• Register

Developed in conjunction with Ext-Joom.com

      
      
 
Burmistrz informując, że na oświatę Bogatynia przeznacza połowę budżetu, choć w rzeczywistości przeznacza jedną czwartą, podważył wiarygodność swojego wyborczego przesłania.
 
 
Jerzy Stachyra na profilu FB swojego komitetu ostrzegł pracowników obsługi i administracji w oświacie, aby nie ufali obietnicom w sprawie podwyżek, które mieliby otrzymać.
 
 
W książeczce, która trafiła do bogatyńskich domów, burmistrz informuje, iż gmina przeznacza na oświatę 50% budżetu. To gruba pomyłka – trudno rządzić gminą nie znając wydatków.
 
 
Powyższe zdjęcie zostało wykonane 18 października na rogu ulic Styki i Zamoyskiego w Bogatyni – 100 metrów od siedziby Straży Miejskiej i blisko domu, gdzie mieszka burmistrz.
 
 
Już się martwiliśmy, że przed wyborami urząd nie zdąży wydać kolorowej książeczki z bajeczkami – ale jest. Trafiła wreszcie do skrzynek pocztowych, żeby nie powiedzieć pod strzechy.
 
 
Władze samorządowe mają mnóstwo sposobów, które pozwalają wpływać na opinię publiczną. Z tego powodu mieszkańcy nie zawsze wiedzą, w jakim stanie jest faktycznie gmina.
 
 
Oceniając dwunastoletnią epokę rządów obecnego burmistrza nie zaszkodzi mieć na uwadze, że poprzednie władze Bogatyni miały na koncie całkiem sporo osiągnięć.
 
 
Nieco obraźliwie i lekceważąco wobec innych kandydatów zabrzmiały słowa obecnego burmistrza, który na antenie ArtRadia określił kampanię wyborczą jako „ściemę”.
 
wtorek, 24 kwiecień 2018 18:51

Burmistrz o liceum

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Na sesji Rady Miejskiej w Bogatyni 23 kwietnia burmistrz zapowiedział podjęcie działań, które mogą doprowadzić do przejęcia bogatyńskiego Liceum Ogólnokształcącego przez gminę.

Przypominamy, że 27 stycznia 2016 r. Rada Miejska w Bogatyni ogłosiła stanowisko w sprawie bogatyńskiego LO. Rada domagała się od starostwa zaprzestania jakichkolwiek czynności związanych z reorganizacją szkoły. Wyrażono wolę udzielenia liceum wsparcia, jak też podjęcie kroków „do wypracowania jak najkorzystniejszego planu pomocy szkole” i deklarowano „chęć podjęcia dialogu z organem prowadzącym”.

Jednakże przez dwa lata nie wypracowano żadnego porozumienia między gminą a starostwem. 23 lutego 2018 r. Rada Powiatu Zgorzeleckiego podjęła uchwałę o włączeniu LO w Bogatyni do Zespołu Szkół Zawodowych. Uchwałą Rady Miejskiej w Bogatyni z 1 marca wyrażono „zdecydowany sprzeciw” wobec decyzji starosty i Rady Powiatu.

Na sesji 23 kwietnia burmistrz uznał planowaną konsolidację szkół za prawie równą likwidacji liceum. Oświadczając, że na uchwałę intencyjną rady dotyczącą LO właściwie nie ma odzewu, przekonywał, iż gmina powinna wziąć sprawę w swoje ręce. Jak mówił, kumulacja młodzieży z klas trzecich gimnazjów oraz klas ósmych szkół podstawowych może spowodować, że szkół średnich będzie za mało.

Burmistrz stwierdził, iż gmina jako gospodarz szkoły lepiej będzie wyczuwać potrzeby kształcenia. Zasugerował, że liceum powinno zwiększyć ofertę edukacyjną – w tym kontekście padły słowa o takich m.in. kierunkach, jak ratownictwo medyczne, bezpieczeństwo narodowe czy administracja publiczna i socjalna. Nieco dwuznacznie zabrzmiała uwaga, że „nie zawsze tego rodzaju szkoła musi grupować osoby o bardzo wysokim poziomie intelektualnym – czasami funkcjonują w liceum klasy o charakterze sportowym”.

Propozycja przejęcie LO przez gminę nie została jasno sformułowana – póki co burmistrz zapowiedział, że wtorek uda się na rozmowę ze starostwem zgorzeleckim. Poprosił też radnych o spotkanie na temat przyszłości liceum jeszcze w tym tygodniu. Burmistrz wspomniał, że została przeprowadzona analiza finansowa przejęcia liceum, jednak nie mówił o konkretnej kwocie, stwierdzając jedynie, iż chodzi o mniejsze koszty niż w przypadku szkół podstawowych.

Wypowiedzi burmistrza można posłuchać na stronie internetowej Telewizji Bogatynia.

Czytany 378 razy
  • Brak komentarzy

Skomentuj

0
warunki użytkowania.
SmartNews.Com