• Register

Developed in conjunction with Ext-Joom.com

      
      
 
Burmistrz informując, że na oświatę Bogatynia przeznacza połowę budżetu, choć w rzeczywistości przeznacza jedną czwartą, podważył wiarygodność swojego wyborczego przesłania.
 
 
Jerzy Stachyra na profilu FB swojego komitetu ostrzegł pracowników obsługi i administracji w oświacie, aby nie ufali obietnicom w sprawie podwyżek, które mieliby otrzymać.
 
 
W książeczce, która trafiła do bogatyńskich domów, burmistrz informuje, iż gmina przeznacza na oświatę 50% budżetu. To gruba pomyłka – trudno rządzić gminą nie znając wydatków.
 
 
Powyższe zdjęcie zostało wykonane 18 października na rogu ulic Styki i Zamoyskiego w Bogatyni – 100 metrów od siedziby Straży Miejskiej i blisko domu, gdzie mieszka burmistrz.
 
 
Już się martwiliśmy, że przed wyborami urząd nie zdąży wydać kolorowej książeczki z bajeczkami – ale jest. Trafiła wreszcie do skrzynek pocztowych, żeby nie powiedzieć pod strzechy.
 
 
Władze samorządowe mają mnóstwo sposobów, które pozwalają wpływać na opinię publiczną. Z tego powodu mieszkańcy nie zawsze wiedzą, w jakim stanie jest faktycznie gmina.
 
 
Oceniając dwunastoletnią epokę rządów obecnego burmistrza nie zaszkodzi mieć na uwadze, że poprzednie władze Bogatyni miały na koncie całkiem sporo osiągnięć.
 
 
Nieco obraźliwie i lekceważąco wobec innych kandydatów zabrzmiały słowa obecnego burmistrza, który na antenie ArtRadia określił kampanię wyborczą jako „ściemę”.
 
sobota, 28 kwiecień 2018 07:56

Uchwała w sprawie przejęcia LO

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Na nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Bogatyni 27 kwietnia 16 głosami „za” przy jednym wstrzymującym się podjęto uchwałę w sprawie przejęcia Liceum Ogólnokształcącego.

Uchwała głosi, że z dniem 1 września 2018 roku gmina przejmuje od powiatu zadanie obejmujące prowadzenie bogatyńskiego liceum. Tryb i szczegółowe warunki przejęcia zadania określi porozumienie zawarte z powiatem.

Przypominamy, że w lutym Rada Powiatu Zgorzeleckiego podjęła uchwałę w sprawie połączenia bogatyńskiego LO z Zespołem Szkół Zawodowych. Powiat uzasadniał decyzję niżem demograficznym, jak też chęcią zmniejszenia kosztów administracji. I chociaż w uchwale deklarowano, że liceum będzie w dalszym ciągu funkcjonować, bogatyński samorząd zaczął wyrażać obawy, iż szkole grozi likwidacja. Ponieważ władze powiatu, podejmując decyzję o połączeniu szkół, podkreślały duże koszty utrzymania liceum, warto na nie zwrócić uwagę.

Według informacji starostwa z roku na rok spadało zainteresowanie kontynuowaniem nauki w bogatyńskim LO. Miesięczny koszt utrzymania jednego oddziału w 2017 roku wynosił 29 tys. zł, a w liceum zgorzeleckim około 18,5 tys. zł (według powiatowej analizy z 2014 roku ten koszt wynosił w bogatyńskim LO nieco ponad 26,7 tys. zł – dla porównania w bogatyńskim Zespole Szkół Zawodowych było to ok. 15,1 tys. zł). W 2017 roku co miesiąc na jednego ucznia LO w Bogatyni 1076 zł, a na ucznia LO w Zgorzelcu – 682 zł.

W uzasadnieniu Rady Powiatu Zgorzeleckiego o połączeniu LO i ZSZ stwierdzano, iż w roku szkolnym 2017/2018 w bogatyńskim liceum uczy się 69 uczniów (klasa I -20, klasa II – 20, klasa III – 29). Tak więc tę uchwałę – patrząc jedynie na przesłanki finansowe – należy uznać za racjonalną. Tym bardziej, że jak dotąd gmina Bogatynia jedynie deklarowała chęć wypracowania planu pomocy liceum (vide stanowisko Rady Miejskiej z 27 stycznia 2016 r.).

Decyzja władz powiatowych skłoniła bogatyński samorząd do działania na rzecz przejęcia szkoły, które jest zapewne różnie oceniane – w zależności od punktu widzenia. Czy przejęcie szkoły i otwarcie nowych kierunków kształcenia zwiększy nabór w istotny sposób? Póki co pewne jest, że gmina będzie musiała dokładać do szkoły znaczną kwotę, gdyż subwencja oświatowa nie pokryje kosztów utrzymania.

Gdzieś zatem trzeba będzie znaleźć co roku kilkaset tysięcy złotych. Miejmy nadzieję, że nie odbije się to na wydatkach innych placówek oświaty – jest w budżecie gminy dość innych wydatków, gdzie można poczynić oszczędności.

Czytany 588 razy

Biorą udział w konwersacji

  • Wysłuchałem w TV Bogatynia tej dziwnej laudacji na temat przejęcia LO przez Gminę w wykonaniu p. Burmistrza.
    Nie wiem jak to nazwać. Szaleństwo, zakłamanie, hipokryzja.Skąd na to pieniądze? Czy pan nie wie, czy udaje?
    Już dziś bogatyńskie szkoły i przedszkola nieregularnie wywiązują się z bieżących płatności, środki na wypłaty wyśrubowane do ułamka grosza i jeszcze to nowe obciążenie.

  • Gość (Oburzony)

    Zgłoś

    Pęd do czwartej kadencji jest u tego człowieka tak wielka, że nie ma już granic kłamstwo, obłuda, manipulacja. Sztab ludzi, aby się jemu przypodobać wymyślą historie mające za zadanie oszkalować osobę, która w danym momencie może mu zagrażać. Teraz atakiem jest Bojakowska, kobieta bardzo pracowita, która wie o jego pokrętnej naturze, obłudzie wystarczająco wiele. Do tego jest zdolna, wytrwała, obiektywnie patrzy na otoczenie i powinna nie ugiąć się przed tą mafią.Trudne przed nią zadanie, każdy kto zna te wszystkie powiązania wie, że jest to bardzo niebezpieczne zadanie. Nie bądźmy obojętni, piszemy, co wiemy, niech to będzie przynajmniej tak wyrażone oburzenie.

Skomentuj

0
warunki użytkowania.
SmartNews.Com