były prezes spółki.
 
 
Podczas sesji Rady Miejskiej w Bogatyni, która odbyła się 12 czerwca, radni ponownie odrzucili gminny program przeciwdziałania narkomanii na rok 2019 – poniżej wyniki głosowania.
 
 
13 czerwca opublikowane zostały zarządzenia burmistrza Bogatyni o powierzeniu stanowisk dyrektorów w trzech szkołach gminnych oraz w dwóch przedszkolach.
 
 
Podczas sesji nadzwyczajnej 12 czerwca radni zajęli się ponownie projektami uchwał w sprawie programów przeciwdziałania alkoholizmowi i narkomanii, które odrzucono 5 czerwca.
 
 
Po zmianie składów Rad Nadzorczych w PEC S.A. oraz w GZMK Sp. z o.o. przyszedł czas na kolejną spółkę komunalną – Bogatyńskie Wodociągi i Oczyszczalnię S.A.
 
 
Na 12 czerwca na godz. 15.30 zwołano nadzwyczajną sesję Rady Miejskiej w Bogatyni – radni zajmą się odrzuconymi programami i projektem uchwały o obywatelskiej inicjatywie uchwałodawczej.
 
 
Z uwagi na zainteresowanie, jakie spowodował nasz tekst „Radni odrzucili dwa programy”, jak też docierające do redakcji pytania, publikujemy informację o tym, kto jak głosował.
 
 
Wybrano ofertę na „Wykonanie projektu geotechnicznego wraz z dokumentacją badań podłoża i oceną przydatności do wbudowania gruntów” znajdujących się na terenie basenu w Bogatyni.
 
niedziela, 16 wrzesień 2018 20:21

Bogatynia gminą najdrożej zarządzaną

Oceń ten artykuł
(1 Głos)

Dane Urzędu Statystycznego we Wrocławiu ukazują, że gmina Bogatynia na tle gmin powiatu zgorzeleckiego wypada fatalnie – ma najdroższą administrację i najmniej inwestuje.

Według danych za rok 2016 gmina Bogatynia miała najwyższe wydatki na jednego mieszkańca – w końcu jest jedną z najbogatszych gmin w Polsce. Zgorzelec (gmina miejska) wydawał dwukrotnie mniej, podobnie jak Pieńsk. Gminy Zawidów, Sulików i Węgliniec wydawały na mieszkańca od 55 do 60% kwoty wydawanej w Bogatyni, a w gminie wiejskiej Zgorzelec ok. 75%.

Czy bogactwo gminy Bogatynia uzasadnia ogromne koszty administracji? W przeliczeniu na jednego mieszkańca administracja gminy miejskiej Zgorzelec kosztuje dwuipółkrotnie mniej. Dwukrotnie tańsza jest administracja w Pieńsku Węglińcu i Zawidowie, prawie dwukrotnie tańsza w Sulikowie, natomiast w gminie wiejskiej Zgorzelec jest tańsza o jedną czwartą (dane za rok 2014).

Wydawać by się mogło, że mając ogromny budżet gmina Bogatynia powinna najwięcej inwestować. Tak jednak nie jest – w roku 2016 Bogatynia przeznaczyła na inwestycje zaledwie 4,1% wydatków (sic!). Proporcjonalnie więcej wydano nawet w gminie miejskiej Zgorzelec, bo 4,3%. To jednak nic w porównaniu z pozostałymi gminami – Sulików na inwestycje przeznaczył 5,3% wydatków, Pieńsk 9%, Zawidów i Węgliniec po 15,5%, a gmina wiejska Zgorzelec 16%.

Co jest rzeczą godną podkreślenia, w 2016 roku koszty administracji w gminie Bogatynia wyniosły 11,6% wydatków budżetu. Oznacza to, iż na inwestycje wydano kwotę niemal trzykrotnie mniejszą.

Można też spojrzeć na rzecz z innej strony. Otóż najpoważniejszym wydatkiem w bogatyńskim budżecie są koszty oświaty. Na utrzymanie wszystkich przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów w roku 2016 wydano 24,2% budżetu – utrzymanie administracji stanowiło zatem prawie połowę tej kwoty. A przecież do tego należy doliczyć koszty zarządzania spółkami komunalnymi.

Bogatynia marnuje swój potencjał w wyjątkowy sposób. Pozostałe gminy powiatu zgorzeleckiego na oświatę wydają większy procent budżetu – w gminie miejskiej Zgorzelec nawet 34%, a w Zawidowie aż 37,4%. Dlaczego więc Bogatynia, której na inne wydatki pozostaje znacznie więcej pieniędzy, tak mało inwestuje? Co się właściwie z naszymi wspólnymi pieniędzmi dzieje?

To tylko dwa z wielu pytań, które mieszkańców gminy Bogatynia powinny zastanowić przed wyborami samorządowymi.

Czytany 646 razy

Biorą udział w konwersacji

Skomentuj

0
warunki użytkowania.
SmartNews.Com