• Register

Developed in conjunction with Ext-Joom.com

      
      
 
Na prośbę autora, poniżej publikujemy zaproszenie na spotkanie autorskie.
 
 
Z okazji zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy życzymy naszym Czytelniczkom i Czytelnikom, aby najbliższe dni upłynęły Wam w spokoju oraz w prawdziwie wiosennym nastroju.
 
 
Ogłoszone zostały wyniki konkursów ofert na realizację w 2019 roku zadań w zakresie wspierania i upowszechniania kultury fizycznej oraz zadań w zakresie rozwoju sportu.
 
 
Portal bogatynia.info.pl podał, że na początku kwietnia CBŚP zatrzymało i doprowadziło do Prokuratury Krajowej we Wrocławiu cztery osoby ze spółki GPO.
 
 
Wiceburmistrz Wojciech Sawicki udzielił odpowiedzi radnemu Piotrowi Kaweckiemu na pytanie o stan prawny inwestycji „Budowa otwartego kąpieliska w Bogatyni”.
 
 
15 kwietnia po południu Rada Miejska w Bogatyni wznowiła obrady, przerwane 10 kwietnia – była to sesja nadzwyczajna, dotycząca opłat za odbiór i zagospodarowanie odpadów.
 
 
Na portalu pl.plsn.eu. współfinansowanym przez UE w ramach programu INTERREG Polska – Saksonia, ukazała się informacja o wydarzeniu, które odbędzie się 1 maja na Trójstyku.
 
 
15 kwietnia bogatyńscy radni będą kontynuować dyskusję na temat podwyżki opłat za odbiór odpadów – uznaliśmy, że warto w tym kontekście zwrócić uwagę na gminę Nysa.
 
piątek, 06 kwiecień 2018 20:00

Zarobki w bogatyńskim samorządzie

Oceń ten artykuł
(1 Głos)

W kontekście zaproponowanych przez prezesa PiS obniżek wynagrodzeń prezydentów miast, burmistrzów i wójtów zauważmy, iż znacznie więcej zarabiają inni samorządowcy.

Dotyczy to w każdym razie gminy Bogatynia – gwoli ścisłości zaznaczamy, iż kwoty roczne, wykazane w oświadczeniach majątkowych, podzieliliśmy na 12. Tak więc podajemy średnią miesięczną, nie wykluczając, że w niektórych przypadkach ujęte zostały także ewentualne nagrody. Nie zmienia to jednak istoty rzeczy, gdyż naszym celem jest ukazanie zróżnicowania zarobków.

W roku 2016 burmistrz Andrzej Grzmielewicz zarabiał miesięcznie nieco ponad 13,1 tys. zł. Znacznie więcej zarabiał odwołany w styczniu 2018 roku ze stanowiska wiceburmistrz Dominik Matelski – niemal 17 tys. zł. Niewiele ustępowała jemu wiceburmistrz Monika Oleksak – prawie 15 tys. zł.

Znacznie lepiej niż burmistrzowie zarabiał dla przykładu skarbnik gminy Andrzej Remian, który otrzymywał miesięcznie 19 tys. zł. Sekretarz gminy Aleksandra Tobiasz zarabiała około 17 tys. zł, dyrektor OSiR Konrad Wysocki 14 tys. zł, a dyrektor MZGK Katarzyna Sikorska – Bożek otrzymywała nieco mniej niż burmistrz Grzmielewicz – ok. 12,3 tys. zł.

Interesująco na tym tle wyglądały zarobki w największych spółkach komunalnych – była już wiceprezes Stella Gosk (GPO) zarabiała miesięcznie 28 tys. zł. Sporo też kosztowało utrzymanie zarządu BWiO – prezes Dariusz Daraż otrzymywał ponad 22 tys. zł, nieźle też zarabiali wiceprezesi Janusz Piestrzyński – 21 tys. zł oraz już odwołany Piotr Woroniak – 18,7 tys. zł.

Zważywszy niektóre aspekty działalności prezes Gosk (krytykowanej obecnie za stan spółki GPO) czy wiceburmistrza Matelskiego (któremu postawiono zarzuty prokuratorskie) można – mówiąc delikatnie – powątpiewać, czy w każdym przypadku jakość pracy odpowiada płacy. Bogatynia rekordowo dużo wydaje na administrację, co potwierdzają rankingi samorządowego pisma „Wspólnota” (ostatni opublikowany w 2015 roku ranking dotyczył roku 2014).

I tak w roku 2014 w swojej kategorii (miast powyżej 15 tysięcy mieszkańców, które nie są miastami wojewódzkimi, na prawach powiatu bądź powiatowymi) Bogatynia miała najdroższą administrację. Wydawała bowiem w tym celu 782,45 zł na jednego mieszkańca. Druga z kolei gmina Święta Katarzyna – 518,88 zł, a trzecia, czyli Konstancin-Jeziorna – 469,54 zł. Najmniej wydawała gmina Luboń – 172,69 zł. Podobna sytuacja powtarza się od lat, przy czym w rankingach nie ujmuje się zarobków w samorządowych spółkach. Prezydent RP zarabia 20 tys. zł brutto, premier – niespełna 17 tys. zł brutto.

Czytany 1767 razy

Biorą udział w konwersacji

  • Rozbój w biały dzień. Bez kompetencji , bez wykształcenia, bez pozytywnych efektów pracy, ale chciwi z pękatymi portfelami. Niekontrolowany drenaż publicznej kasy na oczach społeczeństwa i za jego zgodą. Bogatynia zasługuje na miano gminy wyjątkowo niegospodarnej i strzyżonej na żywca przez zorganizowaną grupę łupieżców. Przykład Bogatyni powinien posłużyć prezesowi Kaczyńskiemu jako uzasadnienie do natychmiastowej ingerencji państwa w sprawy samorządów. Potrzebny jest bat, taczka, i przymusowe roboty w kamieniołomach. Żadnej litości . Grzmielewicz znów będzie twierdził , że o niczym nie wiedział.

  • Gość (Sprawiedliwy)

    W odpowiedzi na: Gość (Konrad) Zgłoś

    Fakt faktem zarobki w niektórych sektorach są bajońskie, ale nie miał bym nic przeciw takim zarobkom gdyby, jak wspomniałeś na odpowiedzialnych stanowiskach byli odpowiedni i kompetentni ludzie, którzy swoją pracą przyczynili się do rozwoju a nie zacofania gminy. Niestety nasza gmina zaowocowała zgniłymi jabłkami, które dodatkowo psują nowe zalążki. Czy Kaczyński wraz z parlamentem powinien w to ingerować ? myślę, że chyba nie gdyż to my wybieramy samorządy i władze gminne, zatem z tytułu prawa posiadamy nad nimi władzę. Myślę, że w tym wszystkim co się dzieje w naszej gminie i nie tylko bo w całej Polsce, to nasza zła przysługa dla demokracji, gdyż przymykamy na to oczy i tolerujemy taki stan rzeczy. Odnoszę wrażenie, że jest to nasze najgorsze oblicze gdyż dajemy się zastraszyć, i jesteśmy zbyt leniwi aby to uporządkować we własnym zakresie - czekamy na cud z zewnątrz, czekamy na załatwienie spraw odgórnie, ale to zły pomysł bo takim sygnałem otwieramy drzwi do centralizacji władzy i powrotu do tego co udało nam się w 1989 roku obalić. Mamy ustawowe prawo wybrać władzę a jak się nie sprawdza to ją obalić. W Bogatyni pokazaliśmy niedojrzałość polityczną - dając rządy 3 razy z rzędu niekompetentnym osobom. Czy Kaczyński i parlament zmieni to? Raczej nie, bo dalej my będziemy wybierać władze lokalne a czy zrobimy to mądrze czy nie to od nas zależy. Obawiam się, że znów do wyborów pójdą nieliczni, znów z tego skorzystają kupcy głosów i znów będą wszyscy narzekać i czekać cudu z Warszawy.

  • Wygląda na to , że pan Kaczyński podebrał pomysł radnego Wiśniewskiego. Nie wszyscy już pamiętają z jaką powagą i determinacją radny zapowiadał podjęcie uchwały o obniżeniu diet , a Grzmielewicz obniżenie wynagrodzeń prezesów i urzędników, których pobory są wyższe od Prezydenta,Premiera i Ministrów. Zapowiedzi okazały wielką lipą. Jest jednak pewna różnica w klasyfikacji kłamstw. W Bogatyni kłamstwa władzy są normą.

Skomentuj

0
warunki użytkowania.
SmartNews.Com