• Register

Developed in conjunction with Ext-Joom.com

      
      
 
Dziwny jest ten świat, gdzie jeszcze wciąż mieści się wiele zła. I dziwne jest to, że od tylu lat człowiekiem gardzi człowiek.
 
 
Rada Miejska w Bogatyni obecnej kadencji jest w trudniejszej sytuacji niż rada poprzednia – choćby dlatego, że sesje są teraz znacznie chętniej oglądane i żywo komentowane.
 
 
Przedstawiamy najważniejsze ustalenia Komisji Rewizyjnej, dotyczące modernizacji obiektu przy ulicy Skłodowskiej w Bogatyni z przeznaczeniem na świetlicę osiedlową.
 
 
Jak można się było spodziewać, podczas sesji Rady Miejskiej w Bogatyni 15 stycznia ożywioną dyskusję wywołał projekt uchwały o dopłatach do ceny wody dla gospodarstw domowych.
 
 
Na sesji Rady Miejskiej w Bogatyni 15 stycznia uchwalono dopłaty do ceny wody w wysokości 5 mln zł – więcej informacji na ten temat podajemy w osobnym artykule.
 
 
Jesteśmy głęboko poruszeni śmiercią prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, śmiertelnie ranionego przez napastnika podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
 
 
Na sesji Rady Miejskiej w Bogatyni 15 stycznia radni podejmą kwestię ceny wody dla mieszkańców – chociaż planuje się wyższe dopłaty, to cena zapewne nieco wzrośnie.
 
 
Na sesji Rady Miejskiej w Bogatyni wiceburmistrz Sawicki przedstawi stan budowy otwartego basenu – warto spojrzeć na problemy z tą inwestycją w szerszym kontekście.
 
piątek, 20 kwiecień 2018 21:14

Związkowcy z PGE w sprawie inicjatywy samorządu

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

17 kwietnia Międzyzwiązkowy Zespół Konsultacyjny PGE GiEK S.A. Oddział Kopalnia i Elektrownia Turów ogłosił stanowisko w sprawie inicjatywy Rady Miejskiej w Bogatyni.

Przypominamy, iż na sesji Rady Miejskiej 30 stycznia burmistrz Grzmielewicz zaproponował utworzenie 15-osobowego zespołu (m.in. z udziałem radnych) „w celu zbadania wpływu działalności przemysłowej na komfort życia i zdrowia mieszkańców Miasta i Gminy Bogatynia”. 28 lutego Międzyzwiązkowy Zespół Konsultacyjny (reprezentacja związków zawodowych z elektrowni i kopalni) wydał dwa oświadczenia krytyczne wobec działań bogatyńskiego samorządu.

W pierwszym oświadczeniu związkowcy skrytykowali działania burmistrza wyrażając opinię, iż próbuje on udowodnić, „że największy pracodawca truje mieszkańców”, choć budżet, którym burmistrz „szasta na prawo i lewo”, pochodzi z podatków tego „truciciela”. Krytycznie ocenili również odznaczenie burmistrza Bogatyni jako zasłużonego dla „Solidarności”.

Drugie oświadczenie dotyczyło informacji udzielonych na sesji Rady Miejskiej w Bogatyni o wpływie działalności PGE GiEK S.A. na zdrowie mieszkańców gminy. Związkowcy wyrazili zaniepokojenie „rozpoczęciem negatywnej kampanii” na temat działalności ich firm. Podkreślali, że ich zakłady wdrażają najnowsze przepisy ekologiczne, pytali też o cel inicjatywy samorządu i o to, dlaczego dopiero teraz ktoś myśli o zdrowiu mieszkańców.

7 marca burmistrz wydał oświadczenie, w którym uznał słowa krytyki za „krzywdzące i niesprawiedliwe”, rzucające „cień na niezależność osób je wypowiadających”. Z kolei na sesji 23 marca miała być rozpatrzona propozycja „powołania składu zespołu ds. opracowania wspólnego stanowiska, odnośnie zanieczyszczenia środowiska w Gminie Bogatynia i wynikających z tego zagrożeniach zdrowotnych dla mieszkańców”. Jednak rada na prośbę burmistrza wycofała propozycję, po czym przedstawiciele PGE udzielili krótkich informacji. Radni pomimo zachęty do zadawania pytań nie podjęli tematu.

W stanowisku z 17 kwietnia Międzyzwiązkowy Zespół Konsultacyjny przyjął z satysfakcją fakt, iż bogatyński samorząd „odstąpił od powołania komisji”, która miała zajmować się szkodliwym wpływem działań kopalni oraz elektrowni na zdrowie mieszkańców. Zespół wyraził nadzieję, że informacje przekazane na sesji rozwiały wątpliwości, dzięki czemu „radni zrozumieli powagę tematu i nie dali się wmanipulować w niezrozumiałą grę” niekorzystną dla spółki oraz lokalnej społeczności. Komunikat podpisali przewodniczący MZK, p. Bogumił Tyszkiewicz i wiceprzewodniczący MZK, p. Andrzej Grzegorowski.

Czytany 705 razy
  • Brak komentarzy

Skomentuj

0
warunki użytkowania.
SmartNews.Com