• Register

Developed in conjunction with Ext-Joom.com

      
      
 
Sprawa nieprawidłowości dotyczących gospodarki odpadami w naszej gminie odbija się coraz szerszym echem – pojawiły się komentarze polityków PO i posłanki Marzeny Machałek z PiS.
 
 
Na oficjalnej stronie UMiG Bogatynia podano kolejne wyniki wyborów w sołectwach – 20 lutego sołtysów i rady sołeckie wybierali mieszkańcy Działoszyna i Krzewiny.
 
 
20 lutego nastąpiła zmiana na stanowisku dyrektora PGE GiEK S.A. Oddział KWB Turów – p. Leszka Sondaja (dyrektora od stycznia 2017 roku) zastąpił p. Sławomir Wochna.
 
 
20 lutego w mediach lokalnych i regionalnych opublikowano apel CBŚP do wszystkich osób, które mają informacje na temat nieprawidłowości w bogatyńskim samorządzie.
 
 
Urząd Miasta i Gminy Bogatynia podał informację o wyniku zakończenia trzech procedur naborów na wolne stanowisko urzędnicze – chodzi o stanowiska naczelników wydziałów.
 
 
19 lutego burmistrz Bogatyni wydał zarządzenie dotyczące przeprowadzenia wyborów rad osiedlowych – poniżej podajemy harmonogram zebrań mieszkańców.
 
 
Na stronie UMiG Bogatynia podano kolejne wyniki wyborów w sołectwach – 18 lutego głosowali mieszkańcy Opolna-Zdroju i Jasnej Góry, a 19 lutego Wyszkowa-Wolanowa i Lutogniewic.
 
 
15 lutego mieszkańcy kolejnych dwóch sołectw – Kopaczowa i Sieniawki – dokonali wyboru sołtysów oraz rad sołeckich. Poniżej przedstawiamy wyniki wyborów.
 
niedziela, 16 wrzesień 2018 20:21

Bogatynia gminą najdrożej zarządzaną

Oceń ten artykuł
(1 Głos)

Dane Urzędu Statystycznego we Wrocławiu ukazują, że gmina Bogatynia na tle gmin powiatu zgorzeleckiego wypada fatalnie – ma najdroższą administrację i najmniej inwestuje.

Według danych za rok 2016 gmina Bogatynia miała najwyższe wydatki na jednego mieszkańca – w końcu jest jedną z najbogatszych gmin w Polsce. Zgorzelec (gmina miejska) wydawał dwukrotnie mniej, podobnie jak Pieńsk. Gminy Zawidów, Sulików i Węgliniec wydawały na mieszkańca od 55 do 60% kwoty wydawanej w Bogatyni, a w gminie wiejskiej Zgorzelec ok. 75%.

Czy bogactwo gminy Bogatynia uzasadnia ogromne koszty administracji? W przeliczeniu na jednego mieszkańca administracja gminy miejskiej Zgorzelec kosztuje dwuipółkrotnie mniej. Dwukrotnie tańsza jest administracja w Pieńsku Węglińcu i Zawidowie, prawie dwukrotnie tańsza w Sulikowie, natomiast w gminie wiejskiej Zgorzelec jest tańsza o jedną czwartą (dane za rok 2014).

Wydawać by się mogło, że mając ogromny budżet gmina Bogatynia powinna najwięcej inwestować. Tak jednak nie jest – w roku 2016 Bogatynia przeznaczyła na inwestycje zaledwie 4,1% wydatków (sic!). Proporcjonalnie więcej wydano nawet w gminie miejskiej Zgorzelec, bo 4,3%. To jednak nic w porównaniu z pozostałymi gminami – Sulików na inwestycje przeznaczył 5,3% wydatków, Pieńsk 9%, Zawidów i Węgliniec po 15,5%, a gmina wiejska Zgorzelec 16%.

Co jest rzeczą godną podkreślenia, w 2016 roku koszty administracji w gminie Bogatynia wyniosły 11,6% wydatków budżetu. Oznacza to, iż na inwestycje wydano kwotę niemal trzykrotnie mniejszą.

Można też spojrzeć na rzecz z innej strony. Otóż najpoważniejszym wydatkiem w bogatyńskim budżecie są koszty oświaty. Na utrzymanie wszystkich przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów w roku 2016 wydano 24,2% budżetu – utrzymanie administracji stanowiło zatem prawie połowę tej kwoty. A przecież do tego należy doliczyć koszty zarządzania spółkami komunalnymi.

Bogatynia marnuje swój potencjał w wyjątkowy sposób. Pozostałe gminy powiatu zgorzeleckiego na oświatę wydają większy procent budżetu – w gminie miejskiej Zgorzelec nawet 34%, a w Zawidowie aż 37,4%. Dlaczego więc Bogatynia, której na inne wydatki pozostaje znacznie więcej pieniędzy, tak mało inwestuje? Co się właściwie z naszymi wspólnymi pieniędzmi dzieje?

To tylko dwa z wielu pytań, które mieszkańców gminy Bogatynia powinny zastanowić przed wyborami samorządowymi.

Czytany 542 razy

Biorą udział w konwersacji

Skomentuj

0
warunki użytkowania.
SmartNews.Com