• Register

Developed in conjunction with Ext-Joom.com

      
      
 
Urząd Miasta i Gminy Bogatynia ogłosił nabór na wolne stanowisko urzędnicze – audytor wewnętrzny. Obowiązek prowadzenia audytu wewnętrznego istnieje już od kilkunastu lat.
 
 
Na 20 grudnia zwołana została sesja Rady Miejskiej w Bogatyni. Tym razem – w przeciwieństwie do dwóch poprzednich sesji – będzie to sesja zwyczajna, a rozpocznie się o godz. 9.00.
 
 
W związku z pytaniami na temat pracy Urzędu Miasta i Gminy Bogatynia, które docierają do naszej redakcji, podajemy kilka informacji dotyczących bieżącego funkcjonowania samorządu.
 
 
Nowe władze gminy Bogatynia zastały pustki w kasie, dlatego też 10 grudnia ogłoszono zamówienie publiczne na udzielenie kredytu, który pozwoli pokryć najpilniejsze wydatki.
 
 
7 grudnia burmistrz Bogatyni wydał zarządzenie w sprawie przeprowadzenia kontroli realizacji inwestycji pod nazwą „Budowa otwartego kąpieliska w Bogatyni”.
 
 
14 grudnia w Szkole Podstawowej nr 1 odbędzie się ostatnie w tym roku spotkanie miłośników gier planszowych PLANSZOMANIA, zorganizowane przez stowarzyszenie KLANZA.
 
 
W piątek 14 grudnia stowarzyszenie KLANZA organizuje w Szkole Podstawowej nr 1 Rodzinny Piknik Świąteczny – pełną informację o zaproszeniu publikujemy poniżej.
 
 
Na sesji Rady Miejskiej w Bogatyni 6 grudnia p. Zbigniew Szatkowski jako przewodniczący Komisji Rewizyjnej zawnioskował o rozszerzenie planu kontroli na rok 2018.
 
niedziela, 16 wrzesień 2018 20:21

Bogatynia gminą najdrożej zarządzaną

Oceń ten artykuł
(1 Głos)

Dane Urzędu Statystycznego we Wrocławiu ukazują, że gmina Bogatynia na tle gmin powiatu zgorzeleckiego wypada fatalnie – ma najdroższą administrację i najmniej inwestuje.

Według danych za rok 2016 gmina Bogatynia miała najwyższe wydatki na jednego mieszkańca – w końcu jest jedną z najbogatszych gmin w Polsce. Zgorzelec (gmina miejska) wydawał dwukrotnie mniej, podobnie jak Pieńsk. Gminy Zawidów, Sulików i Węgliniec wydawały na mieszkańca od 55 do 60% kwoty wydawanej w Bogatyni, a w gminie wiejskiej Zgorzelec ok. 75%.

Czy bogactwo gminy Bogatynia uzasadnia ogromne koszty administracji? W przeliczeniu na jednego mieszkańca administracja gminy miejskiej Zgorzelec kosztuje dwuipółkrotnie mniej. Dwukrotnie tańsza jest administracja w Pieńsku Węglińcu i Zawidowie, prawie dwukrotnie tańsza w Sulikowie, natomiast w gminie wiejskiej Zgorzelec jest tańsza o jedną czwartą (dane za rok 2014).

Wydawać by się mogło, że mając ogromny budżet gmina Bogatynia powinna najwięcej inwestować. Tak jednak nie jest – w roku 2016 Bogatynia przeznaczyła na inwestycje zaledwie 4,1% wydatków (sic!). Proporcjonalnie więcej wydano nawet w gminie miejskiej Zgorzelec, bo 4,3%. To jednak nic w porównaniu z pozostałymi gminami – Sulików na inwestycje przeznaczył 5,3% wydatków, Pieńsk 9%, Zawidów i Węgliniec po 15,5%, a gmina wiejska Zgorzelec 16%.

Co jest rzeczą godną podkreślenia, w 2016 roku koszty administracji w gminie Bogatynia wyniosły 11,6% wydatków budżetu. Oznacza to, iż na inwestycje wydano kwotę niemal trzykrotnie mniejszą.

Można też spojrzeć na rzecz z innej strony. Otóż najpoważniejszym wydatkiem w bogatyńskim budżecie są koszty oświaty. Na utrzymanie wszystkich przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów w roku 2016 wydano 24,2% budżetu – utrzymanie administracji stanowiło zatem prawie połowę tej kwoty. A przecież do tego należy doliczyć koszty zarządzania spółkami komunalnymi.

Bogatynia marnuje swój potencjał w wyjątkowy sposób. Pozostałe gminy powiatu zgorzeleckiego na oświatę wydają większy procent budżetu – w gminie miejskiej Zgorzelec nawet 34%, a w Zawidowie aż 37,4%. Dlaczego więc Bogatynia, której na inne wydatki pozostaje znacznie więcej pieniędzy, tak mało inwestuje? Co się właściwie z naszymi wspólnymi pieniędzmi dzieje?

To tylko dwa z wielu pytań, które mieszkańców gminy Bogatynia powinny zastanowić przed wyborami samorządowymi.

Czytany 453 razy

Biorą udział w konwersacji

Skomentuj

0
warunki użytkowania.
SmartNews.Com