• Register

Developed in conjunction with Ext-Joom.com

      
      
 
Dziwny jest ten świat, gdzie jeszcze wciąż mieści się wiele zła. I dziwne jest to, że od tylu lat człowiekiem gardzi człowiek.
 
 
Rada Miejska w Bogatyni obecnej kadencji jest w trudniejszej sytuacji niż rada poprzednia – choćby dlatego, że sesje są teraz znacznie chętniej oglądane i żywo komentowane.
 
 
Przedstawiamy najważniejsze ustalenia Komisji Rewizyjnej, dotyczące modernizacji obiektu przy ulicy Skłodowskiej w Bogatyni z przeznaczeniem na świetlicę osiedlową.
 
 
Jak można się było spodziewać, podczas sesji Rady Miejskiej w Bogatyni 15 stycznia ożywioną dyskusję wywołał projekt uchwały o dopłatach do ceny wody dla gospodarstw domowych.
 
 
Na sesji Rady Miejskiej w Bogatyni 15 stycznia uchwalono dopłaty do ceny wody w wysokości 5 mln zł – więcej informacji na ten temat podajemy w osobnym artykule.
 
 
Jesteśmy głęboko poruszeni śmiercią prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, śmiertelnie ranionego przez napastnika podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
 
 
Na sesji Rady Miejskiej w Bogatyni 15 stycznia radni podejmą kwestię ceny wody dla mieszkańców – chociaż planuje się wyższe dopłaty, to cena zapewne nieco wzrośnie.
 
 
Na sesji Rady Miejskiej w Bogatyni wiceburmistrz Sawicki przedstawi stan budowy otwartego basenu – warto spojrzeć na problemy z tą inwestycją w szerszym kontekście.
 
wtorek, 24 kwiecień 2018 18:51

Burmistrz o liceum

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Na sesji Rady Miejskiej w Bogatyni 23 kwietnia burmistrz zapowiedział podjęcie działań, które mogą doprowadzić do przejęcia bogatyńskiego Liceum Ogólnokształcącego przez gminę.

Przypominamy, że 27 stycznia 2016 r. Rada Miejska w Bogatyni ogłosiła stanowisko w sprawie bogatyńskiego LO. Rada domagała się od starostwa zaprzestania jakichkolwiek czynności związanych z reorganizacją szkoły. Wyrażono wolę udzielenia liceum wsparcia, jak też podjęcie kroków „do wypracowania jak najkorzystniejszego planu pomocy szkole” i deklarowano „chęć podjęcia dialogu z organem prowadzącym”.

Jednakże przez dwa lata nie wypracowano żadnego porozumienia między gminą a starostwem. 23 lutego 2018 r. Rada Powiatu Zgorzeleckiego podjęła uchwałę o włączeniu LO w Bogatyni do Zespołu Szkół Zawodowych. Uchwałą Rady Miejskiej w Bogatyni z 1 marca wyrażono „zdecydowany sprzeciw” wobec decyzji starosty i Rady Powiatu.

Na sesji 23 kwietnia burmistrz uznał planowaną konsolidację szkół za prawie równą likwidacji liceum. Oświadczając, że na uchwałę intencyjną rady dotyczącą LO właściwie nie ma odzewu, przekonywał, iż gmina powinna wziąć sprawę w swoje ręce. Jak mówił, kumulacja młodzieży z klas trzecich gimnazjów oraz klas ósmych szkół podstawowych może spowodować, że szkół średnich będzie za mało.

Burmistrz stwierdził, iż gmina jako gospodarz szkoły lepiej będzie wyczuwać potrzeby kształcenia. Zasugerował, że liceum powinno zwiększyć ofertę edukacyjną – w tym kontekście padły słowa o takich m.in. kierunkach, jak ratownictwo medyczne, bezpieczeństwo narodowe czy administracja publiczna i socjalna. Nieco dwuznacznie zabrzmiała uwaga, że „nie zawsze tego rodzaju szkoła musi grupować osoby o bardzo wysokim poziomie intelektualnym – czasami funkcjonują w liceum klasy o charakterze sportowym”.

Propozycja przejęcie LO przez gminę nie została jasno sformułowana – póki co burmistrz zapowiedział, że wtorek uda się na rozmowę ze starostwem zgorzeleckim. Poprosił też radnych o spotkanie na temat przyszłości liceum jeszcze w tym tygodniu. Burmistrz wspomniał, że została przeprowadzona analiza finansowa przejęcia liceum, jednak nie mówił o konkretnej kwocie, stwierdzając jedynie, iż chodzi o mniejsze koszty niż w przypadku szkół podstawowych.

Wypowiedzi burmistrza można posłuchać na stronie internetowej Telewizji Bogatynia.

Czytany 420 razy
  • Brak komentarzy

Skomentuj

0
warunki użytkowania.
SmartNews.Com