• Register

Developed in conjunction with Ext-Joom.com

      
      
 
22 maja wojewoda dolnośląski podał informację o przyznaniu przez MSWiA kolejnych promes na zapobieganie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych na Dolnym Śląsku.
 
 
21 maja na portalu Radia Elka ukazała się informacja „Roszczenia wobec byłego wykonawcy. Gmina wygrywa ws. Delfinka” – może ona zainteresować mieszkańców gminy Bogatynia.
 
 
Pod nazwą „Narkomania nie zna granic” gmina Bogatynia chce zorganizować w dniach 5-6 czerwca międzynarodową konferencję, której celem jest ukazanie problemu narkomanii w regionie.
 
 
„Wymagany termin wykonania robót budowlanych wraz z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie obiektu – do dnia 30 maja 2018 r.” – oczywiście chodzi o bogatyńskie kąpielisko.
 
 
21 maja zostały ogłoszone konkursy na stanowiska dyrektorów w trzech placówkach oświaty prowadzonych przez gminę Bogatynia – w jednej ze szkół oraz w dwóch przedszkolach.
 
 
14 maja portal Radia Kielce poinformował o trwającym procesie byłego burmistrza Bodzentyna, oskarżonego za zlecenie budowy wodociągu bez wymaganych pozwoleń.
 
 
17 maja portal zinfo.pl opublikował tekst „Karbonalia ostatnią deską ratunku? Horrendalne koszty imprezy”, oceniając, iż wpływ na rozmach tegorocznej edycji mają zbliżające się wybory.
 
 
W roku wyborów samorządowych wypada przypomnieć, że obiektywny ranking z 2014 roku pozwala określić gminę Bogatynia jako najgorzej zarządzaną gminę w Polsce.
 
czwartek, 10 maj 2018 19:09

Wątpliwości w sprawie mostu

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opinia biegłego sądowego wystawiona w sprawie pewnego powództwa przeciw gminie zmusza do zapytania, czy odbudowa mostu nr 16 na ulicy Kościuszki nie powinna zostać wykonana inaczej.

Dla porządku przypomnijmy, iż umowa z wykonawcą odbudowy 11 mostów, zawarta w 2010 roku, została zerwana. Z przeprowadzonej jesienią 2012 roku inwentaryzacji wynikało, że wszystkie mosty odbudowano niezgodnie z prawem budowlanym i z dokumentacją projektową. Poza tym nie wykonano umocnień koryta rzeki w chroniących przyczółki obiektów przed podmywaniem.

W 2013 roku dokończenia robót podjęła się bogatyńska firma za 2,2 mln zł. Prace miały zostać wykonane w ciągu 6 miesięcy, jednak nie wszystko poszło zgodnie z planem. Most na ulicy Turowskiej przebudowywano jeszcze w 2014 roku, natomiast największym problemem okazał się most na ulicy Kościuszki – pod koniec 2015 roku gmina ogłosiła osobny przetarg na dokończenie tego obiektu (na marginesie zauważmy, iż Najwyższa Izba Kontroli w wystąpieniu z 9 lipca 2013 r. uznała, że mosty zaczęto użytkować nielegalnie).

Według przywołanej wcześniej inwentaryzacji z 2012 roku rzędne mostu na ulicy Kościuszki okazały się inne niż w projekcie – różnica wynosiła ponad pół metra. Inne nieprawidłowości to m.in. źle wyprofilowane pochylenia na dojściach i dojazdach do obiektu. Z kolei w dokumentacji projektowej przebudowy mostu z października 2015 roku podano, iż „most jest użytkowany warunkowo, pomimo braku niektórych elementów wyposażenia czy też niewłaściwego wpasowania w układ drogowy dojazdów do mostu.”

Ogłoszony pod koniec 2015 roku przetarg na wykonanie prac niezbędnych do zakończenia odbudowy największego z 11 mostów wygrała firma oferująca realizację zadania za 285 tys. zł. Czy jednak wykonano wszystko, co niezbędne, aby zapewnić użytkownikom bezpieczeństwo?

Wspomniany wyżej biegły sądowy w styczniu 2017 roku przeprowadził wizję lokalną mostu. W wydanej opinii stwierdził: „Jest faktem, że przedmiotowy most jest zlokalizowany w skomplikowanym układzie komunikacyjnym, co potwierdza biegły po wykonanej wizji lokalnej, jednakże wykonanie robót w postaci odbudowy samego obiektu mostowego, bez dojazdów i tym samym pozostawienie pierwotnego układu komunikacyjnego, w szczególności geometrii dojazdów, stwarza realne zagrożenie dla użytkowników drogi.”

Jak uznał biegły, należało rozważyć różne warianty przebudowy układu komunikacyjnego, zwłaszcza że nie chodziło o remont, lecz o odbudowę mostu.

Czytany 595 razy

Biorą udział w konwersacji

  • Mamy do czynienia z ewidentną fuszerką i świadomym działaniem urzędu na i stworzenie zagrożenia dla użytkowników pojazdów mechanicznych. Kto tym razem o niczym nie wiedział? Kto nadzorował? Kto zdecydował o dopuszczeniu mostu do ruchu? Kto odpowie za ten inwestycyjny bubel? Czy jest ktoś , kto czuje choć odrobinę odpowiedzialności? Burmistrz? Radni? Zbliża się termin sesji absolutoryjnej, a Oni jakby nic szykują się do rządzenia na kolejną kadencję. Skandal!

Skomentuj

0
warunki użytkowania.
SmartNews.Com