• Register

Developed in conjunction with Ext-Joom.com

      
      
 
12 lipca portal zinfo.pl opublikował informację o zebraniu bogatyńskiego koła Prawa i Sprawiedliwości, poświęconym przygotowaniom do samorządowych wyborów.
 
 
11 lipca na portalu zinfo.pl ukazał się tekst „Cała prawda o Karbonaliach?” – portal skontaktował się z p. Jerzym Stachyrą, jak też z właścicielem agencji artystycznej Pianoforte.
 
 
10 lipca ukazało się zawiadomienie o unieważnieniu postępowania o udzielenie zamówienia na zadanie pod nazwą Rewitalizacja Centrum Bogatyni – etap 1 Budynek „Dworzec Historyczny”.
 
 
Zamieszczone zdjęcie wykonano w sobotę 7 lipca na ulicy Styki w Bogatyni. Niektóre śmieci zalegają tam od paru tygodni i zaczynają powoli wrastać w ziemię.
 
 
Reagując na krytyczne słowa burmistrza Grzmielewicza pod swoim adresem były wiceburmistrz Jerzy Stachyra wypowiedział się na profilu FB „Bogatynia jakiej nie znacie”.
 
 
Zwiezienie do Bogatyni kilkudziesięciu tysięcy ton odpadów spowodowało poważne zagrożenie dla środowiska – czy burmistrz Grzmielewicz jest temu współwinny?
 
 
5 lipca ukazała się informacja z otwarcia ofert w postępowaniu przetargowym na zadanie pod nazwą „Odbudowa ulicy Wiosennej w Bogatyni – Etap I – kanalizacja sanitarna”
 
 
6 lipca na antenie ArtRadia burmistrz podtrzymał stwierdzenie, że Karbonalia 2018 kosztowały gminę około 320 tys. zł – naszą uwagę bardziej przykuła jednak inna informacja.
 
wtorek, 03 kwiecień 2018 19:47

Kontrowersje wokół basenu

Oceń ten artykuł
(1 Głos)

„Mnożą się kontrowersje wokół budowy otwartego kąpieliska w Bogatyni. Miasto zapewnia, że budowa odbywa się legalnie i będzie kontynuowana.” – pisze „Gazeta Wojewódzka”.

Autorka artykułu poświęconego bogatyńskiej inwestycji, p. Karolina Niemczyk („GW”, 3 kwietnia 2018 r.), przypomniała, że Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego nałożył na gminę opłatę legalizacyjną w wysokości 25 tys. zł. Jednak Dolnośląski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego uznał, że w tym przypadku opłata winna wynieść 250 tys. zł i unieważnił decyzję PINB.

Według pisemnej odpowiedzi rzecznika UMiG, p. Marcina Peremickiego, budowa basenu to zadanie ambitne, niezwykle potrzebne i oczekiwane przez mieszkańców. W jego ocenie napotyka ono złe intencje osób, które próbują torpedować inwestycję. Tymi osobami mają być b. zastępca burmistrza w latach 1998 – 2005, p. Zbigniew Szatkowski oraz b. sekretarz gminy, p. Daniel Fryc. Co do ewentualnych kar rzecznik oznajmił, iż „z pewnością będziemy dochodzili swoich praw i racji zgodnie z obowiązującym prawem”. Decyzja DWINB unieważniająca decyzję PINB w Zgorzelcu „nie wstrzymuje realizacji zadania”, a obecnie trwa instalacja niecek basenowych.

Głos zabrali także p. Szatkowski i p. Fryc. Były wiceburmistrz stwierdził, że występował do UMiG o udzielenie informacji publicznej na temat budowy, lecz urząd odpowiadał, iż „taka inwestycja w ogóle nie jest prowadzona” albo innym razem, że zmieniono jej nazwę. Z kolei p. Fryc przypomniał, że w grę wchodzą publiczne pieniądze, a samowola budowlana może kosztować podatnika 250 tys. zł. Jego zdaniem jest to skandal, a burmistrz Grzmielewicz działa na szkodę gminy: „Takie coś nie powinno mieć miejsca w administracji publicznej”.

Ze swojej strony musimy nadmienić, że nie wiemy, czy inspektor powiatowy wydał nową decyzję legalizacyjną. Na decyzję inspektora wojewódzkiego można złożyć skargę do sądu administracyjnego i być może tak postąpiła gmina. Nie zmienia to istoty rzeczy – budowę basenu rozpoczęto nielegalnie i wszystko wskazuje na to, że za zbędny pośpiech podatnik zapłaci znaczną kwotę.

Na marginesie zaś zauważmy, iż według portalu elka.pl w ubiegłym roku firma budująca kąpielisko nie zrealizowała umowy na budowę „Delfinka” (krytej pływalni) przy Gimnazjum nr 1 w Górze. Gmina Góra odstąpiła od umowy i naliczyła kary umowne, gdyż firma nie wykonywała robót we wskazanym zakresie i terminie. Problemy z realizacją inwestycji pojawiły się latem – zadanie miało być zakończone w listopadzie 2017 roku. Gmina Góra wyłoniła nowego wykonawcę, który dokończy inwestycję.

Czytany 602 razy
  • Brak komentarzy

Skomentuj

0
warunki użytkowania.
SmartNews.Com