• Register

Developed in conjunction with Ext-Joom.com

      
      
 
Sprawa nieprawidłowości dotyczących gospodarki odpadami w naszej gminie odbija się coraz szerszym echem – pojawiły się komentarze polityków PO i posłanki Marzeny Machałek z PiS.
 
 
Na oficjalnej stronie UMiG Bogatynia podano kolejne wyniki wyborów w sołectwach – 20 lutego sołtysów i rady sołeckie wybierali mieszkańcy Działoszyna i Krzewiny.
 
 
20 lutego nastąpiła zmiana na stanowisku dyrektora PGE GiEK S.A. Oddział KWB Turów – p. Leszka Sondaja (dyrektora od stycznia 2017 roku) zastąpił p. Sławomir Wochna.
 
 
20 lutego w mediach lokalnych i regionalnych opublikowano apel CBŚP do wszystkich osób, które mają informacje na temat nieprawidłowości w bogatyńskim samorządzie.
 
 
Urząd Miasta i Gminy Bogatynia podał informację o wyniku zakończenia trzech procedur naborów na wolne stanowisko urzędnicze – chodzi o stanowiska naczelników wydziałów.
 
 
19 lutego burmistrz Bogatyni wydał zarządzenie dotyczące przeprowadzenia wyborów rad osiedlowych – poniżej podajemy harmonogram zebrań mieszkańców.
 
 
Na stronie UMiG Bogatynia podano kolejne wyniki wyborów w sołectwach – 18 lutego głosowali mieszkańcy Opolna-Zdroju i Jasnej Góry, a 19 lutego Wyszkowa-Wolanowa i Lutogniewic.
 
 
15 lutego mieszkańcy kolejnych dwóch sołectw – Kopaczowa i Sieniawki – dokonali wyboru sołtysów oraz rad sołeckich. Poniżej przedstawiamy wyniki wyborów.
 
wtorek, 03 kwiecień 2018 19:47

Kontrowersje wokół basenu

Oceń ten artykuł
(1 Głos)

„Mnożą się kontrowersje wokół budowy otwartego kąpieliska w Bogatyni. Miasto zapewnia, że budowa odbywa się legalnie i będzie kontynuowana.” – pisze „Gazeta Wojewódzka”.

Autorka artykułu poświęconego bogatyńskiej inwestycji, p. Karolina Niemczyk („GW”, 3 kwietnia 2018 r.), przypomniała, że Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego nałożył na gminę opłatę legalizacyjną w wysokości 25 tys. zł. Jednak Dolnośląski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego uznał, że w tym przypadku opłata winna wynieść 250 tys. zł i unieważnił decyzję PINB.

Według pisemnej odpowiedzi rzecznika UMiG, p. Marcina Peremickiego, budowa basenu to zadanie ambitne, niezwykle potrzebne i oczekiwane przez mieszkańców. W jego ocenie napotyka ono złe intencje osób, które próbują torpedować inwestycję. Tymi osobami mają być b. zastępca burmistrza w latach 1998 – 2005, p. Zbigniew Szatkowski oraz b. sekretarz gminy, p. Daniel Fryc. Co do ewentualnych kar rzecznik oznajmił, iż „z pewnością będziemy dochodzili swoich praw i racji zgodnie z obowiązującym prawem”. Decyzja DWINB unieważniająca decyzję PINB w Zgorzelcu „nie wstrzymuje realizacji zadania”, a obecnie trwa instalacja niecek basenowych.

Głos zabrali także p. Szatkowski i p. Fryc. Były wiceburmistrz stwierdził, że występował do UMiG o udzielenie informacji publicznej na temat budowy, lecz urząd odpowiadał, iż „taka inwestycja w ogóle nie jest prowadzona” albo innym razem, że zmieniono jej nazwę. Z kolei p. Fryc przypomniał, że w grę wchodzą publiczne pieniądze, a samowola budowlana może kosztować podatnika 250 tys. zł. Jego zdaniem jest to skandal, a burmistrz Grzmielewicz działa na szkodę gminy: „Takie coś nie powinno mieć miejsca w administracji publicznej”.

Ze swojej strony musimy nadmienić, że nie wiemy, czy inspektor powiatowy wydał nową decyzję legalizacyjną. Na decyzję inspektora wojewódzkiego można złożyć skargę do sądu administracyjnego i być może tak postąpiła gmina. Nie zmienia to istoty rzeczy – budowę basenu rozpoczęto nielegalnie i wszystko wskazuje na to, że za zbędny pośpiech podatnik zapłaci znaczną kwotę.

Na marginesie zaś zauważmy, iż według portalu elka.pl w ubiegłym roku firma budująca kąpielisko nie zrealizowała umowy na budowę „Delfinka” (krytej pływalni) przy Gimnazjum nr 1 w Górze. Gmina Góra odstąpiła od umowy i naliczyła kary umowne, gdyż firma nie wykonywała robót we wskazanym zakresie i terminie. Problemy z realizacją inwestycji pojawiły się latem – zadanie miało być zakończone w listopadzie 2017 roku. Gmina Góra wyłoniła nowego wykonawcę, który dokończy inwestycję.

Czytany 756 razy
  • Brak komentarzy

Skomentuj

0
warunki użytkowania.
SmartNews.Com